سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی با خصوصیات و طرح های مختلفی تولید می شوند و تولید کنندگان این ماشین ها با تغییر مداوم اشکال و اجزاء داخلی آن ها سعی دارند از هر نظر تولیدات خود را کاملتر نمایند.به عنوان مثال،قبلا” تایمر لباسشویی های اتوماتیک ترکیبی مکانیکی داشت به این شکل که یک موتور الکتریکی کوچک محوری را به گردش در می آورد و این محور توپی پلاستیکی بخصوصی را با خود می چرخاند. شکل خاص و زائدهای تعبیه شده بر روی این توپی به هنگام گردش کنتاکت ها را مرتبا” باز و یا بسته می کرد و به این شکل اجزاء ماشین در حین گردش توپی تایمر، اعمالی مانند آبگیری، چرخش موتور تخلیه آب، داغ نمودن آب و …انجام می داد.اما بسیاری از ماشین های جدید، دارای تایمر الکترونیکی بوده و همه اعمال مذکور، توسط قطعاتی چون ترانزیستور، تریستور و IC  انجام می شود.

انواع ماشین های لباسشویی:

در حال حاضر ماشین های موجود در بازار به دو شکل اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بوده و نوع نیمه اتوماتیک نیز به دو صورت دو قلو (قسمت شستشوی لباس + قسمت خشک کن لباس ) و نوع ساده (سطلی ) در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

اجزاء لباسشویی نیمه اتوماتیک سطلی ساده :

چون علاوه بر انرژی الکتریکی نیروی انسانی نیز در به پایان رسیدن عملکرد ماشین دخالت دارد این لباسشویی ها را نیمه اتوماتیک می نامند.

۱- بدنه – از فلز که معمولا” روی آن را به منظور جلوگیری از اکسیده شدن لعاب کاری می کنند.

۲- تایمر – کلید اتوماتیک زمانی است که پس از زمان مشخص شده توسط مصرف کننده برق اصلی مدار را قطع می کند. تایمر در لباسشویی های نیمه اتوماتیک از نوع مکانیکی است یعنی با حرکت ولوم یک فنر مخصوص جمع شده و بتدریج باز می شود . مدتی طول می کشد تا فنر جمع شده باز شودء در واقع زمان انجام کار تایمر است و ماشین در این مدت لباس ها را خواهد شست.

انواع دیگر تایمر عبارتند از : تایمر بادی- تایمر الکترونیکی – تایمر موتوری – که در لباسشویی ها کاربرد چندانی ندارند.

۳- موتور شستشو- این موتور از نوع آسنکرون با راه انداز خازنی است. البته اکثر موتورهای به کار گرفته شده در لباسشویی های سطلی ساده بگونه ای طراحی شده اند که قسمت راه انداز موتور (سیم پیچ استارت+خازن راه انداز ) در تمام زمان کار موتور در مدار می ماند.

۴- نگهدارنده موتور- این قطعه معمولا” از جنس کائوچو ساخته شده و در کف لباسشویی زیر پروانه قراردارد. و موتور آسنکرون به توسط پیچ های نمره ۵ و معولا” به تعداد ۶ عدد از زیر دیگ مخصوص شستشو به نگهدارنده موتور بسته می شود. در بعضی از ماشین ها که موتور توسط تسمه پروانه ،پروانه را می چرخاند قطعه ای فلزی به بدنه جوش داده شده و موتور روی آن پیچ می گردد.

۵- پروانه شستشو- پروانه معمولا” از جنس کائوچو بوده و بر روی محور موتور بسته می شود.با چرخش محور پروانه نیز به گردش در آمده و لباس و آب را درون مخزن شستشو جابجا می کند.

۶- المنت- المنت لباسشویی سطلی مشابه المنت آب گرمکن برقی است یعنی مجموعه سیم کرم نیکل که داخل خاک چینی و یا سرامیک نسوز قرار گرفته و بر رویش محافظ فولادی قرار داده اند تا از نفوذ آب و رطوبت به المنت ممانعت به عمل آید.

۷- کلید لامپ دار المنت – این کلید دارای سه کنتاکت است دو کنتاکت به ورودی و خروجی فاز مرتبط است و کنتاکت سوم مربوط به نول لامپ داخل کلید است.

سرویس و نگهداری لباسشویی سطلی :

۱- لباسشویی های سطلی را حتما” به سیم ارت مجهز نمایید.

۲- استفاده از پودر های مخصوص ماشین لباسشویی در انواع نیمه اتوماتیک ضرورتی ندارد و پودر های یاد شده تنها مختص ماشین های اتوماتیک هستند.بنابر این در به کار گیری ماشین های نیمه اتوماتیک می توانید از پودر های لباسشویی معمولی نیز استفاده نمایید.

۳- تایمر لباسشویی های سطلی در انواع ۱۵ و ۳۰ دقیقه ای به بازار ارائه شده اند که در هر دو نوع انتخاب زمان شستشو، متناسب با کثیف بودن لباس است و بر خلاف تصور بعضی از مصرف کنندگان ضرورتی در بکار گیری تمام زمان تایمر وجود ندارد به عنوان مثال می توان در نوع تایمر ۳۰ دقیقه ای ، تایمر را به اندازه ۵ دقیقه بکار گرفت.

۴- مقدار لباس و آب را همواره کم انتخاب نمایید تا عمر مفید ماشین افزایش یابد.

۵- در صورت چرک بودن لباس پس از شستشوی اول بلافاصله تایمر را به حالت روشن قرار ندهید و اجازه دهید بین دو شستشو ، موتور  حد اقل به مدت ۵ دقیقه توقف داشته باشد.

۶- المنت را برای مدت طولانی روشن نگذارید.

۷- هر گز لباسشویی سطلی را بدون آب مورد استفاده قرار ندهید زیرا به قطعات لاستیکی که به منظور آب بندی موتور بکار گرفته شده اند آسیب رسیده و پس از نشت نمودن آب از دیگ، موجبات اتصال بدنه و سوختن موتور فراهم می شود.

مدار الکتریکی لباسشویی سطلی ساده و دو قلو:

لباسشویی نیمه اتوماتیک دوقلو(دو مخزنه):

چون عمل شستشو در یک مخزن و عمل آبگیری از لباس های شسته شده در مخزن دیگر انجام می شود. این لباسشویی ها را دوقلو یا دو مخزنه می نامند. بدنه این لباسشویی ها اکثرا” پلاستیکی است ،از اینرو فاقد المنت می باشند. قسمت شستشو عین قسمت شستشوی لباسشویی سطلی است. در مخزن دوم ، سیستم آبگیری از لباس های شسته شده همان سیستم موجود در لباسشویی های اتوماتیک است. لباس ها درون مخزن اصلی که همه سطح بدنه اش سوراخ کاری شده است ریخته شده و زمانیکه با فرمان تایمر موتور خشک کن براه می افتد، بر اثر نیروی گریز از مرکز آب لباس ها از طریق سوراخ های موجود روی مخزن اصلی به بیرون ریخته می شود. از آنجا که مخزن اصلی درون مخزن فرعی قرار دارد ، این آب ها در مخزن فرعی به طرف کانال خروجی هدایت شده و از شیلنگ که در این زمان بر روی زمین نهاده شده خارج می شود. در ماشین های دو زمانه بندرت از واتر پمپ استفاده می شود. ماشین های دو مخزنه دارای دو موتورند و هر دو موتور از نوع آسنکرون هستند. موتور شستشو توانایی چرخش به چپ و راست را داراست و به توسط تایمر مرتبا” به طرف راست و چپ می چرخد. همین برتری ماشین های دو مخزنه سبب شده است که لباس ها در حین شستشو تمیزتر شسته شوند.

لباسشویی تمام اتوماتیک :

تفاوت عمده این لباسشویی با انواع نیمه اتوماتیک آن است که حضور انسان و دخالتش در شستشوی لباس ،جزء راه اندازی ماشین، ضرورتی ندارد.کافیست که مصرف کننده ، لباس را به مقدار کافی و بر اساس مقدار مذکور در دفترچه راهنما درون ماشین قرار داده و پس از ریختن پودر درون جاپودری و باز نمودن شیر آب ورودی به ماشین، متناسب با جنس لباس،برنامه مورد نظر را انتخاب نماید و کلید اصلی ماشین را روشن کند. سایر مراحل شستشو به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. یعنی ابتدا شیر الکتریکی به کار افتاده و آب پس از ورود به جاپودری، پودر را با خود بدرون مخزن منتقل می سازد. پس از ورود آب به مقدار کافی،عمل آبگیری متوقف شده و با روشن شدن هیتر ، آب داغ می شود. پس از رسیدن آب به مقدار مناسب عمل شستشو شروع می شود. موتور به توسط فرمان های تایمر ابتدا به طرف عقربه های ساعت چرخیده و پس از مدتی متوقف شده و سپس در جهت عکس بگردش در می آید. حرکت موتور در دو جهت مخالف بدان سبب است که لباس ها به اندازه کافی درون آب حرکت نموده و بهتر شستشو شوند.

پس از شستشوی مقدماتی ، موتور متوقف شده و آب توسط پمپ تخلیه به طرف فاضلاب هدایت می شود. مجددا” همان برنامه شستشو تکرار می شود.معمولا”عموم ماشین ها بگونه ای طراحی شده ان که عمل شستشو ۵ بار تکرار شده و سپس ماشین وارد مرحله نهایی آبکشی و تخلیه آب و خشک نمودن لباس می شود.

برای خشک نمودن لباس،دور تند ماشین و واتر پمپ، همزمان کار می کنند. یعنی دور تند موتور سبب می شود دیگ اصلی که لباس درونش ریخته شده با سرعت بچرخد و از آنجا که بدنه دیگ اصلی دارای سوراخ های متعدد است، آب لباس ها بر اثر نیروی گریز از مرکز به خارج از دیگ اصلی (به درون دیگ فرعی ) ریخته شده و ورودی واتر پمپ نیز در همین دیگ قرار داشته و آب های راه یافته به این دیگ را مکیده و به فاضلاب می ریزد. پس از مراحل آبکشی نهایی که معمولا” در ماشین ها ۳ بار این عمل تکرار می شود ، تایمر به صورت خودکار خاموش شده و کلیه عملیات ماشین متوقف می شود.

به این ترتیب ملاحظه فرمودید که همه مراحل شستشو به صورت خودکار و بدون حضور انسان صورت خواهد گرفت از اینرو این ماشین ها ، تمام اتوماتیک نامیده می شوند.

نصب و راه اندازی ابتدایی ماشین لباسشویی اتوماتیک:

۱- از آنجا که ماشین لباسشویی دارای قطعات وزین و متحرک می باشد و ممکن است در هنگام حمل و نقل دچار آسیب شود ، لذا قسمت های آن را بوسیله قطعاتی نظیر بست،میله و پیچ، ثابت می کنند. بنابر این در هنگام نصب و راه اندازی باید با توجه به دفترچه راهنمای ماشین این قطعات باز شده و آن ها را برای حمل و نقل راه دور در آینده نگهداری کرد.

۲- در صورتیکه ماشین لباسشویی دارای چهارچوب محافظ کف بوده پیچ های آن را باز نموده و آن را از ماشین جدا نمایید. همچنین پیچ هایی که بعنوان پیچ های تنظیم پایه در نظر گرفته شده در محل خود بپیچید.

۳- ماشین لباسشویی باید کاملا” تراز قرار گیرد برای این منظور لیوان محتوی آب را روی ماشین قرار داده و از اطراف به سطح آب درون لیوان نگاه کنید اگر ماشین در موقعیت تراز کامل نباشد، آب در سطحی نامتعادل قرار می گیرد. که با استفاده از پیچ های تنظیم زیر ماشین می توان آن را تراز نمود.

۴- لوله ورودی آب لباسشویی را پس از آب بندی به شیر آب حدیده دار وصل کنید.(معمولا” سه چهارم اینچی ).

۵- لوله تخلیه آب ماشین را در ارتفاع تعیین شده توسط شرکت سازنده قرار دهید. اگر ارتفاع شیلنگ فاضلاب ماشین در حد گفته شده رعایت نگردد و مثلا” بر روی زمین رها شود همه آبی که وارد ماشین می شود بلافاصله از طریق شلینگ خارج شده و عمل آبگیری ماشین هر گز متوقف نمی شود. بنابر این لازمست شلینگ خروجی قبل از قرار گیری در فاضلاب دارای ارتفاعی در حدود ۶۰ سانتیمتر باشد.

۶- لوله تخلیه آب طوری قرار نگیرد که در اثر تابیدگی، مسیر خروجی آب مسدود شود.

۷- قبل از روشن کردن ماشین توجه نمایید که سیستم الکتریکی منزل (پریز-کنتور- فیوز و …) و سیستم آب منزل با جدول مشخصات فنی ارائه شده از طرف شرکت سازنده هماهنگی داشته باشد.

۸- همانطور که قبلا” در مورد بست هایی که برای ثابت نگهداشتن ، قطعات ماشین در هنگام حمل و نقل بکار می رود اشاره کردیم، اگر بست ها به دیگ بسته شده باشد، با روشن شدن ماشین ، حرکت دیگ به بدنه منتقل شده و ماشین از جای خود حرکت می کند. این حرکت در دور تند ماشین (زمان آبگیری از لباس ) بوضوح دیده شده و در مدت آبگیری از لباس ماشین در حدود ۵۰ سانتیمتر از جای قبلی خود فاصله می گیرد.بنابراین لازم است قبل از راه اندازی ماشین با توجه به دفترچه راهنما کلیه بست ها را باز نموده و با حرکت دادن دیگ فرعی به طرف پایین و بالا و همچنین حرکت آن به طرف جلو و عقب از خلاص بودن دیگ مطمئن شویم سپس دیگ اصلی را نیز با دست بچرخانید تا از آزاد بودن پولی ها اطمینان حاصل نمایید.

۹- جهت چرخش اکثر ولوم تایمر های لباسشویی موافق حرکت عقربه های ساعت است در بعضی از لباسشویی ها ، بمحض چرخش ولوم در جهت مخالف عقربه های ساعت، ولوم از محور باز شده و می توان مجددا” آن را به محور بست. متاسفانه در انواع دیگر ، با وارد آمدن فشار به ولوم در جهت مخالف، معمولا” ولوم و گاها” چرخ دنده های تایمر شدیدا” آسیب می بیند. جهت حفاظت تایمر در برابر این اشتباه،معمولا” سازندگان تایمرها، با رسم یک فلش بر روی ولوم شکل صحیح چرخش تایمر را نشان می دهند که توجه به آن الزامی است.

۱۰- در ریختن لباس به درون لباسشویی ، ظرفیت شستشو منظور شود اکثر ماشین های خانگی دارای ظرفیت شستشوی ۵ کیلو هستند. با این وجود توصیه می شود درون مخزن آنقدر لباس ریخته شود که اگر دستتان را به سقف فوقانی درب ماشین مماس نمودید، بدون آنکه با لباس ها درگیر شود به راحتی وارد ماشین و خارج شود.علاوه بر آن لباس ها را به تفکیک از یکدیگر درون ماشین قرار دهید تا بهتر شسته شوند.

ساختمان و اجزاء تشکیل دهنده لباسشویی تمام اتوماتیک:

لباسشویی های اتوماتیک در مدل های متفاوت طراحی می شوند که از آنجمله می توان به ماشین تمام اتوماتیک که مخزن آن روی محور افقی سوار است و به آن مدل یوغی (Yoke type ) گفته می شود و همچنین ماشینی که مخزن آن روی محور عمودی قرار گرفته و به آن نوع چرخان عمودی (Rotary type ) گفته می شود اشاره کرد. با این حال لباسشویی های اتوماتیک دارای اجزا، الکتریکی مکانیکی تقریبا” مشابه و به شرح زیر می باشند:

الف – اجزاء الکتریکی ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک:

۱- دو شاخه-وظیفه دو شاخه انتقال انرژی الکتریکی از پریز به کابل رابط ماشین و در نهایت ، سایر قسمت های الکتریکی ماشین است. در هنگام تعویض دو شاخه به جریان نامی دو شاخه جدید توجه نمایید. معمولا” دو شاخه هایی که جریانشان کمتر از ۱۶ آمپر است جهت استفاده در ماشین لباسشویی مناسب نیستند.

۲- کابل رابط- از آنجا که جریان مصرفی ماشین بالاست، توصیه می شود کابل ۵/۲×۲ و یا حد اقل ۵/۱×۲ مورد استفاده قرار گیرد.

۳- ترمینال – ترمینال به منظور ایجاد اتصالاتی مطمئن و هم چنین عایق بودن این اتصالات از بدنه مورد استفاده قرار می گیرد در ماشین لباسشویی معمولا” از ترمینال های پلاستیکی و یا کائوچویی استفاده می کنند. محل قرار گیری ترمینال ، قسمتی از بدنه ماشین است که با پیچ و مهره در جای خود مستقر می شود.

۴- کلید قطع و وصل- معمولا” کلید به صورت متداول در سایر لوازم خانگی ،در ماشین لباسشویی بکار نرفته بلکه کلید قسمتی از تایمر است. یعنی با کشیدن محور تایمر بطرف بیرون کنتاکت یا کنتاکت های کلید بسته شده و با حرکت ولوم بطرف داخل، مدار الکتریکی ماشین قطع می شود. کلید های بکار رفته در لباسشویی دو کنتاکت و یا چهار کنتاکت هستند. در نوع دو کنتاکت ، نول مستقیما” به همه مصرف کننده های مدار رسیده و فاز پس از کلید وارد مدار می شود بنابراین دو کنتاکت کلید، یکی فاز ورودی و دیگری فاز خروجی است.در نوع چهار کنتاکت هم فاز و هم نول وارد کلید شده و با حرکت محور تایمر بطرف بیرون ، کلید بسته شده و فاز و نول وارد مدار لباسشویی می شوند.

جهت تست کلید کافیست از روی نقشه ماشین کنتاکت های مربوطه به کلید را شناسایی نموده سپس با اهم متر آن را تست نمایید. به این صورت که ابتدا سیم های متصله به کلید را باز نموده، سپس دو پایه ورودی و خروجی کلید را به اهم متر وصل کنید. با حرکت محور تایمر به طرف بیرون باید عقربه منحرف شده و تقریبا” عدد صفر را نشان دهد.

اگر عقربه منحرف شود اما به صفر نرسد، کنتاکت های کلید کثیف هستند. راحت ترین روش جهت اصلاح این عیب استفاده از اسپری کنتاکت شور است. و اگر عقربه منحرف نشود ، لازمست صفحه کلید های تایمر از دو طرف آن باز شود و عیب بر طرف گردد. در کلید های چهار کنتاکت آزمایش با اهم متر در مورد هر چهار کنتاکت انجام شود ( دو به دو ) .

۵- لامپ خبر- جهت اطلاع مصرف کننده از ورود برق به ماشین از چراغ خبر که یک لامپ ۲۲۰ ولتی است استفاده می شود.

۶- میکروسوئیچ – اگر قبل از بسته شدن درب ماشین ، دستگاه شروع به آب گیری نماید و یا اگر به عللی در هنگام کار ماشین، درب باز شود و در همان حالت ماشین بکار خود ادامه دهد و یا اگر کودکی به ماشین نزدیک شده و درب آن را باز کند و عملیات ماشین متوقف نشود و اگر … جمیع موارد مذکور ایجاب می کند بمحض باز شدن درب و یا حتی قبل از آن که درب کاملا” بسته نشده باشد، ماشین قادر به استارت و آغاز عملیات شستشو نباشد.

از اینرو همیشه فاز مدار پس از کلید تایمر و قبل از آنکه به سایر اجزاء الکتریکی مدار برسد از میکروسوئیچ عبور می کند میکروسوئیچ (کلید فشاری حفاظتی ) معمولا” پشت درب بدنه خارجی جنب لاستیک دور درب و در کنار قفل قرار می گیرد و پس از آنکه زبانه قفل کاملا” در محل خود مستقر شد به اهرم میکروسوئیچ فشار وارد نموده و آن را به حالت وصل در می آورد. با بسته شدن میکروسوئیچ سایر قسمت ها نیز دارای فاز بوده و می توانند عملیات شستشو را انجام دهند. برای تست میکروسوئیچ نیازی به خارج نمودن آن از محل استقرارش نیست بلکه می توان دو سیمی که از تایمر به طرف میکروسوئیچ رفت و بر گشت نموده را پس از یافتن به اهم متر متصل سازیم .

اگر با بسته شدن کامل درب ، عقربه اهم متر منحرف شود میکروسوئیچ سالم است در غیر این صورت یا عیب از میکروسوئیچ است یا میکروسوئیچ سالم بوده اما از محل استقرار خود خارج شده و یا درب بطور واقعی بسته نمی شود که معمولا” عیب آخر مربوط به خراب شدن لاستیک دور درب است. در صورت خراب بودن میکروسوئیچ آن را پس از باز نمودن قسمت جانبی لاستیک دور درب ( طرف قفل درب ) از بدنه جدا نموده و در صورت امکان تعمیر نمایید. اگر مشکل جدی است مانند شکستن اهرم و … میکروسوئیچ را تعویض کنید.

۷- المنت (گرمکن- هیتر ) – ساختمان المنت دقیقا” مشابه المنت بکار رفته در آب گرمکن است . ابتدا سیم کرم نیکل یا کرم آلمینیوم درون پودر چینی یا سرامیک نسوز قرار گرفته و سپس جهت ممانعت از نفوذ آب و رطوبت آن را درون یک محافظ فولادی قرار می دهند. المنت درون دیگ فرعی قرار می گیرد و در توان های مختلف ساخته شده و استفاده می شود . آب بندی المنت بوسیله لاستیک محافظش صورت می گیرد از اینرو هرگز نباید المنت را در حالیکه درون دیگ آبی وجود ندارد به برق متصل نمود. برای تست المنت استفاده از لامپ سری ، اهم متر یا اتصال چند ثانیه ای مستقیم به برق توصیه می شود.

۸- قفل مغناطیسی درب – همانگونه که در مورد میکروسوئیچ ذکر شده باز شدن درب ماشین در زمان شستشو و در حالیکه دیگ تا حدودی پر از آب است می تواند محیط منزل را آلوده سازد زیرا آب مخلوط با پودر رختشویی به بیرون از ماشین می ریزد. کاربرد میکروسوئیچ این حسن را داشت که در صورت بروز چنین اشتباهی مدار ماشین قطع می شد. در بعضی از ماشین ها زمینه این اشتباه را از بین برده اند . پس از روشن شدن ماشین (البته مشروط به بسته شدن کامل درب ) یک رله مغناطیسی زبانه درب را در اختیار گرفته و به هیچ وجه درب ماشین باز نمی شود . در صورت اعمال نیروی بیش از حد دستگیره قفل درب خواهد شکست. درب زمانی باز می شود که اولا” برق ماشین قطع شود (تایمرخاموش شود ) ثانیا” حد اقل مدت ۲ دقیقه از خاموش شدن دستگاه بگذرد تا آثار مغناطیسی درون قفل مغناطیسی کاهش یافته و زبانه قفل درب رها شود. در بعضی از ماشین ها میکروسوئیچ و قفل مغناطیسی در یک مجموعه گنجانیده شده اند.

