اوریفیس و رگولاتور

گاز مصرفی وسائل گاز سوز از دو منبع تأمین می شود .

الف- گاز مایع – گاز قابل اشتعال را با فشار بداخل کپسول هدایت می کنند ودر اثر این فشار و کاهش حرارت، گاز به حالت مایع در می آید. تقریبا” نیمی از کپسول را گاز مایع اشغال نموده و نیم دیگر بصورت گاز می باشد. هنگامی که شیر گاز کپسول را باز می کنید گاز از روی سطح مایع خارج می شود و بتدریج مایع داخل کپسول تبدیل به گاز می گردد.

ب- گاز طبیعی – که همان گاز موجود در شبکه گاز رسانی شهری است.این گاز مخلوطی است از گازهای هیدروکربن وغیر هیدروکربن که بطور طبیعی بوجود آمده واغلب همراه با نفت در خلل و فرج لایه های زیر زمینی یافت می شود . گازهای تشکیل دهنده گاز طبیعی عبارتند از حدود ۸۶ در صد متان ۱۰ در صد اتان و بقیه آن گازهای دیگر . گاز بدست آمده از چاه را پس از عملیاتی که روی آن انجام می دهند به داخل لوله ها پمپاژ می کنند.

وسایلی که با گاز مایع یا گاز طبیعی کار می کنند تفاوت چندانی با هم ندارند. تنها تفاوت آن ها در نازل (اوریفیس ) و یا به گفته تعمیرکاران ژیگلور می باشد.

اوریفیس چیست ؟

نازل را می توان آخرین قطعه متصله از مسیر هدایت گاز از کپسول یا شبکه تا محل سوخت دانست.جنس نازل معمولا” از آلیاژ برنج است که سوراخ ریزی با قطر استاندارد برای وسیله مورد نظر در آن ایجاد شده است . نازل بعد از شیر کنترل ها قرار می گیرد و گاز را به داخل محفظه مخلوط گاز و هوا تزریق می کند . اندازه قطر سوراخ نازل ها با توجه به چگالی گاز منطقه و نوع وسیله گاز سوز (از نظر مقدار مصرف) تعیین می گردد.

چون فشار گاز طبیعی (گازشبکه ) نسبت به فشار گاز کپسول های محتوی گاز مایع کمتر است لذا قطر سوراخ نازل را بیشتر می گیرند.لازم به تذکر است که در هنگام تبدیل وسیله گاز سوزی که با گاز کپسول کار می کرده به گاز شهری باید سوراخ نازل را با مته گشادتر کرد و یا باید نازل ها را با نازل های مخصوص گاز شهری تعویض نمود. چنانچه اوریفیس دستگاه قابل تنظیم باشد مهره اوریفیس را باید آنقدر باز نمود تا شعله مناسبی ایجاد گردد.تقریبا”سوراخ نازل های گاز شهری نسبت به گاز مایع حدود ۷ /۱ تا ۲ برابر بزرگتر است.

رگولاتور چیست ؟

رگولاتور که بر روی قسمت خروجی شیر کپسول های گاز قرار می گیرد وظیفه دارد که خروج گاز از کپسول را بطور یکنواخت و با فشاری یکسان تنظیم نماید. فشار گاز کپسولی که تازه مورد استفاده قرار می گیرد با فشار گاز کپسولی که چندی است از آن استفاده می شود یکسان نیست ورگولاتور می تواند این فشار را تعدیل نماید. شکل ظاهری رگولاتور ها تفاوت دارد اما اصول کارشان یکسان است . این وسیله به کمک یک صفحه لاستیکی (دیافراگم) که در پشت آن یک فنر قرار دارد و یک پیچ کنترل در پشت فنر ، دائما” فشار گاز خروجی را کنترل می کند بر روی بعضی از رگولاتور های فشار قوی که قابل تنظیم هستند فشار سنج نیز نصب شده است .تا فشار موجود قابل مشاهده باشد. در شکل زیر چند نمونه رگولاتور را ملاحظه می کنید.

این نوشته در سرويس لوازم گازسوز ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 35,771 بار نمایش داده شده

13 Responses to اوریفیس و رگولاتور

 1. محمد b02 می‌گوید:

  سلام
  واقعا عالی بود دمت گرم امیدوارم بخاطر این راهنمایات و اموزشات خدا بهترینو بهت بده
  خدا پدر و مادرتو واست حفظ کنه.بچه ها واسه سلامتی دوستمون صلوات

 2. مجید می‌گوید:

  عالی است.
  من در کشور غریب تونستم از راهنمایی های شما ا ستفاده کرده.
  خیلی ممنونم

 3. alireza می‌گوید:

  اقا دمتون گرررررررررررررررررررممممممممممممممممم

 4. مرتضی حاتمی می‌گوید:

  دستتون درد نکنه .

 5. داود می‌گوید:

  سلام
  ممنون از اطلاعاتی که دادید فقط بفرمایید فشاز کپسول اا کیلویی قبل از مصرف چند بار است و بعد از رگولاتور چه فشاری به لوازم مصرفی تحویل میشود
  با تشکر مجدد

 6. اميد می‌گوید:

  اقا ای ول
  واقعا کمک کرد

 7. روح الله می‌گوید:

  واقعا دستتون درد نکنه
  اگر امکانش هست اموزش تصویری تعویض ژیگاور رو بزارید

 8. فرشید می‌گوید:

  درود بر شما .خلاصه اما خیلی مفید !!

 9. حمید می‌گوید:

  سلام . خیلی خیلی ممنونم . ان شاالله خیر ببینید

 10. کیوان می‌گوید:

  عالی بود دوست خوبم

 11. مهدی می‌گوید:

  بسیار عالی و مفید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *