آبگرمکن برقی

ساختمان آبگرمكن برقي شبيه آب گرمكن گازسوز مخزني و نفتي مي باشد با اين تفاوت كه قسمت گرمكن آن را ( مثل سماور برقي ) المان هاي حرارتي كه توسط جريان الكتريكي گرم مي شود تشكيل مي دهد. مزيت آب گرمكن برقي نسبت به انواع نفتي و گازسوز عدم توليد گاز هاي سمي نظير انيدريدكربنيك مي باشد. و علت عدم استقبال از اين وسيله در كشور ما مصرف زياد انرژي الكتريكي آن است كه از نظر اقتصادي نسبت به سوخت هاي فسيلي مقرون به صرفه نيست.با اين وصف مي توان با سرويس مداوم يعني رسوب زدايي از روي المنت، مصرف انرژي آن را كاهش داد.

ساختمان و اجزاء آب گرمكن برقي :

1- مخزن (ديگ اصلي )  2- بدنه  3- المنت  4- ترموستات   5- لامپ خبر  6- سيم هاي رابط و عايق نسوز   7- ترمينال چيني  8- شير اطمينان

1- مخزن – با ظرفيت هاي مختلف ساخته شده و جنس آن عموما” از ورق هاي مقاوم فلزي همراه با لعاب كاري است . از آن جا كه آب درون ديگ اصلي قرار مي گيرد بنابر اين جايگاه المنت و قسمتي از ترموستات (لوله بلو ) نيز در آن تعبيه شده است. از ديگ اصلي معمولا” سه لوله خارج مي شود . لوله آب سرد ، لوله آب گرم و لوله تخليه آب مخزن در مواقع ضروري. كه هميشه لوله آب گرم در بالا و ورودي آب سرد در پايين مخزن قرار دارد . براي آن كه آب گرم از ورودي آب سرد خارج نشود در سر راه ورودي از يك شير يك طرفه استفاده مي شود .

2- بدنه – از ورق فولاد تهيه مي شود و براي استحكام و زيبايي آن را به روش هاي گوناگون رنگ آميزي مي كنند. روي بدنه محل هايي براي لوله ورودي وخروجي و همچنين جعبه اتصلات و دما سنج پيش بيني شده است.

3- المنت (هيتر )- المان گرم كننده در اين المنت ها از جنس كرم نيكل يا كرم آلومينيوم است كه درون پودر چيني يا خاك سراميك قرار گرفته و براي محافظت در برابر رطوبت آن را درون يك محفظه فولادي جاي مي دهند. از آن جا كه چيني و سراميك از قدرت عايق بالايي برخور دارند المنت با بدنه به هيچ وجه ارتباطي نداشته و در صورت مشاهده هر گونه اتصال بدنه بين آن دو بلافاصله بايد المنت تعويض شود.

در المنت هاي جديد يك لوله تو خالي وجود دارد كه محل قرار گيري لوله بلوي ترموستات است . و در آب گرمكن هاي قديمي اين محل بالاي المنت تعبيه مي شد اما در المنت هاي جديد نزديك بودن جايگاه آن (لوله بلو ) به المنت حساسيت كار ترموستات را افزايش خواهد داد.

4- ترموستات گازي- وظيفه ترموستات كنترل اتوماتيك حرارت است . در سماور برقي از ترموستات بي متالي استفاده مي شود ولي در آب گرمكن ها از ترموستات هاي گازي .

ساختمان و طرز كار ترموستات گازي به شرح زير مي باشد.

قسمت هاي ترموستات گازي:  1 – بدنه     2- فانوسك ، لوله بلو و لوله مويي     3- اهرم      4- پلاتين هاي اتصال      5- پيچ تنظيم     6- ولوم

اصول كار ترموستات گازي اين گونه است كه درون فانوسك و لوله بلو مقداري گاز حساس از نوع اتر يا جيوه وجود دارد. با حركت ولوم در جهت عقربه هاي ساعت اهرم به پلاتين ها فشار وارد نموده و به يكديگر متصل شده واز آن جا كه المنت از قبل نول دارد، روشن مي شود (با رسيدن فاز از ترموستات ). المنت شروع به توليد حرارت نموده و لوله بلو نيز كه با فاصله ناچيزي از آن قرارگرفته متوجه حرارت ايجاد شده مي شود. با گرم شدن لوله بلو ،گاز درون آن منبسط شده و به حركت در مي آيد.اين گاز تحريك شده وارد ترموستات شده و آن را منبسط مي كند.