۹- ترموستات یا هیتر استات – از آنجا که جریان مصرفی هیتر بالاست و توسط تایمر مرتبا” در حال قطع و وصل است ، این احتمال می رود که بر اثر کار زیاد و مداوم ، سطح کنتاکت های تایمر مربوط به هیتر فرسوده شده و به یکدیگر جوش داده شوند. در این صورت هیتر در تمام مدت کار ماشین که گاها” به ۳ ساعت و نیم نیز می رسد در مدار خواهد بود رسیدن دمای آب به نقطه جوش علاوه بر البسه داخل ماشین، رابط های پلاستیکی و شلینگ ها را نیز فرسوده می سازد. از اینرو استفاده از هیتر استات ( ترموستات ) اجتناب ناپذیر است. هیتر استات در واقع مشابه ترموستات بی متالی در سماور برقی عمل می کند.

قسمت فلزی منعکس کننده حرارت به تیغه های بی متالی در داخل آب قرار گرفته ( در دیگ فرعی ) و حرارت آب بر آن اثر مستقیم می نهد. این حرارت توسط خود صفحه به تیغه ها منعکس شده و اگر از حد معینی تجاوز نماید یکی از تیغه ها که حساسیتش به حرارت بیشتر است، با خمیده شدن خود ، ارتباط هیتر با شبکه را قطع می سازد زیرا هیتر استات و هیتر همیشه با یکدیگر در حالت سری قرار می گیرند.

ترموستات از قطعات زیر تشکیل شده است:

۱- پلاتین های داخلی    ۲- تیغه های فلزی غیر هم جنس (تیغه های بی متالی)       ۳- صفحه منعکس کننده حرارت    ۴- فیش های ارتباطی

لازم به تذکر است که در بعضی از لباسشویی ها مانند زانوسی مدل ۹۱۴ ترموستات از نوع گازی است که در رابطه با ساختمان آن و نحوه عملکردش مفصلا” در مبحث ترموستات و آب گرمکن برقی مطلب آورده شده است.

۱۰ – شیر الکتریکی – همانگونه که قبلا” ذکر شد، همه مراحل و عملیات ماشین بصورت اتوماتیک صورت می گیرد و از آنجا که لباس ها معمولا” ۵  الی ۷  بار بصورت کامل شستشو می شود، عمل ورود آب به ماشین نیز الزاما” می بایست خودکار صورت پذیرد. آب ورودی به ماشین به شیر الکتریکی بسته می شود و مادامی که به سیم پیچ آن برق نرسد، آب شهر پشت شیر می ماند و اجازه ورود به داخل جا پودری و سپس مخزن فرعی را نخواهد داشت.

شیر الکتریکی از قسمت های زیر تشکیل شده است:

۱- قاب پلاستیکی             ۲- سیم پیچ ( سولنوئید)             ۳- شیطانک که در مرکزش سوراخ ریزی وجود دارد          ۴- لاستیک دور شیطانک ۵ – اهرم آهنی                 ۶- لاستیک سر اهرم                ۷- فنر  پشت اهرم                                         ۸- صافی یا فیلتر لوله خروجی آب

چگونگی عملکرد شیر الکتریکی : در حالت عادی فنر پشت اهرم ، اهرم آهنی را بطرف جلو رانده و لاستیک سر اهرم، سوراخ وسط شیطانک را مسدود می سازد . با وصل برق و ایجاد مغناطیس توسط سیم پیچ شیر الکتریکی، اهرم به طرف داخل جذب شده و فنر را فشرده می سازد. با حرکت اهرم به طرف عقب، لاستیک سر اهرم از سوراخ وسط شیطانک جدا شده و شیطانک مجال تنفس می یابد. فشار آب، هوای بین شیلنگ و شیطانک را از مجرای تنفسی به عقب رانده و آب جاری می شود. پس از رسیدن آب به سقف مورد نظر، توسط فرمان هیدرواستات ، برق شیر الکتریکی قطع شده و با تضعیف میدان مغناطیسی سیم پیچ، فنر جمع شده اهرم  بطرف جلو رانده شده و در نتیجه مجرای تنفسی شیطانک مجددا” بسته می شود و از ورود آب به داخل ماشین ممانعت بعمل می آید. شیر الکتریکی بصورت تک و یا دوبل ساخته می شو د .

عیوب شیر الکتریکی ممکن است مکانیکی و یا الکتریکی باشد. در مبحث مکانیکی ، خرابی فنر، خوردگی لاستیک سر اهرم،پاره شدن لاستیک دور شیطانک ، مسدود شدن فیلتر بر اثر جرم و شن ریزه های موجود در آب شهر عملکرد صحیح شیر الکتریکی را مختل می سازد. که می توان با جدا نمودن قسمت های مختلف شیر ، مورد معیوب را شناسایی و نسبت به رفع عیب اقدام نمود.

در قسمت الکتریکی یا بوبین می سوزد که توسط تست با اهم متر (R×۱k ) مشخص می شود و یا به شیر الکتریکی برق نمی رسد. در این صورت همیشه قبل از آنکه عیب از ناحیه شیر الکتریکی تصور شود ، برق دو سر بوبین را اندازه گیری نمایید.

تذکر: در مواردیکه فشار آب ، بسیار بیشتر از ظرفیت ورود آب به داخل شیر الکتریکی است آب وارد جداره های بین محفظه اهرم و بوبین شده و عمل جذب اهرم شیر الکتریکی دیگر انجام نمی شود در این موارد، لازم است برق ماشین قطع شده و سپس اجزا، شیر الکتریکی کاملا” تفکیک و پس از خشک شدن شیر را مجددا” به حالت اول باز می گردانیم. جهت بروز مجدد این عیب فشار آب را محدود نمایید. ( شیر آب شهر را تا انتها باز نکنید.)

۱۱- تایمر (برنامه ریز ) – تایمر در واقع به عنوان مغز فرمان دهنده ماشین عمل می کند و پس از گرفتن فرمان شروع، سایر اعمال از قبیل آب گیری – گرم نمودن آب- عملکرد دور تند و کند موتور با فرمان تایمر انجام می شود. در حال حاضر تایمر های موجود به دو شکل الکترونیکی و الکترومکانیکی به بازار ارائه می شوند. در نوع الکترونیکی فرمان های مختلف به قطعات الکتریکی مانند هیتر-واتر پمپ – الکترو موتور- شیر الکتریکی و…توسط قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستور – تریستور و IC صورت می گیرد و از آنجا که ابعاد این قطعات به مراتب کوچکتر از چرخ دنده های زائده داراست ابعاد تایمر های الکترونیکی بسیار کوچک تر از تایمر های مکانیکی است.تایمر های الکترونیکی بصورت کتابی ساخته می شوند.

تایمر های الکترومکانیکی یا بصورت خلاصه مکانیکی، با حرکت محور اصلی که توسط یک موتور کوچک می چرخد عمل می کند.بر روی این محور یک چرخ دنده بزرگ ( توپی تایمر ) با زائده های فراوان وجود دارد که در حال چرخش محور ، زائده های توپی با کنتاکت های مختلف برخورد نموده و در بعضی موارد ، ارتباطی بر قرار و یا ارتباطی را قطع می سازد.

تایمر الکترومکانیکی معمولا” از قسمت های زیر تشکیل شده است:

۱- موتور تایمر         ۲- چرخ دنده ها        ۳- صفحه های پلاتین         ۴- اهرم متغیر برنامه    ۵- کلید قطع و وصل       ۶- بدنه یا قاب پلاستیکی موتور تایمر یک بوبین با تعداد دور زیاد و قطر نازک است. با اتصال برق به بوبین یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد شده که روتور فلزی را با خود به گردش در می آورد. با گردش روتور چرخ دنده های متعددی بگردش در می آییند که به منظور ایجاد گشتاور بالا استفاده می شوند نهایتا” گشتاور تولید شده به محور اصلی منتقل می شود و این محور با چرخش خود و توپی را که بر محور سوار شده بگردش در خواهد آورد . و…

برای تست موتور تایمر بهترین روش آنست که بوبین را از موتور خارج نموده و به برق ۲۲۰ ولت متصل سازید. سپس یک پیچ گوشتی دسته عایق را بر دارید و قسمت فلزی آن را وارد حلقه بوبین نمایید. اگر بوبین سالم باشد، میدان دوار ایجاد شده مرتبا” جهت پیچ گوشتی را منحرف می سازد و نگه داشتن آن در قسمت وسط حلقه بسیار مشکل است که این مورد بیانگر سالم بودن بوبین است و اگر قصد دارید بوبین را با اهم متر تست کنید می بایست رنج بر روی R×۱K قرار گیرد.

در تایمر دو مشکل مرتبا” به چشم می خورد . جوش خوردگی کنتاکت ها و کثیف شدن آن ها در صورت مواجه شدن با هر کدام از دو عیب فوق بهتر آنست که با آزاد ساختن ضامن های نگهدارنده دو صفحه تایمر، صفحه کنتاکت ها را آزاد نموده و پس از سمباده کشی مجددا” تایمر را به وضعیت اولیه باز می گردانیم. اگر تایمر در جهت مخالف چرخانده شود،زائده هایی از توپی خواهد شکست که در این صورت می بایست توپی تایمر با خودش تعویض شود.

۱۲-هیدرواستات( اتومات)-این وسیله تنظیم کننده آب ورودی به ماشین است و ناگفته پیداست که اگر دچار مشکلی شود یکی از اساسی ترین اعمال ماشین انجام نخواهد شد.

هیدرواستات از قسمت های زیر تشکیل شده است:

۱- قابه یا بدنه مخصوص  ۲- صفحه لاستیکی (دیافراگم )    ۳- کنتاکت های قطع و وصل داخلی    ۴- لوله ورودی هوا   ۵- کنتاکت های اتصال برق

چگونگی عملکرد هیدرو استات:

در مباحث قبل گفته شد که برق ورودی از ترمینال وارد کلید تایمر شده و فاز پس از تایمر به میکروسوئیچ رفته و سپس به هیدرواستات می رسد. هیدرواستات مانند یک کلید تبدیل دارای ۳ کنتاکت است. فاز وارد کنتاکت مشترک شده و چون یکی از دو کنتاکت دیگر در حالت عادی به کنتاکت مشترک متصل است،از طریق آن به شیر الکتریکی می رسد. نول هم پس از کلید تایمر به همه مصرف کننده ها داده می شود . به این ترتیب با روشن شدن ماشین،شیر الکتریکی نول خود را از کلید تایمر و فاز خود را از هیدرواستات دریافت داشته و همانگونه که در مبحث شیر الکتریکی ذکر شده بوبین آن ، اهرم را جذب نموده و با کنار رفتن لاستیک شیطانک آب از شیر الکتریکی عبور نموده و وارد جاپودری شده و پس از حل نمودن پودر به مخزن فرعی می ریزد.

معمولا” از قسمت تحتانی مخزن فرعی شیلنگی باریک به لوله ورودی هوای هیدرواستات بسته شده است. در اکثر ماشین ها این شیلنگ از ورودی پمپ تخلیه گرفته شده و همانگونه که در شکل دیده می شود سطح آب در شیلنگ تخلیه، مخزن فرعی و شیلنگ هوای هیدرواستات در یک سطح بالا می آید. هوای شیلنگ هیدرواستات مرتبا” فشرده تر می شود (با بالا آمدن سطح آب ) تا بدانجا که قادر می شود پرده دیافراگم را به طرف بالا براند.

با بالا رفتن پرده دیافراگم ارتباط کنتاکت مشترک با کنتاکت مربوط به شیر الکتریکی قطع شده و این ارتباط بین کنتاکت مشترک با کنتاکتی که به موتور تایمر مرتبط است بر قرار می شود . به این ترتیب عمل آبگیری متوقف شده و موتور تایمر شروع بکار خواهد نمود با چرخش موتور تایمر محور اصلی و توپی متصله به آن خواهند چرخید و سایر مراحل شستشو به ترتیب انجام می شود بر روی بدنه هیدرواستات پیچ مخصوصی وجود دارد که جهت تنظیم مقدار آب ورودی به ماشین است در واقع این پیچ قدرت فنر پشت پرده دیافراگم را تضعیف یا تقویت می کند از اینرو متخصصین پس از ساخت و تنظیم هیدرواستات بر روی آن لاک می ریزند تا به این ترتیب حساسیت موضوع را بیان کنند. در صورت گردش پیچ به چپ یا راست ، مقدار آب ورودی به ماشین تغییر خواهد نمود.

علاوه بر نوع سه فیشه، هیدرواستات های  ۵  و ۶ فیشه نیز وجود دارد . در این ماشین ها علاوه بر ورود آب به ماشین به عنوان مرحله آغازین عملیات شستشو، افعال دیگری نیز صورت می گیرد. مثلا” در ماشین فیلکو، همزمان با ورود آب به ماشین دور کند نیز آغاز بکار می کند تا لباس ها کاملا” درون آب خیس شوند و پس از رسیدن آب به سقف مورد نظر در مرحله دوم عملکرد هیدرواستات دور کند قطع شده و هیتر روشن می شود.سازندگان ، دیگر اشکال مختلفی را از هیدرواستات های  ۵ یا ۶ فیشه به سلیقه و ابتکار خود بکار گرفته اند.

هیدرواستات  ۳ فیشه یک کلید تبدیل و  ۶ فیشه  ۲ کلید تبدیل است.برای تست هیدرواستات  ۳ فیشه ابتدا شماره های  ۱۱ و ۱۲ به هم مربوطند.سپس از راه لوله هوا فوت می کنیم که می بایست صدایی از داخل هیدرواستات شنیده شود این صدا قطع کنتاکت  ۱۲ و اتصال  ۱۳ به مشترک ۱۱   است.

لوله هوا را با انگشت مسدود می سازیم تا پرده دیافراگم داخل هیدرواستات همچنان بالا بماند. در این وضعیت اگر شماره های  ۱۱  و ۱۳  به یکدیگر راه بدهند ( توسط اهم متر ) ، هیدرواستات سالم است. با خروج هوا از هیدرواستات صدای قطع کنتاکت های  ۱۱  و۱۳ شنیده می شود اگر با اهم متر این دو کنتاکت را مجددا” آزمایش کنید به یکدیگر راه نخواهند داد. با دمیدن در لوله هوای هیدرواستات  ۵  یا ۶  فیشه دو مرحله صدای اتصال به گوش می رسد. همانگونه که در بالا ذکر شد کنتاکت های  ۱۱و ۱۲ و ۱۳ به همان ترتیب آزمایش می شود و تست کنتاکت های  ۲۱ و ۲۲ و ۲۳  نیز عینا” به همان ترتیب است.

تذکر : توصیه می شود در شستشوی لباس توسط ماشین هرکز از پودر نامرغوب استفاده نکنید زیرا اگر کف پودر کنترل شده و مخصوص لباسشویی نباشد ، ازدیاد کف، لوله هوای هیدرواستات را مسدود نموده و عمل آبگیری مختل می شود.

