بازار لوازم خانگی، خلاف جهت کاهش جهانی قیمت ها قدم می‌زند

بدون هرگونه مقدمه ای سراغ اصل مطلب می رویم، تولید کنندگان لوازم خانگی در مقابل کاهش جهانی قیمتها مقاومت می کنند و بازار هم با آنها همدستی می کند تا نه تنها قیمتها کاهش نیابد که در برخی موارد افزایش هم داشته باشد، عملی درست برخلاف رویه جهانی و اطلاعیه ای که از سوی سازمان حمایت بر مصرف کننده صادر شده است. جالب اینکه مردم هم در میان سکوت و بی تفاوتی مسؤولان دولتی و سازمانهای به اصطلاح حامی مصرف کننده، مجبورند این کالاها را بخرند و دم هم بر نیاورند.

● گرانی عادی شد تولید لوازم خانگی یکی از صنایعی در کشور است که با وجود مشکلات متعددی که در تولید آن وجود دارد همچنان بر روند حرکت آن به روال قبل اصرار می شود و این به صرفه نبودن خود را در افزایش قیمتهای همه ساله و تعرفه های بالای لوازم خانگی نشان می دهد.افزایش قیمت لوازم خانگی یکی از مسایلی است که تقریباً برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان عادی شده است و حمایتهای تعرفه ای هم باعث نشده که با افزایش بهره وری و ارتقای تکنولوژی قیمت تمام شده کالاها کاهش بیابد.حتی در برخی موارد افزایش قیمت ها از یک بار در سال به دو بار در سال رسیده، یکبار در اوایل فصل گرما و یک بار در اوایل فصل سرما. تا پیش از این تولید کنندگان افزایش جهانی قیمت انواع فلزات را دلیل اصلی افزایش قیمتها عنوان می کردند، اما حالا که قیمت انواع فلز کاهش یافته و حتی در برخی موارد به نصف هم رسیده است، خبری از کاهش قیمتها نیست. افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی به نوعی به عادت تولید کنندگان تبدیل شده و این گونه است که قیمت هر نوع لوازم خانگی ظرف چهار یا پنج سال دو برابر می شود، البته این جدا از جهش هایی است که به هنگام افزایش قیمت مواد اولیه عنوان می شود، زیرا آنها بر این باورند که مواد اولیه را به روز می خرند، پس ناچارند قیمت را بالا ببرند، اما در مقابل اکنون که قیمتها بشدت افت کرده، همان افراد عنوان می کنند مواد اولیه تولید چند ماه را از پیش و با قیمتهای گران خریداری کرده و در انبارها دارند، پس نمی توانند قیمت را کاهش دهند. در این میان اخذ سه درصد مالیات بر ارزش افزوده، بهانه ای شد تا قیمتها باز هم بالا برود، این در حالی است که تولید کنندگان پیش از این همین سه درصد را با عنوان تجمیع عوارض پرداخت می کردند و عملاً در پرداختهای آنها تغییری ایجاد نشده است.وارد کنندگان کالاهای خارجی هم برای تعیین قیمت خود به قیمتهای داخلی نگاه می کنند و این مسأله برای آنها حاشیه سودهای بسیار بالایی را رقم می زند که می توانند با استفاده از آن برای بازارسازی و تبلیغات بهره ببرند.

● نمونه هایی از افزایش قیمت یک نوع پرمصرف از کولرهای ثابت از ۲۹۹ هزار تومان در سال گذشته به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است، نوع دیگری از کولرهای آبی از یکسال و نیم پیش تاکنون از قیمت ۱۹۹ هزار تومان به ۲۲۷ هزار تومان و پس از آن به ۲۳۸ هزار تومان افزایش یافته و به نوعی افزایش بیش از ۲۰ درصدی را تجربه کرده است. همچنین ظرف یکسال قیمت یک نوع یخچال پر مصرف از ۳۴۴ هزار تومان به ۴۰۵ هزار تومان رسید و نوع دیگری از ۲۴۷ هزار تومان به ۲۹۴ هزار تومان، بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده رسیده است. یک نوع بخاری گازی پرمصرف از ۸۲ هزار تومان در سال ۸۶ به ۱۰۳ هزار تومان در حال حاضر رسیده است، نوع دیگری نیز از ۱۰۹ هزار تومان به ۱۳۲ هزار تومان رسیده است و طرح مدل شومینه هم از ۱۹۳ هزار تومان در تابستان ۸۶ به ۲۲۸ هزار تومان در پاییز ۸۷ ارتقا یافته است. قیمت ماشین لباسشویی نسبتاً پرمصرفی نیز ظرف یکسال و نیم گذشته از ۳۹۵ هزار تومان به ۴۳۰ هزار تومان افزایش یافته و نوع دیگر از ۳۴۷ هزار تومان به ۳۷۵ هزار تومان رسیده است، این ماشینهای لباسشویی اغلب وارداتی هستند.