در صورتيكه حرارت توليد شده در المنت به آن حدي باشد كه بتواند گاز سيستم فانوسك لوله بلو را به مقداري تحريك نمايد كه فانوسك به اندازه لازم منبسط شود به پلاتين ها فشار آمده و اين فشار بر اهرم كه جهتي مخالف اين فشار را دارد غلبه نموده و ارتباط آن ها قطع مي شود.با قطع ارتباط پلاتين ها برق المنت قطع شده و دماي آب پس از مدتي كاهش مي يابد با كاهش دماي آب ، گاز منبسط شده نيز سرد شده و حجمش كاهش يافته و منجر به آن مي شود كه فانوسك نيز كوچك تر شود.يك فنر ارتباط پلاتين ها را مجددا” ايجاد مي كند و همين موارد عينا” تكرار خواهد شد. به وسيله ولوم كه به اهرم متصل است مي توان ميزان لازم انبساط فانوسك را تنظيم نمود.همانگونه كه مي دانيد انبساط فانوسك مستلزم ايجاد حرارت المنت است از اينرو تنظيم ولوم در واقع تنظيم دماي آب است. به كمك پيچ تنظيم مي توان مدت استرحت ترموستات را به هنگام قطع خودكار،كاهش يا افزايش داد.

براي تست اين فانوسك ها كافيست كنتاكت ها را به يكديگر متصل نموده و به توسط حرارت لوله بلو را گرم مي كنيم.پس از مدت اندكي مي بايست صداي قطع شدن كنتاكت ها به گوش رسد. اين آزمايش در مورد صحت مدار اتوماتيك ترموستات انجام مي شود.خود كليد ترموستات را مي توان به توسط اهم متر تست نمود. رابط هاي اهم متر را به كنتاكت هاي ترموستات متصل و كليد را قطع و وصل مي كنيم.با قطع كليد عقربه مقدار صفر را نشان مي دهد. رنج اهم متر مي بايست R*1  انتخاب مي شود.

در صورت بروز هرگونه سوراخ يا حفره اي در لوله بلو يا لوله مويي(كه رابطه بين بلو و فانوسك است) يا فانوسك،گاز اتر يا جيوه خارج شده و ترموستات عمل اتومات را انجام نمي دهد. از اينرو لازمست در فواصل زماني معين ترموستات كنترل شود.ترموستات معيوب مي بايست بلافاصله تعويض شود.

5- لامپ خبر- ولتاژ كاري اين لامپ ها 220 ولت است واز آن ها به منظور مشخص شدن عملكرد المنت استفاده مي كنند. به همين جهت با المنت به صورت موازي بسته مي شود.

6- سيم هاي رابط و عايق نسوز – حد اقل مقطع سيم در آب گرمكن مي بايست  5/1 باشد . زيرا جريان مصرفي آب گرمكن زياد است. در انتخاب دوشاخه نيز به جريان مصرفي آب گرمكن توجه مي شود. در منازلي كه خطوط به صورت جداگانه حفاظت مي شوند و همچنين در كليه منازل بهتر است براي آب گرمكن برقي ، يك خط مستقل از ورودي برق منزل كشيده شود و اين خط با يك فيوز (حد اقل) 15 آمپري حفاظت شود. در جعبه ترمينال آب گرمكن سيم ها درون عايق نسوز (وارنيش) قرار مي گيرد تا در برابر حرارت از استحكام م پايداري بيشتري برخوردار شوند.

7- ترمينال چيني- در مدار الكتريكي آب گرمكن از ترمينال چيني جهت تقسيم و ايجاد مسير هاي فرعي استفاده مي شود. ترمينال اتصالاتي مطمئن و عايق از بدنه را به وجود مي آورد و جنس چيني ترمينال سبب مي شود در برابر حرارت بسيار پايدار باشد.

8- شير اطمينان- شير اطمينان يا شير رها کننده بطور اتوماتيک وظيفه دارد در برابر فشار يا درجه حرارت يا هر دوي آن ها آبگرمکن را کنترل نموده تا از ترکيدن و انفجار آبگرمکن جلوگيري نمايد.اين شيرها از يک طرف به مخزن آبگرمکن متصل شده و از طرف ديگر به لوله اي که سر آن آزاد است راه دارد (لوله سر ريز). براي تست کردن شير اطمينان بايد اهرم شير را کمي بالا کشيده در صورتي که از لوله سر ريز مقداري آب خارج شود و بعد از آزاد کردن اهرم آب قطع گرديد،دليل بر صحت کار شير مي باشد.(در شکل زير يک شير اطمينان اتوماتيک حرارتي و فشاري نشان داده شده است.).

مدار الكتريكي آب گرمكن برقي: نقشه الكتريكي آب گرمكن مانند نقشه سماور برقي است با اين تفاوت كه ترموستات در آب گرمكن از نوع گازي مي باشد.

این نوشته در آبگرمكن, آموزش, ارج, ال جی, سرويس لوازم برقي ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 6٫478 بار نمایش داده شده

One Response to آبگرمکن برقی

  1. مهدی می‌گوید:

    سلام بسیار ممنون از اطلاعات بسیار خوبتان من یک سرویسکار هستم.لطفا اگه میشه اطلاعاتی در مورد پکیج دیواری هم بدهید با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>