۱۳ واتر پمپ (پمپ تخلیه آب ) – در هر مرحله ، پس از شستشو و قبل از ورود آب مجدد به ماشین ، لازم است آب کثیف از ماشین خارج و به فاضلاب ریخته شود . این عمل توسط واتر پمپ انجام می گیرد. واتر پمپ از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده . قسمت الکتریکی آن یک موتور با توان کم و معمولا” از نوع قطب چاکدار است. به صورت خلاصه می توان گفت موتور الکتریکی واتر پمپ از قسمت های زیر تشکیل شده است:

۱- بوبین یا سیم پیچ       ۲- هسته آهنی با سیم پیچ های قطب و کلاف های اتصال کوتاه شده        ۳- روتور         ۴- پروانه خنک کننده موتور

پس از اتصال برق ( توسط تایمر ) به پمپ تخلیه روتور به حرکت در آمده و پروانه مکنده آب را به گردش در خواهد آورد . این پروانه آب را از مخزن فرعی ماشین مکیده و به درون شیلنگ تخلیه هدایت می کند. قسمت های مکانیکی واتر پمپ عبارتند از :

۱- لوله ورودی آب به پمپ         ۲- لوله مخصوص تخلیه               ۳- لوله مخصوص شیلنگ هوای هیدرواستات ( در بعضی از واتر پمپ ها )     ۴- پروانه اصلی (مکش)              ۵- بدنه پمپ آب                          ۶- صفحه مونتاژ پمپ به بدنه

اگر با لباسشویی مواجه شدید که عمل شستشو بخوبی انجام می شود ولی آب کثیف تخلیه نمی گردد بهتر است قبل از هر عملی سالم بودن پمپ مورد بر رسی قرار گیرد. ساده ترین روش اینست که سیم های متصله به واتر پمپ را جدا نموده و به توسط دو سیم از بیرون برق ۲۲۰ ولت را به آن متصل سازید.اگر بلافاصله آب تخلیه شد، پمپ سالم است و به آن برق نمی رسد که این مشکل به تایمر یا رابط های بین تایمر و واتر پمپ باز می گردد. اما اگر با اتصال برق نیز آب تخلیه نشد پمپ خراب است. آن را از بدنه خارج ساخته و پس از تفکیک اجزا، آن عضو معیوب را شناسایی کنید. گاها” دیده می شود که پمپ های معیوب بیرون از ماشین عمل کرده و لیکن قادر به خاج نمودن آب کثیف از ماشین نیستند که نیاز است سیم پیچی این نوع پمپ ها تجدید شودو در بعضی موارد مشاهده می شود که پیچیدن نخ الیاف به محور پروانه مکنده آن را در حالت گریپاژ قرار می دهد که پس از سرویس و رفع این مورد پمپ به حالت اولیه خود باز می گردد.

۱۴ – موتور دو دور _ جهت شستشوی کامل لباس در ماشین لباسشویی نیاز است که مخزن اصلی (مخزنی که لباس ها درونش قرار داده می شود ) مرتبا” بطرف چپ و راست بچرخد تا لباس های خیس مداوما” جابجا شوند. این وظیفه را دور کند لباسشویی بر عهده دارد. دور کند در واقع از دو سیم پیچ با اهم های مساوی تشکیل شده است. در اکثر لباسشویی ها پس از شستشوی کامل ، قسمت عمده آب لباس گرفته می شود . پس از پایان شستشو، دور تند ماشین و پمپ تخلیه بکار افتاده و بر اثر چرخش سریع مخزن آب لباس ها بر اثر نیروی گریز از مرکز از طریق سوراخ های مخزن اصلی به مخزن فرعی و توسط پروانه مکنده پمپ تخلیه بطرف فاضلاب هدایت می شوند. دور تند ماشین لباسشویی از یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ فرعی و خازن راه انداز، تشکیل شده است. ( مانند شکل ) .

همانگونه که در مبحث موتور های الکتریکی به عیب یابی موتور های آسنکرون پرداختیم . به هنگام بروز مشکل لازم است با دقت فراوان به رفع آن اقدام شود.

از آنجا که دور کند ، زمان بیشتری نسبت به دور تند فعال است معمولا” زودتر آسیب می بیند و در اکثر موارد می توان کلاف های دور کند را تعویض نمود بی آنکه نیازی به تعویض سیم پیچ های دور تند باشد اما در بعضی موارد آنقدر آسیب دیدگی دور کند جدی است که دور تند نیز در امان نبوده و آسیب می بیند از اینرو می بایست کل سیم بندی ماشین تعویض شود.

۱۵ – محافظ الکتریکی موتور – جهت حفاظت موتور در برابر عبور جریان زیاد و یا حفاظت موتور در مقابل ازدیاد گرمای داخلی محفظه آن و یا مواردی مانند گریپاژ شدن محور درام و یا باز شدن بست پولی ها و…از محافظ الکتریکی موتور یا به عبارت دیگر فیوز اورلود استفاده می شود. محل قرار کیری این قطعه محافظ ، سرب با نول مشترک سیم پیچ های کند و تند است وبرای آن که اورلود علاوه بر کنترل جریان موتور، بر گرمای محیط داخل موتور نیز تسلط داشته باشد آن را بر روی سیم پیچ های داخل استاتور قرار می دهند.   اورلود از اجزاء زیر تشکیل شده است:

۱ – بدنه فلزی دو تکه                         ۲ – تیغه های بی متالی                        ۳ – صفحه منعکس کننده حرارت

اورلود را با جریان های نامی مختلف تولید و به بازار ارائه می کنند از اینرو در تعویض اورلود به جریان نامی آن دقت نمایید. برای تست اورلود ساده ترین روش آنست که اتصال اولیه کنتاکت های اورلود خارج شده از موتور را تست نموده سپس شعله کبریت را در فاصله یک سانتیمتری آن قرار دهید پس از چند ثانیه عمل می کند و عقربه اهم متر به طرف بی نهایت باز می گردد. پس از سرد شدن تیغه های داخل اورلود، اتصال به صورت خودکار تکرار می شود.اگر موتوری چند لحظه پس از راه اندازی متوقف شود و مجددا” پس از زمان اندکی استارت نموده و همان وضعیت تکرار گردد، یا موتور معیوب است ویا حساسیت اولود افزایش یافته، بهتر است اولود را یکسره نموده و موتور را بدون اورلود راه اندازی نمایید و توسط آمپر متر جریان را اندازه گیری کنید. اگر جریان بیش از حد نامی و تحمل اورلود باشد موتور معیوب است که می بایست نسبت به رفع عیب آن اقدام شود ولی اگر جریان موتور عادی است اورلود را با مشابه خودش تعویض نمایید.

۱۶ – خازن ( کاپاسیتور ) – در ماشین های لباسشویی بندرت از خازن های اصلاح ضریب قدرت استفاده می شود و در واقع به عنوان راه انداز دور های کند و تند مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از موتور ها بگونه ای طراحی شده اند که دور های تند و کند جهت راه اندازی به خازنی با ظرفیت مساوی نیاز دارند. ( مثل ماشین آزمایش ) . ولی در بعضی ماشین ها ، ظرفیت خازن های راه انداز دورهای کند و تند با یکدیگر متفاوت است مانند ماشین فیلکو.

در اکثر ماشین ها و خازن از نوع الکترولیتی است با این وصف از نوع روغنی نیز استفاده شده همانگونه که در مبحث ماشین های نیمه اتوماتیک دو مخزنه نیز آورده شد، خازن در تغییر جهت گردش دور کند نقش بسزایی دارد.

این نوشته در آموزش, روش های تعمیر لوازم خانگی, روش های نگهداری لوازم خانگی, سرويس لوازم برقي, لباسشوئی, محصولات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 171,029 بار نمایش داده شده

261 Responses to سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی

 1. هانی می‌گوید:

  با تشکر از مطلب مفیدتان
  با ارزوی موفقیت روز افزونتان

 2. مرتضی می‌گوید:

  خداعوضت بده.خوب بود

 3. رضا می‌گوید:

  باسلام توضیحات خیلی خوببست اما اگرطریق صحیح لباس شستن راهم بیاموزید خیلی کاملترمیشود.مثلا مقدارلباس ومقدارپودروجای ریزش پودرومایع رامشخص کرده.ضمنازمانیکه پودرلباسشویی را ریخته درون محفظه وماشین را روشن نموده بعدروشن شدن وزمان کوتاهی که میگردد ماشین شروع میکندبه کشیدن آب اول .وتمام پودر راباخودش به فاضلاب میبرد آیا دوباره باید پودر لباسشویی درمحفظه پودر ریخت یااینکه ماشین بایدباآب خالی لباس بشورد لطفا از طریق ایمیل مرا راهنمایی فرمایید ضمناماشین لباسشویی ما باگنش اصل هست وپودر را ریخته وآب هم وصل هست تا روشن میشود وبعدازاینکه برای بار اول به مرحله آبکشی میرود تمام آب وتایدرامیکشد ومجدداکه شروع به شستن مینماید مسلما باآب خالی میشوید چون درکشیدن آب اول تمام آب وکف وپودر راکشیده است ممنوع میشوم ازطریق ایمیل مرا راهنمایی نماییدباتشکر رضا سلمانی ازقم-۰۹۱۲۱۵۱۵۳۹۶-