● آش شور اما جالب اینجاست که آش قیمت لوازم خانگی آنقدر شور شده که حتی مسؤولان صنفی هم صدایشان در آمده و از حرکت خلاف جهت بازار این کالاها در تعجب هستند. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می گوید: در دو ماه گذشته هیچ گونه کاهش قیمتی در لوازم خانگی نداشته ایم، در حالی که ما معتقدیم باید تا ۳۰ درصد کاهش قیمت وجود داشته باشد. محمد طحان پور در این باره تصریح می کند: با وجود کاهش قیمت فولاد و آهن و اینکه اجاق گاز بیشترین مصرف در این مواد را دارد، این انتظار می رود که با کاهش قیمت اجاق گاز مواجه باشیم، ولی چنین کاهش قیمتی وجود نداشته و دلیل تولید کنندگان برای عدم کاهش قیمتها این است که مواد اولیه مصرف شده در این تولیدات قیمت قدیم است و گران خریداری شده است. وی یادآور می شود: هیچ گونه کاهش قیمتی را در بخاری هم نداشته ایم. طحان پور تصریح می کند: در حال حاضر لوازم خانگی مشمول قیمتگذاری دولتی نمی شود، ولی ما از سازمان حمایت از مصرف کنندگان انتظار داریم تا درباره لوازم خانگی تولید داخل و وارداتی قیمتگذاری صورت بگیرد، زیرا ۵ ماه پیش هم که تعرفه واردات لوازم خانگی ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد، شاهد هیچ گونه کاهش قیمت نبودیم. حبیب انصاری، دبیر کل شورای صنایع گاز و لوازم خانگی نیز خاطرنشان می کند: با توجه به کاهش قیمت جهانی مواد اولیه مورد نیاز صنایع، امکان کاهش قیمت لوازم خانگی داخلی وجود دارد. وی با اشاره به عدم کاهش قیمت لوازم خانگی وارداتی تصریح می کند: در صورت کاهش قیمت لوازم خانگی وارداتی، تولید کنندگان داخل هم در رقابت با آن قیمتها را کاهش خواهند داد. به گفته وی ورق آهنی، ورق گالوانیزه، آلومینیوم و مس، اصلی ترین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید لوازم خانگی محسوب می شوند که قیمت جهانی این مواد از مهرماه امسال روندی نزولی به خود گرفته است.

● توجیه تولید کنندگان تولید کنندگان بر این باورند که بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز خود را از قبل و با قیمت بالا خریداری کرده اند و اکنون در شرایط رکود امکان عرضه تولیدات با قیمت پایین را ندارند و متحمل زیانهای سنگین خواهند شد. آنها معتقدند که قیمت جهانی مواد اولیه در ابتدای سال ۲۰۰۸ افزایش بی سابقه ای یافت و تورم فزاینده ای در کشورهایی مانند چین که مرجع اصلی تولید هستند رخ داد و دستمزدها و سایر هزینه های تولید بشدت بالا رفت. اما تولید کنندگان داخلی برای اتخاذ سیاستهای رقابتی در بازار فقط به افزایش ۳ تا ۷ درصدی قیمت اکتفا کردند، اما هم اکنون در حالی انتظار کاهش قیمت های آنی و شدید می رود که فقط قیمت برخی مواد اولیه کاهش یافته و بیشتر آنها نیز در سال گذشته افزایش قیمت بی سابقه ای داشته است، حتی درصد کاهش هم بسیار کمتر از افزایش قیمت قبلی بوده است. تولید کنندگان همچنین به افزایش قیمت دلار اشاره می کنند و می گویند: بخشی از کاهش قیمت مواد اولیه طی ماههای جاری در پی افزایش قیمت دلار بلعیده شد، با این مفهوم که قیمت مواد اولیه ارزان شده اما تولید کنندگان داخلی آن را به دلیل کاهش ارزش پول ملی در مقابل دلار گرانتر خریده اند.

● تجربه جهانی تمام این توجیهات و توجیهات دیگری نظیر مالیات بر ارزش افزوده و کاهش تسهیلات بانکی هم نمی تواند دلیل محکمی بر عدم کاهش قیمت لوازم خانگی باشد، زیرا در همین شرایط تولید کنندگان سایر کشورها توانسته اند قیمت های خود را تا ۳۵ درصد کاهش دهند. اما آنچه واقعی تر به نظر می رسد اینکه تولید کنندگان لوازم خانگی تلاش دارند با حفظ قیمتهای فعلی ماجرا را تا ابتدای سال ۸۸ و اجرای طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه ها همچنان بر روند افزایش قیمتها این بار به بهانه قطع یارانه های انرژی ادامه دهندبه وردپرس خوش آمدید.‌این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن وبلاگ نویسی را آغاز کنید!

این نوشته در آ ا گ, آبگرمكن, آبميوه گيري, آدمیرا, آزمایش, آسياب, آموزش, آیوا, اتو, اجاق گاز, اخبار, ارج, ارچلیک, اف پی, اگنس, ال جی, ال سی دی, الکترو لوکس, اندزیت, اوشن, باگنش, بخاری, بکو, پارس, پلو پز, پنكه, ترازو, تلویزیون, تلویزیون پلاسما, جارو برقي, چرخ گوشت, خشک کن, دوو, روش های تعمیر لوازم خانگی, روش های نگهداری لوازم خانگی, زانوسی, زیمنس, سامسونگ, سانیو, ساید بای ساید, سرويس لوازم برقي, سرويس لوازم گازسوز, سشوار, سماور برقي, شارپ, فریجیدر, فریزر, فیلکو, فیلور, فیلیپس, كولر آبي, کرافت, کن وود, کندی, کنسول, کولر گازی, گلدستار, گورنیه, لباسشوئی, ماشین ظرفشوئی, ماکروفر, ماکروویو, مای تگ, محصولات, مونارک, ناسیونال, نام های تجاری محصولات, هایت پونت, همزن, هیتاچی, وستینگهاوس, ویرپول, یخچال ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 6,497 بار نمایش داده شده

One Response to بازار لوازم خانگی، خلاف جهت کاهش جهانی قیمت ها قدم می‌زند

  1. mohsen می‌گوید:

    با سلام
    مدتی است که یخچال (ساید دوو ) ما صدای غیر طبیعی دارد،درصورتیکه جای آن تراز است و هیچ مشکل خاص دیگری وجود ندارد بجز کمی صدای موتور یخچال هنگام کار کردن که کمی هم باعث لرزش میشود ،لطفا راهنما یی بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *