سرويس و تعمير ماشين لباسشويي

ماشين هاي لباسشويي با خصوصيات و طرح هاي مختلفي توليد مي شوند و توليد كنندگان اين ماشين ها با تغيير مداوم اشكال و اجزاء داخلي آن ها سعي دارند از هر نظر توليدات خود را كاملتر نمايند.به عنوان مثال،قبلا” تايمر لباسشويي هاي اتوماتيك تركيبي مكانيكي داشت به اين شكل كه يك موتور الكتريكي كوچك محوري را به گردش در مي آورد و اين محور توپي پلاستيكي بخصوصي را با خود مي چرخاند. شكل خاص و زائدهاي تعبيه شده بر روي اين توپي به هنگام گردش كنتاكت ها را مرتبا” باز و يا بسته مي كرد و به اين شكل اجزاء ماشين در حين گردش توپي تايمر، اعمالي مانند آبگيري، چرخش موتور تخليه آب، داغ نمودن آب و …انجام مي داد.اما بسياري از ماشين هاي جديد، داراي تايمر الكترونيكي بوده و همه اعمال مذكور، توسط قطعاتي چون ترانزيستور، تريستور و IC  انجام مي شود.

انواع ماشين هاي لباسشويي:

در حال حاضر ماشين هاي موجود در بازار به دو شكل اتوماتيك و نيمه اتوماتيك بوده و نوع نيمه اتوماتيك نيز به دو صورت دو قلو (قسمت شستشوي لباس + قسمت خشك كن لباس ) و نوع ساده (سطلي ) در اختيار مصرف كنندگان قرار مي گيرد.

اجزاء لباسشويي نيمه اتوماتيك سطلي ساده :

چون علاوه بر انرژي الكتريكي نيروي انساني نيز در به پايان رسيدن عملكرد ماشين دخالت دارد اين لباسشويي ها را نيمه اتوماتيك مي نامند.

1- بدنه – از فلز كه معمولا” روي آن را به منظور جلوگيري از اكسيده شدن لعاب كاري مي كنند.

2- تايمر – كليد اتوماتيك زماني است كه پس از زمان مشخص شده توسط مصرف كننده برق اصلي مدار را قطع مي كند. تايمر در لباسشويي هاي نيمه اتوماتيك از نوع مكانيكي است يعني با حركت ولوم يك فنر مخصوص جمع شده و بتدريج باز مي شود . مدتي طول مي كشد تا فنر جمع شده باز شودء در واقع زمان انجام كار تايمر است و ماشين در اين مدت لباس ها را خواهد شست.

انواع ديگر تايمر عبارتند از : تايمر بادي- تايمر الكترونيكي – تايمر موتوري – كه در لباسشويي ها كاربرد چنداني ندارند.

3- موتور شستشو- اين موتور از نوع آسنكرون با راه انداز خازني است. البته اكثر موتورهاي به كار گرفته شده در لباسشويي هاي سطلي ساده بگونه اي طراحي شده اند كه قسمت راه انداز موتور (سيم پيچ استارت+خازن راه انداز ) در تمام زمان كار موتور در مدار مي ماند.

4- نگهدارنده موتور- اين قطعه معمولا” از جنس كائوچو ساخته شده و در كف لباسشويي زير پروانه قراردارد. و موتور آسنكرون به توسط پيچ هاي نمره 5 و معولا” به تعداد 6 عدد از زير ديگ مخصوص شستشو به نگهدارنده موتور بسته مي شود. در بعضي از ماشين ها كه موتور توسط تسمه پروانه ،پروانه را مي چرخاند قطعه اي فلزي به بدنه جوش داده شده و موتور روي آن پيچ مي گردد.

5- پروانه شستشو- پروانه معمولا” از جنس كائوچو بوده و بر روي محور موتور بسته مي شود.با چرخش محور پروانه نيز به گردش در آمده و لباس و آب را درون مخزن شستشو جابجا مي كند.

6- المنت- المنت لباسشويي سطلي مشابه المنت آب گرمكن برقي است يعني مجموعه سيم كرم نيكل كه داخل خاك چيني و يا سراميك نسوز قرار گرفته و بر رويش محافظ فولادي قرار داده اند تا از نفوذ آب و رطوبت به المنت ممانعت به عمل آيد.

7- كليد لامپ دار المنت – اين كليد داراي سه كنتاكت است دو كنتاكت به ورودي و خروجي فاز مرتبط است و كنتاكت سوم مربوط به نول لامپ داخل كليد است.

سرويس و نگهداري لباسشويي سطلي :

1- لباسشويي هاي سطلي را حتما” به سيم ارت مجهز نماييد.

2- استفاده از پودر هاي مخصوص ماشين لباسشويي در انواع نيمه اتوماتيك ضرورتي ندارد و پودر هاي ياد شده تنها مختص ماشين هاي اتوماتيك هستند.بنابر اين در به كار گيري ماشين هاي نيمه اتوماتيك مي توانيد از پودر هاي لباسشويي معمولي نيز استفاده نماييد.

3- تايمر لباسشويي هاي سطلي در انواع 15 و 30 دقيقه اي به بازار ارائه شده اند كه در هر دو نوع انتخاب زمان شستشو، متناسب با كثيف بودن لباس است و بر خلاف تصور بعضي از مصرف كنندگان ضرورتي در بكار گيري تمام زمان تايمر وجود ندارد به عنوان مثال مي توان در نوع تايمر 30 دقيقه اي ، تايمر را به اندازه 5 دقيقه بكار گرفت.

4- مقدار لباس و آب را همواره كم انتخاب نماييد تا عمر مفيد ماشين افزايش يابد.

5- در صورت چرك بودن لباس پس از شستشوي اول بلافاصله تايمر را به حالت روشن قرار ندهيد و اجازه دهيد بين دو شستشو ، موتور  حد اقل به مدت 5 دقيقه توقف داشته باشد.

6- المنت را براي مدت طولاني روشن نگذاريد.

7- هر گز لباسشويي سطلي را بدون آب مورد استفاده قرار ندهيد زيرا به قطعات لاستيكي كه به منظور آب بندي موتور بكار گرفته شده اند آسيب رسيده و پس از نشت نمودن آب از ديگ، موجبات اتصال بدنه و سوختن موتور فراهم مي شود.

مدار الكتريكي لباسشويي سطلي ساده و دو قلو:

لباسشويي نيمه اتوماتيك دوقلو(دو مخزنه):

چون عمل شستشو در يك مخزن و عمل آبگيري از لباس هاي شسته شده در مخزن ديگر انجام مي شود. اين لباسشويي ها را دوقلو يا دو مخزنه مي نامند. بدنه اين لباسشويي ها اكثرا” پلاستيكي است ،از اينرو فاقد المنت مي باشند. قسمت شستشو عين قسمت شستشوي لباسشويي سطلي است. در مخزن دوم ، سيستم آبگيري از لباس هاي شسته شده همان سيستم موجود در لباسشويي هاي اتوماتيك است. لباس ها درون مخزن اصلي كه همه سطح بدنه اش سوراخ كاري شده است ريخته شده و زمانيكه با فرمان تايمر موتور خشك كن براه مي افتد، بر اثر نيروي گريز از مركز آب لباس ها از طريق سوراخ هاي موجود روي مخزن اصلي به بيرون ريخته مي شود. از آنجا كه مخزن اصلي درون مخزن فرعي قرار دارد ، اين آب ها در مخزن فرعي به طرف كانال خروجي هدايت شده و از شيلنگ كه در اين زمان بر روي زمين نهاده شده خارج مي شود. در ماشين هاي دو زمانه بندرت از واتر پمپ استفاده مي شود. ماشين هاي دو مخزنه داراي دو موتورند و هر دو موتور از نوع آسنكرون هستند. موتور شستشو توانايي چرخش به چپ و راست را داراست و به توسط تايمر مرتبا” به طرف راست و چپ مي چرخد. همين برتري ماشين هاي دو مخزنه سبب شده است كه لباس ها در حين شستشو تميزتر شسته شوند.

لباسشويي تمام اتوماتيك :

تفاوت عمده اين لباسشويي با انواع نيمه اتوماتيك آن است كه حضور انسان و دخالتش در شستشوي لباس ،جزء راه اندازي ماشين، ضرورتي ندارد.كافيست كه مصرف كننده ، لباس را به مقدار كافي و بر اساس مقدار مذكور در دفترچه راهنما درون ماشين قرار داده و پس از ريختن پودر درون جاپودري و باز نمودن شير آب ورودي به ماشين، متناسب با جنس لباس،برنامه مورد نظر را انتخاب نمايد و كليد اصلي ماشين را روشن كند. ساير مراحل شستشو به صورت اتوماتيك صورت مي گيرد. يعني ابتدا شير الكتريكي به كار افتاده و آب پس از ورود به جاپودري، پودر را با خود بدرون مخزن منتقل مي سازد. پس از ورود آب به مقدار كافي،عمل آبگيري متوقف شده و با روشن شدن هيتر ، آب داغ مي شود. پس از رسيدن آب به مقدار مناسب عمل شستشو شروع مي شود. موتور به توسط فرمان هاي تايمر ابتدا به طرف عقربه هاي ساعت چرخيده و پس از مدتي متوقف شده و سپس در جهت عكس بگردش در مي آيد. حركت موتور در دو جهت مخالف بدان سبب است كه لباس ها به اندازه كافي درون آب حركت نموده و بهتر شستشو شوند.

پس از شستشوي مقدماتي ، موتور متوقف شده و آب توسط پمپ تخليه به طرف فاضلاب هدايت مي شود. مجددا” همان برنامه شستشو تكرار مي شود.معمولا”عموم ماشين ها بگونه اي طراحي شده ان كه عمل شستشو 5 بار تكرار شده و سپس ماشين وارد مرحله نهايي آبكشي و تخليه آب و خشك نمودن لباس مي شود.

براي خشك نمودن لباس،دور تند ماشين و واتر پمپ، همزمان كار مي كنند. يعني دور تند موتور سبب مي شود ديگ اصلي كه لباس درونش ريخته شده با سرعت بچرخد و از آنجا كه بدنه ديگ اصلي داراي سوراخ هاي متعدد است، آب لباس ها بر اثر نيروي گريز از مركز به خارج از ديگ اصلي (به درون ديگ فرعي ) ريخته شده و ورودي واتر پمپ نيز در همين ديگ قرار داشته و آب هاي راه يافته به اين ديگ را مكيده و به فاضلاب مي ريزد. پس از مراحل آبكشي نهايي كه معمولا” در ماشين ها 3 بار اين عمل تكرار مي شود ، تايمر به صورت خودكار خاموش شده و كليه عمليات ماشين متوقف مي شود.

به اين ترتيب ملاحظه فرموديد كه همه مراحل شستشو به صورت خودكار و بدون حضور انسان صورت خواهد گرفت از اينرو اين ماشين ها ، تمام اتوماتيك ناميده مي شوند.