  • محمود می‌گوید:

   موسوی هستم دبیر سازمان فنی و حرفه ای
   دوست عزیز منظور دقیق سوال شما را من متوجه نشدم اگر منظور شما چگونگی شستن لباس در ماشین لباسشویی است باید بیان کنم که پره های که در ابکش نسب شده عمل شستشو را انجام میدهد بدین صورت که با چرخش ابکش لباسها به بالا برده میشود و بر اثر ضربه ایکه لباس بر اثر فرود امدن میخورد حالت چنگ زدن را پیدا میکند حالا هر چقدر سرعت شستشو بیشتر باشد لباس بیشتر چنگ میخورد و دور ماشین لباسشویی بستگی به جنس لباس دارد
   واما در مورد پودر تمام ماشین لباسشویی ها از از جاپودری برخوردار هستن که سه خانه خالی دارد یکی کوچکتر ویکی بزرگتر و دیگری مخصوص مایع نرم کننده
   خانه کوچ برای شستشوی مقدماتی است که وقتی اولین ابکشی انجام میتود با خودم میبرد و دومین جای پودری که بزرگتر است برای سشتشوی اصلی است که در تایم طولانی مورد استفاده قرار میگیرد و مایع نرم کننده هم که اخر سر مورد استفاده قرار میگیرد

 4. احمد می‌گوید:

  خیلی ممنون از مطلب مفیدتان. خیلی استفاده کردم.

 5. سید وحید می‌گوید:

  سلام … اگه بهترین نباشه یکی از بهترین سایتهای آموزش تعمیراته … واقعا ازتون متشکرم.

 6. ایمان می‌گوید:

  باسلام یه سوال داشتم خازن های روی بدنه که برق ورودی به آن وصل است چیست درلباسشویی خشکن

 7. حامد می‌گوید:

  با سلام
  در ماشین لباسشویی سامسونگ ایکو بابل داخل دیگ خشک برق دارد . گاهی برقش دست را می گیرد اما با فازمتر که می زنیم روشن می شود . حتی اگر هنگام دست زدن هم برق نداشته باشد.
  در کل زمان شستشو فقط یک بار کل آب کف در پایان شستشو ( قبل از آبکشی) خالی می شود. یعنی شستن با کف کلا یک مرحله است و حدود یک ساعت و خورده ای طول می کشد و نیم ساعت هم ۳ بار آبکشی می کند . در حالی که شما فرموده اید که شستن هم باید ۵ مرحله باشد.
  از روز اول هم میکروسو ییچش هم خراب بود که اومدند تعویض کردند. چون درب را قفل نمیکرد.

  • رضا می‌گوید:

   تمامی لباسشویی ها مجهز به سیم ارت یا اتصال بدنه میباشند که حتما باید به سیستم ارتینگ و در صورت نبودن سیستم ارتینگ به یک لوله فلزی آب متصل شود البته این کار هم خطراتی دارد چون اگه کسی مخصوصا کودکان به شیر آب دست بزنند دچار برق گرفتگی میشوند.در کل دستگاهی که بدنه اون برق داره یه جایی اتصال سیمکشی با بدنه هست و یا الکترو موتور نیمسوز شده
   توصیه میکنم دوشاخه دستگاه رو بچرخونید طوری که جای فاز و نول روی پریز جابه جا بشه و بزنید به پریز اگر مشکل برطرف نشد حتما دستگاهتون رو به تعمیرکار نشون بدید

 8. مصطفی محمدزاده می‌گوید:

  سلام بسیار عالی بود
  در ماشین لباسشویی ارج مدل ۴۲۲۴راهنگام کار باز کردم اهرم ان شکست
  چگونه در را باز کنم ؟
  و چگونه تعمیر نمایم ؟
  ممنون

 9. ولی می‌گوید:

  سلام باتشکر از اطلاعات مفید وجالب شما دستتان درد نکند باتوجه به اینکه تایمر لباسشویی منزل را عوض کرده ام اگر امکان دارد نقشه سیم کشی لباسشویی تمام اتوماتیک آزمایش رابرایم ارسال نمایید متشکر وسپاسگزارم

 10. محمود می‌گوید:

  ماشین لباسشوی سامسونگ ۵ کیلویی دارم سطل خشک کنش خراب شده گیرم نمیاد چطور میتونم تهیه کنم تو شهر کوچکی هستم وپیدا نکردم … ممنون

 11. حامد می‌گوید:

  سلام من با ماشین لباسشویی آزمایش مدل۲۰۰۳ مشکل پیدا کردم.
  کسی نقشه تایمر رو داره؟لطفا کمک کنین.

 12. مسعود می‌گوید:

  سلام درب ماشین لباسشویی پاکشوما بعداز اتمام شستشو باز نمی شود میخواستم بدونم مشکلش چیه؟ایا درست میشود؟

 13. فرامرز صداقت منش می‌گوید:

  با سلام درمورد تسمه لباسشویی اتوماتیک هم توضیح دهید .چرا لباسشویی مخزنی درزمان کار مخزن آن کوند می چرخد درست کار نمی کند؟با تشکر

 14. شایسته می‌گوید:

  با عرض سلام من فقط یک لباس در ماشین لباسشویی سامسونگ انداختم بر روی تایم کوتاه ولی پس از شستشو درب لباسشویی باز نمی شود . چه کار کنم؟

 15. مجید حسین آبادی می‌گوید:

  علت عدم آبگیری در پایان مراحل عمل شستشو چیست؟ (برنامه را داده ام. زمان مربوطه طی شده است ولی مرحله آبکشی صورت نمی گیرد!

 16. امیرحسین می‌گوید:

  علت عدم آبگیری در پایان مراحل عمل شستشو چیست؟ (برنامه را داده ام. زمان مربوطه طی شده است ولی مرحله آبکشی صورت نمی گیرد!

 17. ابراهيم می‌گوید:

  ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک سطلی (درب از بالا) سامسونگ مدل SW707 A1P دارم وقتی روشن میکنم پس از راه اندازی روی خشک کن میرود و ارور ۱E میدهد از نمایندگی آمد و گفت از بوردش هست و قابل تعمیر نیست آیا امیدی هست به تعمیرش یا بندازم دور

  • محمود می‌گوید:

   دوست عزیز
   تمام بردهای ماشین لباسشویی در بازار پیدا میشه مخصوصا تو میدان شهدا اگر برد مربوط به ای سی باشه ممکنه تعمیرش سخت باشه ولی اگر چیز دیگه ای باشه قبل تعمیر است

 18. بهزاد می‌گوید:

  با سلام ..من یک ماشین لباسشوی سامسونگ مدل ۱۴۹۰ کیو دارم مدتی که ماشین در هر نوع برنامه شتشو چند دقیقه کار میکنه وغالبا فقط چند دقیقه اول کار میکند وبعد در همان مدت ثابت میمان و بدون هیچ علامت اروری در همان وضعیت می ماند.. لطفا راهنمای فر مایید

 19. رسول می‌گوید:

  خیلی عالی بود لطفا ًدررابطه با error-1لباسشوئی دوو توضیح دهید.

 20. سمانه می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی پاکشومادارم به جاپودری سمت چپش آب نمیرسه احساس میکنم اب گرمم توش نمیرسه موندم نمیدونم چیکارکنم لطفا راهنماییم کنید؟؟

 21. باقر می‌گوید:

  سلام من یک لباسشوی سامسونگ مدل wa90k201دارم که مدتی است که اگر روی خشک کن بیفتد خیلی لرزش دارد که دوباره شروع به اب پر کردن می کند هر چه ترازش کردم نشد لطفا راهنمای کنید

 22. حمید رضا می‌گوید:

  با سلام
  مطالب بسیار آموزنده است . اگر کلاسی برگزار نمایید حتما در ان شرکت میکنم
  با توجه به تنوع و برند های مختلف در صورتی که به توان از تجربیات حرفه ای شما استفاده کرد سپاسگزار خواهیم بود.