نصب و راه اندازي ابتدايي ماشين لباسشويي اتوماتيك:

1- از آنجا كه ماشين لباسشويي داراي قطعات وزين و متحرك مي باشد و ممكن است در هنگام حمل و نقل دچار آسيب شود ، لذا قسمت هاي آن را بوسيله قطعاتي نظير بست،ميله و پيچ، ثابت مي كنند. بنابر اين در هنگام نصب و راه اندازي بايد با توجه به دفترچه راهنماي ماشين اين قطعات باز شده و آن ها را براي حمل و نقل راه دور در آينده نگهداري كرد.

2- در صورتيكه ماشين لباسشويي داراي چهارچوب محافظ كف بوده پيچ هاي آن را باز نموده و آن را از ماشين جدا نماييد. همچنين پيچ هايي كه بعنوان پيچ هاي تنظيم پايه در نظر گرفته شده در محل خود بپيچيد.

3- ماشين لباسشويي بايد كاملا” تراز قرار گيرد براي اين منظور ليوان محتوي آب را روي ماشين قرار داده و از اطراف به سطح آب درون ليوان نگاه كنيد اگر ماشين در موقعيت تراز كامل نباشد، آب در سطحي نامتعادل قرار مي گيرد. كه با استفاده از پيچ هاي تنظيم زير ماشين مي توان آن را تراز نمود.

4- لوله ورودي آب لباسشويي را پس از آب بندي به شير آب حديده دار وصل كنيد.(معمولا” سه چهارم اينچي ).

5- لوله تخليه آب ماشين را در ارتفاع تعيين شده توسط شركت سازنده قرار دهيد. اگر ارتفاع شيلنگ فاضلاب ماشين در حد گفته شده رعايت نگردد و مثلا” بر روي زمين رها شود همه آبي كه وارد ماشين مي شود بلافاصله از طريق شلينگ خارج شده و عمل آبگيري ماشين هر گز متوقف نمي شود. بنابر اين لازمست شلينگ خروجي قبل از قرار گيري در فاضلاب داراي ارتفاعي در حدود 60 سانتيمتر باشد.

6- لوله تخليه آب طوري قرار نگيرد كه در اثر تابيدگي، مسير خروجي آب مسدود شود.

7- قبل از روشن كردن ماشين توجه نماييد كه سيستم الكتريكي منزل (پريز-كنتور- فيوز و …) و سيستم آب منزل با جدول مشخصات فني ارائه شده از طرف شركت سازنده هماهنگي داشته باشد.

8- همانطور كه قبلا” در مورد بست هايي كه براي ثابت نگهداشتن ، قطعات ماشين در هنگام حمل و نقل بكار مي رود اشاره كرديم، اگر بست ها به ديگ بسته شده باشد، با روشن شدن ماشين ، حركت ديگ به بدنه منتقل شده و ماشين از جاي خود حركت مي كند. اين حركت در دور تند ماشين (زمان آبگيري از لباس ) بوضوح ديده شده و در مدت آبگيري از لباس ماشين در حدود 50 سانتيمتر از جاي قبلي خود فاصله مي گيرد.بنابراين لازم است قبل از راه اندازي ماشين با توجه به دفترچه راهنما كليه بست ها را باز نموده و با حركت دادن ديگ فرعي به طرف پايين و بالا و همچنين حركت آن به طرف جلو و عقب از خلاص بودن ديگ مطمئن شويم سپس ديگ اصلي را نيز با دست بچرخانيد تا از آزاد بودن پولي ها اطمينان حاصل نماييد.

9- جهت چرخش اكثر ولوم تايمر هاي لباسشويي موافق حركت عقربه هاي ساعت است در بعضي از لباسشويي ها ، بمحض چرخش ولوم در جهت مخالف عقربه هاي ساعت، ولوم از محور باز شده و مي توان مجددا” آن را به محور بست. متاسفانه در انواع ديگر ، با وارد آمدن فشار به ولوم در جهت مخالف، معمولا” ولوم و گاها” چرخ دنده هاي تايمر شديدا” آسيب مي بيند. جهت حفاظت تايمر در برابر اين اشتباه،معمولا” سازندگان تايمرها، با رسم يك فلش بر روي ولوم شكل صحيح چرخش تايمر را نشان مي دهند كه توجه به آن الزامي است.

10- در ريختن لباس به درون لباسشويي ، ظرفيت شستشو منظور شود اكثر ماشين هاي خانگي داراي ظرفيت شستشوي 5 كيلو هستند. با اين وجود توصيه مي شود درون مخزن آنقدر لباس ريخته شود كه اگر دستتان را به سقف فوقاني درب ماشين مماس نموديد، بدون آنكه با لباس ها درگير شود به راحتي وارد ماشين و خارج شود.علاوه بر آن لباس ها را به تفكيك از يكديگر درون ماشين قرار دهيد تا بهتر شسته شوند.

ساختمان و اجزاء تشكيل دهنده لباسشويي تمام اتوماتيك:

لباسشويي هاي اتوماتيك در مدل هاي متفاوت طراحي مي شوند كه از آنجمله مي توان به ماشين تمام اتوماتيك كه مخزن آن روي محور افقي سوار است و به آن مدل يوغي (Yoke type ) گفته مي شود و همچنين ماشيني كه مخزن آن روي محور عمودي قرار گرفته و به آن نوع چرخان عمودي (Rotary type ) گفته مي شود اشاره كرد. با اين حال لباسشويي هاي اتوماتيك داراي اجزا، الكتريكي مكانيكي تقريبا” مشابه و به شرح زير مي باشند:

الف – اجزاء الكتريكي ماشين لباسشويي تمام اتوماتيك:

1- دو شاخه-وظيفه دو شاخه انتقال انرژي الكتريكي از پريز به كابل رابط ماشين و در نهايت ، ساير قسمت هاي الكتريكي ماشين است. در هنگام تعويض دو شاخه به جريان نامي دو شاخه جديد توجه نماييد. معمولا” دو شاخه هايي كه جريانشان كمتر از 16 آمپر است جهت استفاده در ماشين لباسشويي مناسب نيستند.

2- كابل رابط- از آنجا كه جريان مصرفي ماشين بالاست، توصيه مي شود كابل 5/2×2 و يا حد اقل 5/1×2 مورد استفاده قرار گيرد.

3- ترمينال – ترمينال به منظور ايجاد اتصالاتي مطمئن و هم چنين عايق بودن اين اتصالات از بدنه مورد استفاده قرار مي گيرد در ماشين لباسشويي معمولا” از ترمينال هاي پلاستيكي و يا كائوچويي استفاده مي كنند. محل قرار گيري ترمينال ، قسمتي از بدنه ماشين است كه با پيچ و مهره در جاي خود مستقر مي شود.

4- كليد قطع و وصل- معمولا” كليد به صورت متداول در ساير لوازم خانگي ،در ماشين لباسشويي بكار نرفته بلكه كليد قسمتي از تايمر است. يعني با كشيدن محور تايمر بطرف بيرون كنتاكت يا كنتاكت هاي كليد بسته شده و با حركت ولوم بطرف داخل، مدار الكتريكي ماشين قطع مي شود. كليد هاي بكار رفته در لباسشويي دو كنتاكت و يا چهار كنتاكت هستند. در نوع دو كنتاكت ، نول مستقيما” به همه مصرف كننده هاي مدار رسيده و فاز پس از كليد وارد مدار مي شود بنابراين دو كنتاكت كليد، يكي فاز ورودي و ديگري فاز خروجي است.در نوع چهار كنتاكت هم فاز و هم نول وارد كليد شده و با حركت محور تايمر بطرف بيرون ، كليد بسته شده و فاز و نول وارد مدار لباسشويي مي شوند.

جهت تست كليد كافيست از روي نقشه ماشين كنتاكت هاي مربوطه به كليد را شناسايي نموده سپس با اهم متر آن را تست نماييد. به اين صورت كه ابتدا سيم هاي متصله به كليد را باز نموده، سپس دو پايه ورودي و خروجي كليد را به اهم متر وصل كنيد. با حركت محور تايمر به طرف بيرون بايد عقربه منحرف شده و تقريبا” عدد صفر را نشان دهد.

اگر عقربه منحرف شود اما به صفر نرسد، كنتاكت هاي كليد كثيف هستند. راحت ترين روش جهت اصلاح اين عيب استفاده از اسپري كنتاكت شور است. و اگر عقربه منحرف نشود ، لازمست صفحه كليد هاي تايمر از دو طرف آن باز شود و عيب بر طرف گردد. در كليد هاي چهار كنتاكت آزمايش با اهم متر در مورد هر چهار كنتاكت انجام شود ( دو به دو ) .

5- لامپ خبر- جهت اطلاع مصرف كننده از ورود برق به ماشين از چراغ خبر كه يك لامپ 220 ولتي است استفاده مي شود.

6- ميكروسوئيچ – اگر قبل از بسته شدن درب ماشين ، دستگاه شروع به آب گيري نمايد و يا اگر به عللي در هنگام كار ماشين، درب باز شود و در همان حالت ماشين بكار خود ادامه دهد و يا اگر كودكي به ماشين نزديك شده و درب آن را باز كند و عمليات ماشين متوقف نشود و اگر … جميع موارد مذكور ايجاب مي كند بمحض باز شدن درب و يا حتي قبل از آن كه درب كاملا” بسته نشده باشد، ماشين قادر به استارت و آغاز عمليات شستشو نباشد.

از اينرو هميشه فاز مدار پس از كليد تايمر و قبل از آنكه به ساير اجزاء الكتريكي مدار برسد از ميكروسوئيچ عبور مي كند ميكروسوئيچ (كليد فشاري حفاظتي ) معمولا” پشت درب بدنه خارجي جنب لاستيك دور درب و در كنار قفل قرار مي گيرد و پس از آنكه زبانه قفل كاملا” در محل خود مستقر شد به اهرم ميكروسوئيچ فشار وارد نموده و آن را به حالت وصل در مي آورد. با بسته شدن ميكروسوئيچ ساير قسمت ها نيز داراي فاز بوده و مي توانند عمليات شستشو را انجام دهند. براي تست ميكروسوئيچ نيازي به خارج نمودن آن از محل استقرارش نيست بلكه مي توان دو سيمي كه از تايمر به طرف ميكروسوئيچ رفت و بر گشت نموده را پس از يافتن به اهم متر متصل سازيم .

اگر با بسته شدن كامل درب ، عقربه اهم متر منحرف شود ميكروسوئيچ سالم است در غير اين صورت يا عيب از ميكروسوئيچ است يا ميكروسوئيچ سالم بوده اما از محل استقرار خود خارج شده و يا درب بطور واقعي بسته نمي شود كه معمولا” عيب آخر مربوط به خراب شدن لاستيك دور درب است. در صورت خراب بودن ميكروسوئيچ آن را پس از باز نمودن قسمت جانبي لاستيك دور درب ( طرف قفل درب ) از بدنه جدا نموده و در صورت امكان تعمير نماييد. اگر مشكل جدي است مانند شكستن اهرم و … ميكروسوئيچ را تعويض كنيد.

7- المنت (گرمكن- هيتر ) – ساختمان المنت دقيقا” مشابه المنت بكار رفته در آب گرمكن است . ابتدا سيم كرم نيكل يا كرم آلمينيوم درون پودر چيني يا سراميك نسوز قرار گرفته و سپس جهت ممانعت از نفوذ آب و رطوبت آن را درون يك محافظ فولادي قرار مي دهند. المنت درون ديگ فرعي قرار مي گيرد و در توان هاي مختلف ساخته شده و استفاده مي شود . آب بندي المنت بوسيله لاستيك محافظش صورت مي گيرد از اينرو هرگز نبايد المنت را در حاليكه درون ديگ آبي وجود ندارد به برق متصل نمود. براي تست المنت استفاده از لامپ سري ، اهم متر يا اتصال چند ثانيه اي مستقيم به برق توصيه مي شود.

8- قفل مغناطيسي درب – همانگونه كه در مورد ميكروسوئيچ ذكر شده باز شدن درب ماشين در زمان شستشو و در حاليكه ديگ تا حدودي پر از آب است مي تواند محيط منزل را آلوده سازد زيرا آب مخلوط با پودر رختشويي به بيرون از ماشين مي ريزد. كاربرد ميكروسوئيچ اين حسن را داشت كه در صورت بروز چنين اشتباهي مدار ماشين قطع مي شد. در بعضي از ماشين ها زمينه اين اشتباه را از بين برده اند . پس از روشن شدن ماشين (البته مشروط به بسته شدن كامل درب ) يك رله مغناطيسي زبانه درب را در اختيار گرفته و به هيچ وجه درب ماشين باز نمي شود . در صورت اعمال نيروي بيش از حد دستگيره قفل درب خواهد شكست. درب زماني باز مي شود كه اولا” برق ماشين قطع شود (تايمرخاموش شود ) ثانيا” حد اقل مدت 2 دقيقه از خاموش شدن دستگاه بگذرد تا آثار مغناطيسي درون قفل مغناطيسي كاهش يافته و زبانه قفل درب رها شود. در بعضي از ماشين ها ميكروسوئيچ و قفل مغناطيسي در يك مجموعه گنجانيده شده اند.

9- ترموستات يا هيتر استات – از آنجا كه جريان مصرفي هيتر بالاست و توسط تايمر مرتبا” در حال قطع و وصل است ، اين احتمال مي رود كه بر اثر كار زياد و مداوم ، سطح كنتاكت هاي تايمر مربوط به هيتر فرسوده شده و به يكديگر جوش داده شوند. در اين صورت هيتر در تمام مدت كار ماشين كه گاها” به 3 ساعت و نيم نيز مي رسد در مدار خواهد بود رسيدن دماي آب به نقطه جوش علاوه بر البسه داخل ماشين، رابط هاي پلاستيكي و شلينگ ها را نيز فرسوده مي سازد. از اينرو استفاده از هيتر استات ( ترموستات ) اجتناب ناپذير است. هيتر استات در واقع مشابه ترموستات بي متالي در سماور برقي عمل مي كند.

قسمت فلزي منعكس كننده حرارت به تيغه هاي بي متالي در داخل آب قرار گرفته ( در ديگ فرعي ) و حرارت آب بر آن اثر مستقيم مي نهد. اين حرارت توسط خود صفحه به تيغه ها منعكس شده و اگر از حد معيني تجاوز نمايد يكي از تيغه ها كه حساسيتش به حرارت بيشتر است، با خميده شدن خود ، ارتباط هيتر با شبكه را قطع مي سازد زيرا هيتر استات و هيتر هميشه با يكديگر در حالت سري قرار مي گيرند.

ترموستات از قطعات زير تشكيل شده است:

1- پلاتين هاي داخلي    2- تيغه هاي فلزي غير هم جنس (تيغه هاي بي متالي)       3- صفحه منعكس كننده حرارت    4- فيش هاي ارتباطي

لازم به تذكر است كه در بعضي از لباسشويي ها مانند زانوسي مدل 914 ترموستات از نوع گازي است كه در رابطه با ساختمان آن و نحوه عملكردش مفصلا” در مبحث ترموستات و آب گرمكن برقي مطلب آورده شده است.

10 – شير الكتريكي – همانگونه كه قبلا” ذكر شد، همه مراحل و عمليات ماشين بصورت اتوماتيك صورت مي گيرد و از آنجا كه لباس ها معمولا” 5  الي 7  بار بصورت كامل شستشو مي شود، عمل ورود آب به ماشين نيز الزاما” مي بايست خودكار صورت پذيرد. آب ورودي به ماشين به شير الكتريكي بسته مي شود و مادامي كه به سيم پيچ آن برق نرسد، آب شهر پشت شير مي ماند و اجازه ورود به داخل جا پودري و سپس مخزن فرعي را نخواهد داشت.

شير الكتريكي از قسمت هاي زير تشكيل شده است:

1- قاب پلاستيكي             2- سيم پيچ ( سولنوئيد)             3- شيطانك كه در مركزش سوراخ ريزي وجود دارد          4- لاستيك دور شيطانك 5 – اهرم آهني                 6- لاستيك سر اهرم                7- فنر  پشت اهرم                                         8- صافي يا فيلتر لوله خروجي آب

چگونگي عملكرد شير الكتريكي : در حالت عادي فنر پشت اهرم ، اهرم آهني را بطرف جلو رانده و لاستيك سر اهرم، سوراخ وسط شيطانك را مسدود مي سازد . با وصل برق و ايجاد مغناطيس توسط سيم پيچ شير الكتريكي، اهرم به طرف داخل جذب شده و فنر را فشرده مي سازد. با حركت اهرم به طرف عقب، لاستيك سر اهرم از سوراخ وسط شيطانك جدا شده و شيطانك مجال تنفس مي يابد. فشار آب، هواي بين شيلنگ و شيطانك را از مجراي تنفسي به عقب رانده و آب جاري مي شود. پس از رسيدن آب به سقف مورد نظر، توسط فرمان هيدرواستات ، برق شير الكتريكي قطع شده و با تضعيف ميدان مغناطيسي سيم پيچ، فنر جمع شده اهرم  بطرف جلو رانده شده و در نتيجه مجراي تنفسي شيطانك مجددا” بسته مي شود و از ورود آب به داخل ماشين ممانعت بعمل مي آيد. شير الكتريكي بصورت تك و يا دوبل ساخته مي شو د .

عيوب شير الكتريكي ممكن است مكانيكي و يا الكتريكي باشد. در مبحث مكانيكي ، خرابي فنر، خوردگي لاستيك سر اهرم،پاره شدن لاستيك دور شيطانك ، مسدود شدن فيلتر بر اثر جرم و شن ريزه هاي موجود در آب شهر عملكرد صحيح شير الكتريكي را مختل مي سازد. كه مي توان با جدا نمودن قسمت هاي مختلف شير ، مورد معيوب را شناسايي و نسبت به رفع عيب اقدام نمود.

در قسمت الكتريكي يا بوبين مي سوزد كه توسط تست با اهم متر (R×1k ) مشخص مي شود و يا به شير الكتريكي برق نمي رسد. در اين صورت هميشه قبل از آنكه عيب از ناحيه شير الكتريكي تصور شود ، برق دو سر بوبين را اندازه گيري نماييد.

تذكر: در موارديكه فشار آب ، بسيار بيشتر از ظرفيت ورود آب به داخل شير الكتريكي است آب وارد جداره هاي بين محفظه اهرم و بوبين شده و عمل جذب اهرم شير الكتريكي ديگر انجام نمي شود در اين موارد، لازم است برق ماشين قطع شده و سپس اجزا، شير الكتريكي كاملا” تفكيك و پس از خشك شدن شير را مجددا” به حالت اول باز مي گردانيم. جهت بروز مجدد اين عيب فشار آب را محدود نماييد. ( شير آب شهر را تا انتها باز نكنيد.)

11- تايمر (برنامه ريز ) – تايمر در واقع به عنوان مغز فرمان دهنده ماشين عمل مي كند و پس از گرفتن فرمان شروع، ساير اعمال از قبيل آب گيري – گرم نمودن آب- عملكرد دور تند و كند موتور با فرمان تايمر انجام مي شود. در حال حاضر تايمر هاي موجود به دو شكل الكترونيكي و الكترومكانيكي به بازار ارائه مي شوند. در نوع الكترونيكي فرمان هاي مختلف به قطعات الكتريكي مانند هيتر-واتر پمپ – الكترو موتور- شير الكتريكي و…توسط قطعات الكترونيكي مانند ترانزيستور – تريستور و IC صورت مي گيرد و از آنجا كه ابعاد اين قطعات به مراتب كوچكتر از چرخ دنده هاي زائده داراست ابعاد تايمر هاي الكترونيكي بسيار كوچك تر از تايمر هاي مكانيكي است.تايمر هاي الكترونيكي بصورت كتابي ساخته مي شوند.

تايمر هاي الكترومكانيكي يا بصورت خلاصه مكانيكي، با حركت محور اصلي كه توسط يك موتور كوچك مي چرخد عمل مي كند.بر روي اين محور يك چرخ دنده بزرگ ( توپي تايمر ) با زائده هاي فراوان وجود دارد كه در حال چرخش محور ، زائده هاي توپي با كنتاكت هاي مختلف برخورد نموده و در بعضي موارد ، ارتباطي بر قرار و يا ارتباطي را قطع مي سازد.

تايمر الكترومكانيكي معمولا” از قسمت هاي زير تشكيل شده است:

1- موتور تايمر         2- چرخ دنده ها        3- صفحه هاي پلاتين         4- اهرم متغير برنامه    5- كليد قطع و وصل       6- بدنه يا قاب پلاستيكي موتور تايمر يك بوبين با تعداد دور زياد و قطر نازك است. با اتصال برق به بوبين يك ميدان مغناطيسي دوار ايجاد شده كه روتور فلزي را با خود به گردش در مي آورد. با گردش روتور چرخ دنده هاي متعددي بگردش در مي آييند كه به منظور ايجاد گشتاور بالا استفاده مي شوند نهايتا” گشتاور توليد شده به محور اصلي منتقل مي شود و اين محور با چرخش خود و توپي را كه بر محور سوار شده بگردش در خواهد آورد . و…

براي تست موتور تايمر بهترين روش آنست كه بوبين را از موتور خارج نموده و به برق 220 ولت متصل سازيد. سپس يك پيچ گوشتي دسته عايق را بر داريد و قسمت فلزي آن را وارد حلقه بوبين نماييد. اگر بوبين سالم باشد، ميدان دوار ايجاد شده مرتبا” جهت پيچ گوشتي را منحرف مي سازد و نگه داشتن آن در قسمت وسط حلقه بسيار مشكل است كه اين مورد بيانگر سالم بودن بوبين است و اگر قصد داريد بوبين را با اهم متر تست كنيد مي بايست رنج بر روي R×1K قرار گيرد.

در تايمر دو مشكل مرتبا” به چشم مي خورد . جوش خوردگي كنتاكت ها و كثيف شدن آن ها در صورت مواجه شدن با هر كدام از دو عيب فوق بهتر آنست كه با آزاد ساختن ضامن هاي نگهدارنده دو صفحه تايمر، صفحه كنتاكت ها را آزاد نموده و پس از سمباده كشي مجددا” تايمر را به وضعيت اوليه باز مي گردانيم. اگر تايمر در جهت مخالف چرخانده شود،زائده هايي از توپي خواهد شكست كه در اين صورت مي بايست توپي تايمر با خودش تعويض شود.

12-هيدرواستات( اتومات)-اين وسيله تنظيم كننده آب ورودي به ماشين است و ناگفته پيداست كه اگر دچار مشكلي شود يكي از اساسي ترين اعمال ماشين انجام نخواهد شد.

هيدرواستات از قسمت هاي زير تشكيل شده است:

1- قابه يا بدنه مخصوص  2- صفحه لاستيكي (ديافراگم )    3- كنتاكت هاي قطع و وصل داخلي    4- لوله ورودي هوا   5- كنتاكت هاي اتصال برق

چگونگي عملكرد هيدرو استات:

در مباحث قبل گفته شد كه برق ورودي از ترمينال وارد كليد تايمر شده و فاز پس از تايمر به ميكروسوئيچ رفته و سپس به هيدرواستات مي رسد. هيدرواستات مانند يك كليد تبديل داراي 3 كنتاكت است. فاز وارد كنتاكت مشترك شده و چون يكي از دو كنتاكت ديگر در حالت عادي به كنتاكت مشترك متصل است،از طريق آن به شير الكتريكي مي رسد. نول هم پس از كليد تايمر به همه مصرف كننده ها داده مي شود . به اين ترتيب با روشن شدن ماشين،شير الكتريكي نول خود را از كليد تايمر و فاز خود را از هيدرواستات دريافت داشته و همانگونه كه در مبحث شير الكتريكي ذكر شده بوبين آن ، اهرم را جذب نموده و با كنار رفتن لاستيك شيطانك آب از شير الكتريكي عبور نموده و وارد جاپودري شده و پس از حل نمودن پودر به مخزن فرعي مي ريزد.

معمولا” از قسمت تحتاني مخزن فرعي شيلنگي باريك به لوله ورودي هواي هيدرواستات بسته شده است. در اكثر ماشين ها اين شيلنگ از ورودي پمپ تخليه گرفته شده و همانگونه كه در شكل ديده مي شود سطح آب در شيلنگ تخليه، مخزن فرعي و شيلنگ هواي هيدرواستات در يك سطح بالا مي آيد. هواي شيلنگ هيدرواستات مرتبا” فشرده تر مي شود (با بالا آمدن سطح آب ) تا بدانجا كه قادر مي شود پرده ديافراگم را به طرف بالا براند.

با بالا رفتن پرده ديافراگم ارتباط كنتاكت مشترك با كنتاكت مربوط به شير الكتريكي قطع شده و اين ارتباط بين كنتاكت مشترك با كنتاكتي كه به موتور تايمر مرتبط است بر قرار مي شود . به اين ترتيب عمل آبگيري متوقف شده و موتور تايمر شروع بكار خواهد نمود با چرخش موتور تايمر محور اصلي و توپي متصله به آن خواهند چرخيد و ساير مراحل شستشو به ترتيب انجام مي شود بر روي بدنه هيدرواستات پيچ مخصوصي وجود دارد كه جهت تنظيم مقدار آب ورودي به ماشين است در واقع اين پيچ قدرت فنر پشت پرده ديافراگم را تضعيف يا تقويت مي كند از اينرو متخصصين پس از ساخت و تنظيم هيدرواستات بر روي آن لاك مي ريزند تا به اين ترتيب حساسيت موضوع را بيان كنند. در صورت گردش پيچ به چپ يا راست ، مقدار آب ورودي به ماشين تغيير خواهد نمود.

علاوه بر نوع سه فيشه، هيدرواستات هاي  5  و 6 فيشه نيز وجود دارد . در اين ماشين ها علاوه بر ورود آب به ماشين به عنوان مرحله آغازين عمليات شستشو، افعال ديگري نيز صورت مي گيرد. مثلا” در ماشين فيلكو، همزمان با ورود آب به ماشين دور كند نيز آغاز بكار مي كند تا لباس ها كاملا” درون آب خيس شوند و پس از رسيدن آب به سقف مورد نظر در مرحله دوم عملكرد هيدرواستات دور كند قطع شده و هيتر روشن مي شود.سازندگان ، ديگر اشكال مختلفي را از هيدرواستات هاي  5 يا 6 فيشه به سليقه و ابتكار خود بكار گرفته اند.

هيدرواستات  3 فيشه يك كليد تبديل و  6 فيشه  2 كليد تبديل است.براي تست هيدرواستات  3 فيشه ابتدا شماره هاي  11 و 12 به هم مربوطند.سپس از راه لوله هوا فوت مي كنيم كه مي بايست صدايي از داخل هيدرواستات شنيده شود اين صدا قطع كنتاكت  12 و اتصال  13 به مشترك 11   است.

لوله هوا را با انگشت مسدود مي سازيم تا پرده ديافراگم داخل هيدرواستات همچنان بالا بماند. در اين وضعيت اگر شماره هاي  11  و 13  به يكديگر راه بدهند ( توسط اهم متر ) ، هيدرواستات سالم است. با خروج هوا از هيدرواستات صداي قطع كنتاكت هاي  11  و13 شنيده مي شود اگر با اهم متر اين دو كنتاكت را مجددا” آزمايش كنيد به يكديگر راه نخواهند داد. با دميدن در لوله هواي هيدرواستات  5  يا 6  فيشه دو مرحله صداي اتصال به گوش مي رسد. همانگونه كه در بالا ذكر شد كنتاكت هاي  11و 12 و 13 به همان ترتيب آزمايش مي شود و تست كنتاكت هاي  21 و 22 و 23  نيز عينا” به همان ترتيب است.

تذكر : توصيه مي شود در شستشوي لباس توسط ماشين هركز از پودر نامرغوب استفاده نكنيد زيرا اگر كف پودر كنترل شده و مخصوص لباسشويي نباشد ، ازدياد كف، لوله هواي هيدرواستات را مسدود نموده و عمل آبگيري مختل مي شود.

13 واتر پمپ (پمپ تخليه آب ) – در هر مرحله ، پس از شستشو و قبل از ورود آب مجدد به ماشين ، لازم است آب كثيف از ماشين خارج و به فاضلاب ريخته شود . اين عمل توسط واتر پمپ انجام مي گيرد. واتر پمپ از دو قسمت الكتريكي و مكانيكي تشكيل شده . قسمت الكتريكي آن يك موتور با توان كم و معمولا” از نوع قطب چاكدار است. به صورت خلاصه مي توان گفت موتور الكتريكي واتر پمپ از قسمت هاي زير تشكيل شده است:

1- بوبين يا سيم پيچ       2- هسته آهني با سيم پيچ هاي قطب و كلاف هاي اتصال كوتاه شده        3- روتور         4- پروانه خنك كننده موتور

پس از اتصال برق ( توسط تايمر ) به پمپ تخليه روتور به حركت در آمده و پروانه مكنده آب را به گردش در خواهد آورد . اين پروانه آب را از مخزن فرعي ماشين مكيده و به درون شيلنگ تخليه هدايت مي كند. قسمت هاي مكانيكي واتر پمپ عبارتند از :

1- لوله ورودي آب به پمپ         2- لوله مخصوص تخليه               3- لوله مخصوص شيلنگ هواي هيدرواستات ( در بعضي از واتر پمپ ها )     4- پروانه اصلي (مكش)              5- بدنه پمپ آب                          6- صفحه مونتاژ پمپ به بدنه

اگر با لباسشويي مواجه شديد كه عمل شستشو بخوبي انجام مي شود ولي آب كثيف تخليه نمي گردد بهتر است قبل از هر عملي سالم بودن پمپ مورد بر رسي قرار گيرد. ساده ترين روش اينست كه سيم هاي متصله به واتر پمپ را جدا نموده و به توسط دو سيم از بيرون برق 220 ولت را به آن متصل سازيد.اگر بلافاصله آب تخليه شد، پمپ سالم است و به آن برق نمي رسد كه اين مشكل به تايمر يا رابط هاي بين تايمر و واتر پمپ باز مي گردد. اما اگر با اتصال برق نيز آب تخليه نشد پمپ خراب است. آن را از بدنه خارج ساخته و پس از تفكيك اجزا، آن عضو معيوب را شناسايي كنيد. گاها” ديده مي شود كه پمپ هاي معيوب بيرون از ماشين عمل كرده و ليكن قادر به خاج نمودن آب كثيف از ماشين نيستند كه نياز است سيم پيچي اين نوع پمپ ها تجديد شودو در بعضي موارد مشاهده مي شود كه پيچيدن نخ الياف به محور پروانه مكنده آن را در حالت گريپاژ قرار مي دهد كه پس از سرويس و رفع اين مورد پمپ به حالت اوليه خود باز مي گردد.

14 – موتور دو دور _ جهت شستشوي كامل لباس در ماشين لباسشويي نياز است كه مخزن اصلي (مخزني كه لباس ها درونش قرار داده مي شود ) مرتبا” بطرف چپ و راست بچرخد تا لباس هاي خيس مداوما” جابجا شوند. اين وظيفه را دور كند لباسشويي بر عهده دارد. دور كند در واقع از دو سيم پيچ با اهم هاي مساوي تشكيل شده است. در اكثر لباسشويي ها پس از شستشوي كامل ، قسمت عمده آب لباس گرفته مي شود . پس از پايان شستشو، دور تند ماشين و پمپ تخليه بكار افتاده و بر اثر چرخش سريع مخزن آب لباس ها بر اثر نيروي گريز از مركز از طريق سوراخ هاي مخزن اصلي به مخزن فرعي و توسط پروانه مكنده پمپ تخليه بطرف فاضلاب هدايت مي شوند. دور تند ماشين لباسشويي از يك سيم پيچ اصلي و يك سيم پيچ فرعي و خازن راه انداز، تشكيل شده است. ( مانند شكل ) .

همانگونه كه در مبحث موتور هاي الكتريكي به عيب يابي موتور هاي آسنكرون پرداختيم . به هنگام بروز مشكل لازم است با دقت فراوان به رفع آن اقدام شود.

از آنجا كه دور كند ، زمان بيشتري نسبت به دور تند فعال است معمولا” زودتر آسيب مي بيند و در اكثر موارد مي توان كلاف هاي دور كند را تعويض نمود بي آنكه نيازي به تعويض سيم پيچ هاي دور تند باشد اما در بعضي موارد آنقدر آسيب ديدگي دور كند جدي است كه دور تند نيز در امان نبوده و آسيب مي بيند از اينرو مي بايست كل سيم بندي ماشين تعويض شود.

15 – محافظ الكتريكي موتور – جهت حفاظت موتور در برابر عبور جريان زياد و يا حفاظت موتور در مقابل ازدياد گرماي داخلي محفظه آن و يا مواردي مانند گريپاژ شدن محور درام و يا باز شدن بست پولي ها و…از محافظ الكتريكي موتور يا به عبارت ديگر فيوز اورلود استفاده مي شود. محل قرار كيري اين قطعه محافظ ، سرب با نول مشترك سيم پيچ هاي كند و تند است وبراي آن كه اورلود علاوه بر كنترل جريان موتور، بر گرماي محيط داخل موتور نيز تسلط داشته باشد آن را بر روي سيم پيچ هاي داخل استاتور قرار مي دهند.   اورلود از اجزاء زير تشكيل شده است:

1 – بدنه فلزي دو تكه                         2 – تيغه هاي بي متالي                        3 – صفحه منعكس كننده حرارت

اورلود را با جريان هاي نامي مختلف توليد و به بازار ارائه مي كنند از اينرو در تعويض اورلود به جريان نامي آن دقت نماييد. براي تست اورلود ساده ترين روش آنست كه اتصال اوليه كنتاكت هاي اورلود خارج شده از موتور را تست نموده سپس شعله كبريت را در فاصله يك سانتيمتري آن قرار دهيد پس از چند ثانيه عمل مي كند و عقربه اهم متر به طرف بي نهايت باز مي گردد. پس از سرد شدن تيغه هاي داخل اورلود، اتصال به صورت خودكار تكرار مي شود.اگر موتوري چند لحظه پس از راه اندازي متوقف شود و مجددا” پس از زمان اندكي استارت نموده و همان وضعيت تكرار گردد، يا موتور معيوب است ويا حساسيت اولود افزايش يافته، بهتر است اولود را يكسره نموده و موتور را بدون اورلود راه اندازي نماييد و توسط آمپر متر جريان را اندازه گيري كنيد. اگر جريان بيش از حد نامي و تحمل اورلود باشد موتور معيوب است كه مي بايست نسبت به رفع عيب آن اقدام شود ولي اگر جريان موتور عادي است اورلود را با مشابه خودش تعويض نماييد.

16 – خازن ( كاپاسيتور ) – در ماشين هاي لباسشويي بندرت از خازن هاي اصلاح ضريب قدرت استفاده مي شود و در واقع به عنوان راه انداز دور هاي كند و تند مورد استفاده قرار مي گيرند. بعضي از موتور ها بگونه اي طراحي شده اند كه دور هاي تند و كند جهت راه اندازي به خازني با ظرفيت مساوي نياز دارند. ( مثل ماشين آزمايش ) . ولي در بعضي ماشين ها ، ظرفيت خازن هاي راه انداز دورهاي كند و تند با يكديگر متفاوت است مانند ماشين فيلكو.

در اكثر ماشين ها و خازن از نوع الكتروليتي است با اين وصف از نوع روغني نيز استفاده شده همانگونه كه در مبحث ماشين هاي نيمه اتوماتيك دو مخزنه نيز آورده شد، خازن در تغيير جهت گردش دور كند نقش بسزايي دارد.

این نوشته در آموزش, روش های تعمیر لوازم خانگی, روش های نگهداری لوازم خانگی, سرويس لوازم برقي, لباسشوئی, محصولات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 59٫882 بار نمایش داده شده

132 Responses to سرويس و تعمير ماشين لباسشويي

 1. هانی می‌گوید:

  با تشکر از مطلب مفیدتان
  با ارزوی موفقیت روز افزونتان

 2. مرتضی می‌گوید:

  خداعوضت بده.خوب بود

 3. رضا می‌گوید:

  باسلام توضيحات خيلي خوببست اما اگرطريق صحيح لباس شستن راهم بياموزيد خيلي كاملترميشود.مثلا مقدارلباس ومقدارپودروجاي ريزش پودرومايع رامشخص كرده.ضمنازمانيكه پودرلباسشويي را ريخته درون محفظه وماشين را روشن نموده بعدروشن شدن وزمان كوتاهي كه ميگردد ماشين شروع ميكندبه كشيدن آب اول .وتمام پودر راباخودش به فاضلاب ميبرد آيا دوباره بايد پودر لباسشويي درمحفظه پودر ريخت يااينكه ماشين بايدباآب خالي لباس بشورد لطفا از طريق ايميل مرا راهنمايي فرماييد ضمناماشين لباسشويي ما باگنش اصل هست وپودر را ريخته وآب هم وصل هست تا روشن ميشود وبعدازاينكه براي بار اول به مرحله آبكشي ميرود تمام آب وتايدراميكشد ومجدداكه شروع به شستن مينمايد مسلما باآب خالي ميشويد چون دركشيدن آب اول تمام آب وكف وپودر راكشيده است ممنوع ميشوم ازطريق ايميل مرا راهنمايي نماييدباتشكر رضا سلماني ازقم-09121515396-

 4. احمد می‌گوید:

  خیلی ممنون از مطلب مفیدتان. خیلی استفاده کردم.

 5. سید وحید می‌گوید:

  سلام … اگه بهترین نباشه یکی از بهترین سایتهای آموزش تعمیراته … واقعا ازتون متشکرم.

 6. ایمان می‌گوید:

  باسلام یه سوال داشتم خازن های روی بدنه که برق ورودی به آن وصل است چیست درلباسشویی خشکن

 7. حامد می‌گوید:

  با سلام
  در ماشین لباسشویی سامسونگ ایکو بابل داخل دیگ خشک برق دارد . گاهی برقش دست را می گیرد اما با فازمتر که می زنیم روشن می شود . حتی اگر هنگام دست زدن هم برق نداشته باشد.
  در کل زمان شستشو فقط یک بار کل آب کف در پایان شستشو ( قبل از آبکشی) خالی می شود. یعنی شستن با کف کلا یک مرحله است و حدود یک ساعت و خورده ای طول می کشد و نیم ساعت هم 3 بار آبکشی می کند . در حالی که شما فرموده اید که شستن هم باید 5 مرحله باشد.
  از روز اول هم میکروسو ییچش هم خراب بود که اومدند تعویض کردند. چون درب را قفل نمیکرد.

  • رضا می‌گوید:

   تمامی لباسشویی ها مجهز به سیم ارت یا اتصال بدنه میباشند که حتما باید به سیستم ارتینگ و در صورت نبودن سیستم ارتینگ به یک لوله فلزی آب متصل شود البته این کار هم خطراتی دارد چون اگه کسی مخصوصا کودکان به شیر آب دست بزنند دچار برق گرفتگی میشوند.در کل دستگاهی که بدنه اون برق داره یه جایی اتصال سیمکشی با بدنه هست و یا الکترو موتور نیمسوز شده
   توصیه میکنم دوشاخه دستگاه رو بچرخونید طوری که جای فاز و نول روی پریز جابه جا بشه و بزنید به پریز اگر مشکل برطرف نشد حتما دستگاهتون رو به تعمیرکار نشون بدید

 8. مصطفی محمدزاده می‌گوید:

  سلام بسیار عالی بود
  در ماشین لباسشویی ارج مدل 4224راهنگام کار باز کردم اهرم ان شکست
  چگونه در را باز کنم ؟
  و چگونه تعمیر نمایم ؟
  ممنون

 9. ولی می‌گوید:

  سلام باتشکر از اطلاعات مفید وجالب شما دستتان درد نکند باتوجه به اینکه تایمر لباسشویی منزل را عوض کرده ام اگر امکان دارد نقشه سیم کشی لباسشویی تمام اتوماتیک آزمایش رابرایم ارسال نمایید متشکر وسپاسگزارم

 10. محمود می‌گوید:

  ماشین لباسشوی سامسونگ 5 کیلویی دارم سطل خشک کنش خراب شده گیرم نمیاد چطور میتونم تهیه کنم تو شهر کوچکی هستم وپیدا نکردم … ممنون

 11. حامد می‌گوید:

  سلام من با ماشین لباسشویی آزمایش مدل2003 مشکل پیدا کردم.
  کسی نقشه تایمر رو داره؟لطفا کمک کنین.

 12. مسعود می‌گوید:

  سلام درب ماشين لباسشويی پاکشوما بعداز اتمام شستشو باز نمی شود ميخواستم بدونم مشکلش چيه؟ايا درست ميشود؟

 13. فرامرز صداقت منش می‌گوید:

  با سلام درمورد تسمه لباسشویی اتوماتیک هم توضیح دهید .چرا لباسشویی مخزنی درزمان کار مخزن آن کوند می چرخد درست کار نمی کند؟با تشکر

 14. شایسته می‌گوید:

  با عرض سلام من فقط یک لباس در ماشین لباسشویی سامسونگ انداختم بر روی تایم کوتاه ولی پس از شستشو درب لباسشویی باز نمی شود . چه کار کنم؟

 15. مجید حسین آبادی می‌گوید:

  علت عدم آبگیری در پایان مراحل عمل شستشو چیست؟ (برنامه را داده ام. زمان مربوطه طی شده است ولی مرحله آبکشی صورت نمی گیرد!

 16. امیرحسین می‌گوید:

  علت عدم آبگیری در پایان مراحل عمل شستشو چیست؟ (برنامه را داده ام. زمان مربوطه طی شده است ولی مرحله آبکشی صورت نمی گیرد!

 17. ابراهيم می‌گوید:

  ماشين لباسشويي تمام اتوماتيك سطلي (درب از بالا) سامسونگ مدل SW707 A1P دارم وقتي روشن ميكنم پس از راه اندازي روي خشك كن ميرود و ارور 1E ميدهد از نمايندگي آمد و گفت از بوردش هست و قابل تعمير نيست آيا اميدي هست به تعميرش يا بندازم دور

 18. بهزاد می‌گوید:

  با سلام ..من یک ماشین لباسشوی سامسونگ مدل 1490 کیو دارم مدتی که ماشین در هر نوع برنامه شتشو چند دقیقه کار میکنه وغالبا فقط چند دقیقه اول کار میکند وبعد در همان مدت ثابت میمان و بدون هیچ علامت اروری در همان وضعیت می ماند.. لطفا راهنمای فر مایید

 19. رسول می‌گوید:

  خیلی عالی بود لطفا ًدررابطه با error-1لباسشوئی دوو توضیح دهید.

 20. سمانه می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی پاکشومادارم به جاپودری سمت چپش آب نمیرسه احساس میکنم اب گرمم توش نمیرسه موندم نمیدونم چیکارکنم لطفا راهنماییم کنید؟؟

 21. باقر می‌گوید:

  سلام من یک لباسشوی سامسونگ مدل wa90k201دارم که مدتی است که اگر روی خشک کن بیفتد خیلی لرزش دارد که دوباره شروع به اب پر کردن می کند هر چه ترازش کردم نشد لطفا راهنمای کنید

 22. حمید رضا می‌گوید:

  با سلام
  مطالب بسیار آموزنده است . اگر کلاسی برگزار نمایید حتما در ان شرکت میکنم
  با توجه به تنوع و برند های مختلف در صورتی که به توان از تجربیات حرفه ای شما استفاده کرد سپاسگزار خواهیم بود.

 23. جواد می‌گوید:

  با سلام و تشکر ماشین لباسشویی من تمام اتومات مدل پارس 4250 است در هنگام کار در بعضی قسمتها تایمر از کار می افتد و پس از رد کردن آن عملکرد دوباره به کار می افتد چه کار کنم؟

  • علیرضا دوستدار می‌گوید:

   با سلام
   یک لباس شویی ابسال مدل 536دوشیر دارم در برنامه 4 دودنده بعد از 6 از کار ایستاد ودیگر هیچ حرکت نمی کند وچراغ اصلی دستگاه هم روشن است تعمیر کار امد وگفت شیر برقی وتایمر خراب است شیر برقی را تعویض وتایمر را تعمیر کرد ولی مشگل حل نشد حالا میگوید پمپ خراب است نظر شما چی هست با توجه به فنی بودن خودم راهنمایی فرمائید تا رفع عیب کنم با تشکر از زحمات شما …..دوستدار

 24. حسین می‌گوید:

  سلام …
  ماشین لباسشویی باکنشت ( اتومکاتیک و غیر دیجیتال … سال 85 خریدیم)
  الان یک صدای عجیب و بلند میده البته نه زمانی که مخزن میچرخه … بلکه بعضی از زمانهای تخلیه آب … فکر کنم از واتر پمپ باشه … کسی نطری داره یه پسر بچه تعمیر کار از یه نمایندگی اومده بود میگفت باید کاسه نمد و بلبرینگ و … عوض بشن اما موقع چرخش هیچ مشکلی نداره و تسمه و همه چیز مرتب هستند … یه کم باهاش سر و کله زدم … موقع تخلیه آب اونم بعضی وقتها یک صدای مذخرف و کمی لرزش بدنه داره …

 25. رضا می‌گوید:

  سلام.
  با تشکر از مطالب مفیدتون
  ..یه ماشین لباسشویی ال جی دارم در حالت خاموش آب داخل مخزن جمع میشه به طوریکه بعد از چند ساعت اگه درب ماشین بسته نباشه اون اب به خارج از ماشین سرازیر میشه….در حالت روشن مشکلی بابت تخلیه وجود نداره..ممنون میشم راهنمایی کنید…

 26. سعید می‌گوید:

  با تشکر از مطالب مفیدتون
  ..یه ماشین لباسشویی پاکشوما دارم در حالت خاموش آب داخل مخزن جمع میشه به طوریکه بعد از چند ساعت اگه درب ماشین بسته نباشه اون اب به خارج از ماشین سرازیر میشه….در حالت روشن مشکلی بابت تخلیه وجود نداره..ممنون میشم راهنمایی کنید…

 27. beni می‌گوید:

  سلام…..
  جا پودری لباسشویی سامسونگ در نمیاد لطفآ اگه راه حلی هست بهم بگین…..

 28. مهدی می‌گوید:

  سلام – ممنون از مطالب مفیدتان – ماشین لباسشویی اتوماتیک ارج دارم که در هنگام تخلیه آب از داخل مخزن صدای برخورد چند قطعه به مخزن شنیده میشود علت چیست؟

 29. لباسشویی آزمایش می‌گوید:

  لباسشویی شروع بکار نمود که بوس سیم سوخته احساس شد ان را از برق جدا نمودم و گشتم ولی محل اشکال یا سوختگی را نیافتم دو باره به برق متصل کردم در قسمت ترمینال اصلی پشت برد یک جرقه دیده شد و بدنه لباسشویی برق دار شده است حال چگونه میتوان محل اتصالی را یافت؟

 30. حسین می‌گوید:

  باسلام و تشکر از اطلاعات مفید
  تسمه ماشین لباس شویی مکررا از جاش در میاد,لطفا راهنمایی کنید

 31. امیر می‌گوید:

  باتشکر از اطلاعات مفید شما : ماشین لباسشویی آ اگ 1230 دارم پس از شستشو و تخلیه آب دور تند آن تنها بمدت یک ثانیه روشن شده و بنا بر این آب لباس گرفته نمیشود لطفا راهنمایی فرمایید عیب از کدام قطعات میباشد ضمنا دو عدد هیدروستات را هم امتحان کردم سالم بود

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام دور تند لباسشوی به چند عامل بستگی دارد 1- الکترموتور 2- تسمه 3- هیدروستات 4-میکروسویچ البته مورد لباسشوی شما از برد فرمان میباشد

 32. امیر می‌گوید:

  با سلام و احترام : لطفا اگر نقشه الکترونیکی از برد و مدار فرمان ماشین لباسشویی آ ا گ مدل 1230در اختیار دارید، البته اگر امکان دارد برایم بفرستید از لطف شما صمیمانه سپاسگزارم .

 33. نرگس می‌گوید:

  سلام
  من یک ماشین لباس شویی دوو دارم هنگام نصب یک فیلتر تصویه آب بین ماشین و لوله آب وصل کردند و گفتند که هر دو ماه یکبرا فبلتر را در بیاورید و بشورید و دوباره بگذارید من این کار را کردم امروز که ماشین را روشن کردم چند دقیقه کار کرد و خاموش شد این کار چند بار خود به خود تکرار شد و حالا دیگر ماشین روشن نمی شود. امکان دارد ماشین سوخته باشد؟

 34. سالی می‌گوید:

  سلام لباسشویی سامسونگ 7 کیلویی ام درش قفل شده باز نمیشه چیکار کنم؟

 35. من می‌گوید:

  سلام لباسشویی 7 کیلویی ال جی دارم سه شاخه سیمش یه سرش سوخته البته فیوز ظاهرا سالمه اون قسمت سه شاخه توی مخزن لاستیکی پرس شده در نمیاد قطعات یدکی گیرنمیارم اصلا یا باید سیمشوعوض کنم موندم

  • رضا می‌گوید:

   احتمالا آداپتور یا همون تبدیل که به سر سه شاخه برق زدید استاندارد نبوده بهتره اون سه شاخه رو ببرید وبه جاش یه دوشاخه ارت دار استاندارد که بیشتر به اسم دوشاخه صنعتی معروفه ببندید البته این دوشاخه ها فاقد فیوز داخلیند

 36. افشین می‌گوید:

  با سلام
  می خواستم بدونم چجوری میتونم خشک کن ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک را غیرفعال کنم؟
  کلیدی برای این مورد روش نبود.
  مدلش kenwood kwmd 6/1000

  با تشکر

 37. mehroo می‌گوید:

  یک دستگاه لباسشویی ارج مدل 4224دارم . برای تعمیرات احتیاج به نقشه سیم بندی آن دارم . اگر مرا یاری دهید لطف نموده اید . با تشکر

 38. حسین مرادی می‌گوید:

  سلام ماشین لبسشوئی دوو مدلf1453 به محض زدن دوشاخه به پریز برق کلا از کنتور قطع میشه لطفا راهنمائی کنید ممنون.

 39. -- می‌گوید:

  با سلام لطفا لفظ خوصوصی را به خصوصی اصلاح را بفرمائید

  و اگر می توانید دفترچه راهنمای فارسی ماشین لباسشویی وایت وستینگ هاوس مدل 1063 را ارسال فرمائید.
  با تشکر

 40. elvitoo می‌گوید:

  سلام من ماشین لباس شویی دوو دارم که الان چند روزه که روی خشکن نمیره وباید بیش از حداستاندارد لباس بریزم تا خشک کنه در غیر این صورتنمیره لطفا راهنمایی کنید مرسی

 41. علیرضا می‌گوید:

  سلام روشن شدن علامت cl روی مانیتور لباسشویی پاکشوما نشانه چیست؟

 42. کیوان می‌گوید:

  باتشکر از راهنمایی خوبتان.
  ماشین لباس شویی سامسونگ اتومات مدلwb90r4دارم ولی متاسفانه در اول شستشو کلیه آب را تخلیه میکندو گویی برنامه شستشویش بهم ریخته. رنج آب بیشتر از مدیوم را قبول نمیکند. دنبال دفترچه فارسی هم هرچه در اینترنت گشتم پیدا نکردم. اگر امکان دارد نحوه برنامه ریزی ان را برایم ایمیل کنید.بالطبع برنامه ی همه ماشین ها تاحدودی یکجور است. اگر هم عیب پیدا کرده که ممنون میشم مطلع ام کنید. هنوز یک هفته نیست که راه اندازی کردمش. باتشکر

  • آریا کیش می‌گوید:

   مصرف کنندهگرامی لباسشوی شما دارای گارانتی میباشد لذا بهتر است با شرکت خدمات پس از فروش سامسونگ تماس بگیرید تا پاسخگوی ایراد لباسشوی باشند

 43. parsa می‌گوید:

  سلام .نظری هستم .از ساری با 17 سال سابقه کار .عضو اتحادیه تعمیرکاران لوازم خانگی.لطفا پیغام خطا .لبتسشویی و ظرفشویی را در سایت بگذارید.شماره تماس بنده.091123527714

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام همکار محترم در سایت وجود دارد اما شما میتوانید در سایت 1882دات ای ار هرگونه از اطلاعات که میخواهید را از دیگر همکاران در خواست نماید

 44. وحید می‌گوید:

  ماشین لباسشویی سامسونگ درب از بالا دارم . مدتی هست که وسط برنامه آبکشی اب داخل مخزن میمونه و پیغام عدم تخلیه اب میده . همون موقع اگر درب را باز و مجددا ببندم و استارت کنم اب تخلیه و به کارش ادامه میده. لوله های تخلیه اب وفیلتر هارو چک کردم مشکل نداشتن. ضمنا اگر بدون لباس ماشین کارکنه (فقط با اب خالی) این مشکل دیده نمیشه . لطفا راهنمایی فرمایید.

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام پمپ تخلیه خراب است

   • وحید می‌گوید:

    با تشکر از جواب شما. لطفا بفرمایید قیمت پمپ ماشین لباسشویی سامسونگ درب از بالا مدل WA11V9 چقدر است و آیا امکان تهیه و ارسال از طرف جنابعالی امکانپذیر میباشد؟

    • آریا کیش می‌گوید:

     سلام متاسفانه در حال حضر قیمت قطعات یدکی را نداریم بهترین مزکز استعلام شرکت تولیدی ویا وارداتی محصول میباشد

     • وحید می‌گوید:

      با سلام. بنده ماشین لباسشویی را از برق جدا کردم و پمپ تخلیه را جدا گانه به برق وصل کردم و مخزن لباسشویی را پر از آب کردم . پمپ تخلیه تمام آب را خالی کرد و مشکلی پیش نیامد . لطفا من را راهنمایی کنید که مشکل از کجا میتواند باشد. با تشکر

 45. حجت می‌گوید:

  سلام یک ماشین لباسشویی سامسونگ داریم در مرحله تخلیه مشکل دارد چند بار باید خاموش روشن کنیم تا تخلیه کند کشکل از کجاست
  چ

 46. فاطمه فروزانی / بوشهر می‌گوید:

  واقعا دستتان درد نکنه نگات جالبی بود استفاده کردم. موفق باشید

 47. اصغر ظهرابی می‌گوید:

  لباسشوئی پاکشوما 905 قدیمی بعد از پایان کامل برنامه های شستشو دوباره شروع به آبگیری و اجرای برنامه می کند , خواهشا” راهنمائی بفرمائید.

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام اتمالا شیر برقی خراب است

   • اصغر ظهرابی می‌گوید:

    با سلام از راهنمائی تان
    شیر برقی تعویض شده ولی مشکل پابرجاست

   • اصغر ظهرابی می‌گوید:

    با سلام و تشکر از جوابگوئی سئوالات
    شیر برقی تعویض شده و مشکل ندارد ولی ماشین بعد از انجام کلیه مراحل برنامه های تنظیم شده و بعد از خشک کردن آخر دوباره ابگیری و شروع به کار میکند.

    • آریا کیش می‌گوید:

     سلام اگر شیر برقی ایراد ندارد اختمالا برد کنترل برنامه مشکل دارد که دستگاه مجدا شروع به کار مینماید

     • sanjari می‌گوید:

      سلام . این ایراد مربوط به خرابی تایمر شستشو می باشد.احتمالا یکی از پایه های پلاتین داخل تایمر که مربوط به برق ورودی میباشد به هم چسبیده است

 48. مرتضی می‌گوید:

  سلام. ماشین لباسشویی ما هایر است حالا بعد از روشن شدن و ابگیری خود بخود از چرخه شستشو خارج می شود و عملیات آبکشی انجام نمی شود لطفا راهنمایی کنید

 49. علیرضا می‌گوید:

  سلام . خسته نباشید

  لاستیک دور در ماشین لباسشویی سوراخ شده و در نتیجه ماشین نشتی دارد. لطفا راهنمایی فرمایید که چکار کنم ؟ آیا بوسیله خودم قابل تعویض است ؟ لباسشویی اتوماتیک تکنوگاز است

 50. ASAD می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید،
  مطالب بسیار مفید و آموزنده بود،
  اما در رابطه با لباسشویی تکنوگاز مدل TC8H 800مشکلی برام پیش اومده !
  لباسشویی درحال کاربود بعد از اتمام جهت در آوردن لباسها که مراجعه کردم متوجه شدم لباسها کاملاً آبگیری نشده ، برای تست لباسشویی مجدداً درجه را روی 1 گذاشتم آب وارد مخزن تاید کوچک می شد ولی داخل مخزن تاید بزرگ نه ، پس از آبگیری کامل لباسشویی هیچ حرکت دیگری نمی کرد ، آن را روی درجات مختلف امتحان کردم فقط روی مرحله ی تخلیه عمل تخلیه را انجام می داد ، در اصل فقط زمان آبگیری و تخلیه عمل مینماید البته آبگیری از مخزن کوچک . یه چیزایی در مورد برق میدونم اما جون این تخصصیه لطفاً جهت پرداخت نکردن هزینه های زیاد به تعمیرگاه بنده را راهنمایی فرمایید.
  باتشکر ، توفیقات روز افزون شمارا از خداوند منان خواستارم.

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام متاسفانه شرکت تکنو پاسخگو مشتریان خود نمی باشد اگر برای شما ممکن است همین مشکل را در سایت wwww.1882.ir مطرح نماید تا خریداران متوجه برند تکنو باشند
   اما مشکل شما ممکن است از شیر برقی باشد اگر لباسشوی شما دارای دو وردی اب باشد

 51. مصطفی می‌گوید:

  سلام ممنون از اطلاعاتی که در سایت تون منتشر کردید در صورت امکان به این پرسش بنده نیز جواب دهید
  علت اینکه هنگاه خاموش بودن لباس شویی داخل آن پر آب میشه چیه ؟در ضمن لباس شویی به برق متصل است همچنین میخواستم درخواست کنم که محصولات توت را همراه با قیمت هاشون برام میل کنید ازتون ممنون میشم .

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام احتمالا شیر برقی لباسشوی خراب است لطفا درتالار سایت
   wwww.1882.ir نیز مطرح نماید تا دیگران نیز استفاد نمایند

 52. شکراله صفری می‌گوید:

  سلام ،از به موقع جواب دادن و راهنمای کردن شما نهایت سپاس را دارم واز خداوند منان برای شما وتمام همکارانتان آرزوی سربلندی دارم انشاء الله ، در ضمن می خواستم بپرسم که آیا برد الکترونیکی قابل تعمیر هست وچه قدر هزینه دارد لطفا راهنمای مجدد بفرمائید و مدل دستگاه من dwk-8114c دوو می باشد (لباسشوی)
  متشکرم

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام برد کنترل ها اکثرا قابل تعمیر هستند اما باید متخص تعمیر برد را داشته باشید چرا که متاسففانه بدلیل عدم ورود قطعات یدکی بردکنترل یک سوم قیمت لباسشوی می باشد

 53. مظاهر می‌گوید:

  باسلام وتشکراز توضیحات مبسوط شما ماشین ما ازنوع ازمایش است ومدت ده سال است که کار میکند به تازگی خودبخود درمواقعی که خاموش است پراز آب میشود
  واخیرا نیز موقع شستو وشو اب را پس از شستو شو تخلیه نمیکرد پمپ را ازمایش کردم سالم بود خودم با ور رفتن به ان مشکل را برطرف کردم بطور شانسی اما بطوریقین نمی دانم طور شد که مسئله حل شدلطفا اگر نظری دارید مرقون بفرمایید. با تشکر

 54. daraei می‌گوید:

  سلام ،از راهنمایهای بی دریغتان نهایت سپاس را دارم، یک ماشین لباسشویی ال جی مدل WD-80130F دارم، چند وقتیکه در اواسط کار خاموش میشه و متوجه شدم با جابجا کردن جای فاز و نول (زمان زدن دوشاخه به پریز برق) در هر بار مشکل رفع میشه، میخواستم بدونم مشکل از چیه؟ چیکار باید کنم؟ اگر ایرادش غیر تعمیر برد و سیم پیچی باشه تا حدودی خودم می تونم انجام بدم، لطفاً مرا راهنمایی فرمایید.
  متشکرم

  • آریا کیش می‌گوید:

   سلام دراقع شما با جابجای فاز نول تقریبا کار ربست را انجام میدهید بهتر است یکبار دستگاه را خاموش روشن نماید اگر درست نشد حتما با خدماتپس از فروش شرکت تماس یگیرد تا پس از تعمیر گارانتی تمیرات داشته باشید

 55. اصغر ظهرابی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  تایمر الکترومکانیکی ماشین پاکشوما 905 بعد از بازشدن و تعویض قاطی کرده (شماره و نظم برنامه ها به هم خورده ) چگونه می توان تنظیم کرد .

 56. محمد. شجاعی می‌گوید:

  با سلام وتشکر از مطالب مفید تون ماشین لباسشویی ما مدلش AFD738ابسال هستش بعضی وقتها خشک کن کار میکنه بعضی وقتها هم کار نمیکنه کلید خشک کن هم چک کردم درست هستش علاوه بر این فقط در مرحله خشک کن تخلیه همزمان با آبگیری داره لطفا. برای رفع عیب راهنمایی. کنید. ضمناً ارتفاع. شیلنگ تخلیه هم درست هستش

 57. آتنا می‌گوید:

  باسلام.ماشین لباس شویی ما مدلش bauknecht است.7سال به خوبی کار کرد.ولی حدود پنج ماهی است از قسمت فیلتر لباسشویی آب میاد.یعنی وقتی ماشین آب میکنه از فیلترش خالی میکنه.فیلترراهم تمیز کردیم ولی درست نشد.لطفا راهنمایی کنید

 58. علی می‌گوید:

  با تشکر از اطلاعات مفیدی که دادید ، من یک لباسشویی دو قلوی ال جی دارم که چند روزی است در مخزن اصلی شست و شو آب را به کندی تخلیه می کنه . اگه امکانش هست راهنماییم کنید .

 59. sam می‌گوید:

  سلام لباسشویی سامسونگ دارم که در مرحله خشک کردن خراب میشه و پیغام ue می ده اگه ممکن راه نمایی کنید

 60. محمد می‌گوید:

  سلام سوالی ازخدمتتان داشتم .علت این که ماشین لباس شویی برنامه ابگیری را اجرا نمی کند چیست؟

 61. محمد می‌گوید:

  با سلام
  لطفا علامتهاي روي ماشين لباسشويي ارج و نحوه شستشو و زمان دقيق آنها را مي خواهم
  متشكرم

 62. محمد حسینفتحی می‌گوید:

  با سلام
  موقع شروع به کار لباس شویی ارور de توسط سیستم نمایش داده می شود و مانع کار کردن و شستن لباس ها می شود
  لباسشویی LG می باشد

 63. جواد می‌گوید:

  مرسی بسیار عالی بود مخصوصا قسمت هیدرو استاتیک که این جانب هیچ اطلاعی از ان نداشتم امیدوارم در تمام امور زندگی موفق باشید

 64. علي محمدي می‌گوید:

  چرا ماشين لباسشويي Hyundai مركز خدمات ندارد؟
  براي نصب آن 4 تا پيچ پشت آنرا بايد باز نمود؟

 65. موسوي می‌گوید:

  سلام
  من يك ماشين لباس شويي ميتسوبيشي ژاپني 110ولت دارم .الان بعضي مواقع كه مي خوام تنظيمات شستوشو را انجام دهم صفحه نمايش چشمك مي زنه و خاموش مي شه .كسي هست راهنمايي ام كنه.يا تعمير گاهي سراغ داريد كه اينطور برد هايي را تعمير كند.اينم شمارمه09175946443از استان فارس هستم

 66. amir می‌گوید:

  با سلام . ممنون از راهنمایی تون . ماشین لباسشویی من حایر و پنج رنگ سیمی که از موتور خارج میشن از سوکت بیرون زده و رنگ سیمهای سوکت اون طرفی که از بدنه ماشین به موتور وصل میشه با رنگ سیمهایی که از موتور خارج میشه فرق داره من چطوری باید این سیم ها رو بهم وصل کنم که دچار آسیب دیدگی ماشین نشه.لطفاً کمکم کنید یا عکس موتور با سیم خاج شده رو برام بذارید.ممنون

 67. مجتبی کرمی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من لباسشویی ال جی اتوماتیک دارم پودر ماشین رو استفاده نمیکنه و مجبور میشم
  دستی آب بهش اضافه کنم تا پودر بره داخل ماشین. لطفا راهنمایی کنید مشکل کجاست؟؟؟؟

 68. dariush می‌گوید:

  با عرض سلام من فقط یک لباس در ماشین لباسشویی سامسونگ انداختم بر روی تایم کوتاه ولی پس از شستشو درب لباسشویی باز نمی شود . چه کار کنم؟ لطفا” راهنمایی کنید

 69. حقیقی می‌گوید:

  سلام لباسشویی بوش مدل was32794eu دارم اخطار e11 میده هیچ عملی انجام نمیده چیکار کنم؟

 70. لیلا می‌گوید:

  با سلام. لباس شویی pars4250 دارم که وسط شستشو در دور تند به شدت میلرزه و یک دفعه صدای خیلی بلند میده. ممنون میشم راهنمایی کنین

  • omid می‌گوید:

   سلام
   دوتا ایراد میتونه داشته باشه
   1-عدم باز نشدن پیچهای تعادل در موقع نصب
   2-خرابی شفت ابکش و یا خرابی بلبرینگهای دیگ

 71. محمد می‌گوید:

  با سلام خسته نباشید از راهنماییهای شما سپاس گذارم لطفا ارور SEدر لباسشویی ال جی را شرح دهید.لبسشویی پس از آبگیری حرکت نمیکند با تشکر

 72. هادی می‌گوید:

  سلام-ماشین لباسشویی ما بااینکه درش را میبندیم ارور میدهد و شروع به کارنمی کند میکروسوئچش را هم آزمایش کردیم سالم است.

 73. حسن می‌گوید:

  سلام آ ا گ لا وامات دارم و آبگيري و تخليه إنجام ميدهد اما موتور نمي چرخد،ضمنن پشت خازن برق دارم اما بعد از از رگلاتور نه ،چه كنم؟

 74. جواد اسدی می‌گوید:

  سلام من یک ماشین لباس شویی ال جی 7 کیلویی wm-127nt2 دارم دیشب بعد از تخلیه لباس ها مشکل نداشت اما امروز که سراغ آن رفتم دیدم روشن نمیشود هیچ یک از کلیدها کار نمیکنند مقدار خیلی کم بوی سیسم سوختگی از پشت ماشین به مشام میرسد اما موقع زدن دکمه پاور یک صدای تیک بسیار آرام از دستگاه شنیده میشود اما بازهم روشن نمی شود کابل رابط برق را تا محل اتصال کنترل کردم هیچ سوختگی ندارد لطفا راهنمایم کنید

 75. جواد اسدی می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی ال جی 7 کیلویی wm-127nt2 دارم دیشب بعد از خشک کردن لباس ها آن هارا خارج کردم و درب ماشین را طبق معمول باز گذاشتم تا خشک شود اما صبح بعد از زدن دکمه پاور دیدم دستگاه روشن نمیشود کابل برق را چک کردم مشکلی نداشت اما موقع زدن دکمه پاور فقط یک صدای تیک بسیار ضعیف شنیده می شود و همچنین از پشت دستگاه بوی سیم سوختگی بسیار ضعیفی به مشام میرسد هیچ کلیدی کار نمیکند صفحه ال ای دی روی ماشین هم خاموش است احتمالا مشکل از برق دستگاه است اما نمیدانم از کجا میتواند باشد لطفا راهنماییم کنید ممنون از پاسخ گویی بسیار عالی شما

 76. احمد اسدی می‌گوید:

  سلام من یک ماشین لباسشویی آریستون دیجیتال مدل AL89X Margherita دارم که دور تند آن خوب کار می کند ولی در دور کند موتور کار می کند ولی زورش نمی رسد لگن را بجرخاند در حالیکه در دور تند براحتی با سرعت بالا میچرخد مقدار لباسی که در لگن نیز می ریزم کم است موتور آن از نوع ذغالی بدون خازن است و موتور را نیز به تعمیر گاه برده ام و گفته اند که سالم است از طرفی در دور تند نیز خوب کار می کند لطفا مرا راهنمایی نمایید با تشکر

 77. رضا می‌گوید:

  سلام من یک لباسوشیی سامسونگ دارم که از زیر لباسشو یی آب بیرون میاید کسی میدونه مشکل از کجاست

 78. ahmad می‌گوید:

  خیلی از مطالبتان استفاده نمودم وقردان زحماتتان می باشم لطفا اگر برایتان مقدور باشد نقشه کامل سیم بندی لباس شویی 662linox ایتالیایی را برایم بگذارید

 79. ahmad می‌گوید:

  خیلی از مطالبتان استفاده نمودم وقدردان زحماتتان می باشم لطفا اگر برایتان مقدور باشد نقشه کامل سیم بندی لباس شویی 662linox ایتالیایی را برایم بگذارید

 80. حسین می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید من یک ماشین لباس شوئی اوشن مدل kn850دارم مدتی است روبرنامه کارنمی کند قبلا خوب کار میکرد .بعدا پس از شستشو باید کلید برق را باید قطع میکردم ودوباره رو برانمه آب کشی قرارمیدادم تا عمل آآبکشی راانجام میداد ولی ازامروز کلا قاطی کره آب وارد ماشین میشود وتخلیه هم میکند ولی عمل شستشورا انجام نمی دهد وکلید برنامه خود بخود میچرخد ودر هروقع در یک جا توقف میکند ودوبار پس از روشن شدن کلید برق اب راتخلیه وابگیری راانجام میدهد ودوار کلید خود بخود میچرخد لطفا راهمائی کنید باتشکر

 81. تبریزی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید لباسشویی ما برنامه هاش قاطی کردن و بهم خورده و تایم شستشو کم شد لطفآ راهنمایی کنید

 82. سوگل می‌گوید:

  باعرض سلام لباسشویی suniya مدل660دارم.800دوره.6کیلوییه.فقط چن تا کارکرد با12تابرنامه یعنیآپشن سرعت و دمانداره.با برنامه syntheticملحفه یا روکش تشک میندازم که وزنش زیادنیست و ضخیم نیست و دراصل یک ساعت طول میکشه رو 2ساعت طول میکشه بشوره.بعضی مواقع وسطاش خطامیده چراغ خشککنش چشمک میزنه ک به دفترچه ش رجوع کردم میگه از زمان آب پرشدنش گذشته و شاید شیرآب بازنباشه که انطور نیست. البته بعضی مواقع شلوارلی هم میزارم هم اینجوری میشه.دوستان راهنمایی کنیدبخسته م کرد این لباسشویی.رای لباس کوچک همچین مشکلی نیست.دراصل برای شستن ملحفه و روکش تشک گرفتم ک اینقدر منو ادیت میکنه

 83. سیدمصطفی وهابی می‌گوید:

  سلام لباسشویی ازمایش 2003 دارم، برنامه شستشو تمام میشه وتخلیه اب صورت میگیره
  بعد دوباره ابگیری میکنه به محض اینکه هیدروستات عمل میکنه شروع میکنه به تخلیه این عمل هی پشت سر هم صورت میگیره و برنامه دیگه جلو نمیره علت این مشکل چیه چکار باید کنم سیم کشی تایمر رو چک کردم درسته،سیم های هیدروستات هم سر جاش بسته شده.

 84. سیدمصطفی وهابی می‌گوید:

  سلام لباسشویی ازمایش 2003 دارم، برنامه شستشو تمام میشه وتخلیه اب صورت میگیره
  بعد دوباره ابگیری میکنه به محض اینکه هیدروستات عمل میکنه شروع میکنه به تخلیه این عمل هی پشت سر هم صورت میگیره و برنامه دیگه جلو نمیره علت این مشکل چیه چکار باید کنم سیم کشی تایمر رو چک کردم درسته،سیم های هیدروستات هم سر جاش بسته شده.
  اگه زحمتتون نمیشه یه نسخه از جواب رو به ایمیلم بفرستین.ممنون

 85. محمد می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی سامسونگ مدل b1225GWW ، ecobubble دارم. مدتی است پس از اتمام کار به طور کامل و بدون اشکال در زمان خاموشی آب کثیف داخل آن جمع می شود. لطفا در مورد علت و رفع اشکال آن راهنمایی بفرمایید.

 86. هوشیار می‌گوید:

  سلام لطفا” بگویید لباسشوی ارج تک تایمر را چگونه تاید ریزی کنیم؟

 87. صفائی می‌گوید:

  از شما خواهش می کنم راهنمائی ام کنید چرا ماشین لباسشوئی ام بعد از اتمام شستشو خشک نمی کنه تازگی ها اینجوری شده .مدلش اینه ماشین لباسشویی درب از جلو کنوود KWMA5/10000 LW

 88. mohamad می‌گوید:

  سلام خسته نباشیدببخشید ماشین لباس شویی ما دوقولو حایرهست بعد چند روز هست موتورش کار میکنه اما خشک کنش کار نمی کنه از کار افتاده.مشکلش چیه؟؟؟؟؟؟

 89. محمد می‌گوید:

  خیلی خوب است ولی بروزش کنید مطالب را

 90. Sahar می‌گوید:

  سلام
  می خواستم بدونم اگه تو ماشین لباسشویی کمتراز ظرفیتش لباس بذاریم ،مثلا به جای 7 کیلو 2کیلو بذاریم،آیا برای موتور یا سایر قطعات داخلیش مشکلی ایجاد میشه؟
  (ماشین لباسشویی LG مدلdirect drive WF-7702-WTD باظرفیت 7 کیلو)
  ممنون.

 91. عسگری می‌گوید:

  باسلام ماشین لباسشویی اتوماتیک مارک ( دوو ) دارم پس از استارت معمولا بعد از 10 یا 20 یا 30 دقیقه کلاً ماشین خاموش میشود نماینده شرکت پارسا سرویس آمد برد ماشین را برای تعمیر باز کرد فرستاد برای چک و وقتی آورد فرمود برد سالم است و ایراد را انداخت به گردن برق منزل و فیوزهای مینیاتوری ! فیوزهای منزل را عوض کردم اما همچنان این مشکل وجود دارد پس از چند بار خاموش شده بالاخره یک بار میشوید ! لطفاً جهت تعمیر مساعدت و راهنمایی بفرماید.با تشکر

 92. علی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید اطلاعات بسیار مفیدی دراختیار کاربران قرار میدهید من یک لباسشویی الجی مدل WF-7501WLDدارم مدتی است در دور تند شستشو صدای اضافه مثل صدای هلیکوپتر میدهد لطفا مرا راهنمایی کنید.

 93. داود می‌گوید:

  سلام
  چند روزی هست ماشین لباسشویی ما بعد از شستن کامل لباس و تخلیه لباسها آب داخل مخزن لباس شویی همچنان میاد مثلا پس مدت 3 ساعت بعد از شستن لباسها اگر درب لباسشویی باز باشد آب به بیرون میریزد با اینکه لباسشویی خاموش است.
  مشکل از ترمواستاتیک هست؟ممنون میشم یه شماره هم بدید.

 94. mostafa می‌گوید:

  لطفادرموردتعمیربرالکترونیکی ماشین لباسشویی ایندزیت ومراکزتعمیراطلاع دهید

 95. علی می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی اتوماتیک تسمه ای(ایندوزیت 108) دارم که عمل شستشو لباس رو انجام داده ولی گاهی با ورود به مرحله بعد ؛ تایمر مکانیکی برنامه؛ شروع به چرخش مداوم میکند و ماشین لباسشویی در همین مرحله (تخلیه آب کثیف و چرخش آرام درام) باقی مانده و به تخلیه آب و چرخش آرام ادامه میدهد تا جایی که موتور از چرخش آرام ایستاده ولی همچنان موتور تخلیه کار میکند.
  گفتنی است موتور رو تعمیر ؛ اورنگ و بلبرنگ های شافت و موتور تخلیه را تعویض کردم.
  مشکل از کجاست ؟
  سپاس

 96. مرتضی قربانی می‌گوید:

  با سلام میخواستم بدونم اگه لباسشویی 8 کیلویی سامسونگ اتوماتیک (اکو بابل) ارورر bE2 بده مشکلش چیه باتشکر

 97. رضا می‌گوید:

  من یک ماشین لباسشویی آرچلیک دارم که درحین شستشو چندین نوبت stop دارد لطفا راهنمایی نمایید مشکلش چیست؟

 98. مسعود می‌گوید:

  سلام وقت بخیر /ماشین لباسشویی AEG دارم که هنگام کار خشکن صدا ولرزش دارد. لطفاً راهنمایی فرمایید

 99. علیرضا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید .
  ماشین لباسشویی سامسونگ 1282B دارم و مدتی است که با لباسها مقداری کثیفی ( مثل تکه های رسوب ) به رنگ قهوه ای و نرم مانند ، خارج میشود . دور لاستیک در و دور مخزن بسته شده چطور می توانم آنها را پاک کنم

 100. فادیا می‌گوید:

  سلام من ماشین اسنووا 5 کیلوی خریدم از جا پودری آب میاد بیرون لطفا راهنماییم کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>