 23. جواد می‌گوید:

  با سلام و تشکر ماشین لباسشویی من تمام اتومات مدل پارس ۴۲۵۰ است در هنگام کار در بعضی قسمتها تایمر از کار می افتد و پس از رد کردن آن عملکرد دوباره به کار می افتد چه کار کنم؟

  • علیرضا دوستدار می‌گوید:

   با سلام
   یک لباس شویی ابسال مدل ۵۳۶دوشیر دارم در برنامه ۴ دودنده بعد از ۶ از کار ایستاد ودیگر هیچ حرکت نمی کند وچراغ اصلی دستگاه هم روشن است تعمیر کار امد وگفت شیر برقی وتایمر خراب است شیر برقی را تعویض وتایمر را تعمیر کرد ولی مشگل حل نشد حالا میگوید پمپ خراب است نظر شما چی هست با توجه به فنی بودن خودم راهنمایی فرمائید تا رفع عیب کنم با تشکر از زحمات شما …..دوستدار

 24. حسین می‌گوید:

  سلام …
  ماشین لباسشویی باکنشت ( اتومکاتیک و غیر دیجیتال … سال ۸۵ خریدیم)
  الان یک صدای عجیب و بلند میده البته نه زمانی که مخزن میچرخه … بلکه بعضی از زمانهای تخلیه آب … فکر کنم از واتر پمپ باشه … کسی نطری داره یه پسر بچه تعمیر کار از یه نمایندگی اومده بود میگفت باید کاسه نمد و بلبرینگ و … عوض بشن اما موقع چرخش هیچ مشکلی نداره و تسمه و همه چیز مرتب هستند … یه کم باهاش سر و کله زدم … موقع تخلیه آب اونم بعضی وقتها یک صدای مذخرف و کمی لرزش بدنه داره …

 25. رضا می‌گوید:

  سلام.
  با تشکر از مطالب مفیدتون
  ..یه ماشین لباسشویی ال جی دارم در حالت خاموش آب داخل مخزن جمع میشه به طوریکه بعد از چند ساعت اگه درب ماشین بسته نباشه اون اب به خارج از ماشین سرازیر میشه….در حالت روشن مشکلی بابت تخلیه وجود نداره..ممنون میشم راهنمایی کنید…

 26. سعید می‌گوید:

  با تشکر از مطالب مفیدتون
  ..یه ماشین لباسشویی پاکشوما دارم در حالت خاموش آب داخل مخزن جمع میشه به طوریکه بعد از چند ساعت اگه درب ماشین بسته نباشه اون اب به خارج از ماشین سرازیر میشه….در حالت روشن مشکلی بابت تخلیه وجود نداره..ممنون میشم راهنمایی کنید…

 27. beni می‌گوید:

  سلام…..
  جا پودری لباسشویی سامسونگ در نمیاد لطفآ اگه راه حلی هست بهم بگین…..

 28. مهدی می‌گوید:

  سلام – ممنون از مطالب مفیدتان – ماشین لباسشویی اتوماتیک ارج دارم که در هنگام تخلیه آب از داخل مخزن صدای برخورد چند قطعه به مخزن شنیده میشود علت چیست؟

 29. لباسشویی آزمایش می‌گوید:

  لباسشویی شروع بکار نمود که بوس سیم سوخته احساس شد ان را از برق جدا نمودم و گشتم ولی محل اشکال یا سوختگی را نیافتم دو باره به برق متصل کردم در قسمت ترمینال اصلی پشت برد یک جرقه دیده شد و بدنه لباسشویی برق دار شده است حال چگونه میتوان محل اتصالی را یافت؟

 30. حسین می‌گوید:

  باسلام و تشکر از اطلاعات مفید
  تسمه ماشین لباس شویی مکررا از جاش در میاد,لطفا راهنمایی کنید

 31. امیر می‌گوید:

  باتشکر از اطلاعات مفید شما : ماشین لباسشویی آ اگ ۱۲۳۰ دارم پس از شستشو و تخلیه آب دور تند آن تنها بمدت یک ثانیه روشن شده و بنا بر این آب لباس گرفته نمیشود لطفا راهنمایی فرمایید عیب از کدام قطعات میباشد ضمنا دو عدد هیدروستات را هم امتحان کردم سالم بود

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام دور تند لباسشوی به چند عامل بستگی دارد ۱- الکترموتور ۲- تسمه ۳- هیدروستات ۴-میکروسویچ البته مورد لباسشوی شما از برد فرمان میباشد

 32. امیر می‌گوید:

  با سلام و احترام : لطفا اگر نقشه الکترونیکی از برد و مدار فرمان ماشین لباسشویی آ ا گ مدل ۱۲۳۰در اختیار دارید، البته اگر امکان دارد برایم بفرستید از لطف شما صمیمانه سپاسگزارم .

 33. نرگس می‌گوید:

  سلام
  من یک ماشین لباس شویی دوو دارم هنگام نصب یک فیلتر تصویه آب بین ماشین و لوله آب وصل کردند و گفتند که هر دو ماه یکبرا فبلتر را در بیاورید و بشورید و دوباره بگذارید من این کار را کردم امروز که ماشین را روشن کردم چند دقیقه کار کرد و خاموش شد این کار چند بار خود به خود تکرار شد و حالا دیگر ماشین روشن نمی شود. امکان دارد ماشین سوخته باشد؟

 34. سالی می‌گوید:

  سلام لباسشویی سامسونگ ۷ کیلویی ام درش قفل شده باز نمیشه چیکار کنم؟

 35. من می‌گوید:

  سلام لباسشویی ۷ کیلویی ال جی دارم سه شاخه سیمش یه سرش سوخته البته فیوز ظاهرا سالمه اون قسمت سه شاخه توی مخزن لاستیکی پرس شده در نمیاد قطعات یدکی گیرنمیارم اصلا یا باید سیمشوعوض کنم موندم

  • رضا می‌گوید:

   احتمالا آداپتور یا همون تبدیل که به سر سه شاخه برق زدید استاندارد نبوده بهتره اون سه شاخه رو ببرید وبه جاش یه دوشاخه ارت دار استاندارد که بیشتر به اسم دوشاخه صنعتی معروفه ببندید البته این دوشاخه ها فاقد فیوز داخلیند

 36. افشین می‌گوید:

  با سلام
  می خواستم بدونم چجوری میتونم خشک کن ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک را غیرفعال کنم؟
  کلیدی برای این مورد روش نبود.
  مدلش kenwood kwmd 6/1000

  با تشکر

 37. mehroo می‌گوید:

  یک دستگاه لباسشویی ارج مدل ۴۲۲۴دارم . برای تعمیرات احتیاج به نقشه سیم بندی آن دارم . اگر مرا یاری دهید لطف نموده اید . با تشکر

 38. حسین مرادی می‌گوید:

  سلام ماشین لبسشوئی دوو مدلf1453 به محض زدن دوشاخه به پریز برق کلا از کنتور قطع میشه لطفا راهنمائی کنید ممنون.

 39. -- می‌گوید:

  با سلام لطفا لفظ خوصوصی را به خصوصی اصلاح را بفرمائید

  و اگر می توانید دفترچه راهنمای فارسی ماشین لباسشویی وایت وستینگ هاوس مدل ۱۰۶۳ را ارسال فرمائید.
  با تشکر

 40. elvitoo می‌گوید:

  سلام من ماشین لباس شویی دوو دارم که الان چند روزه که روی خشکن نمیره وباید بیش از حداستاندارد لباس بریزم تا خشک کنه در غیر این صورتنمیره لطفا راهنمایی کنید مرسی

 41. علیرضا می‌گوید:

  سلام روشن شدن علامت cl روی مانیتور لباسشویی پاکشوما نشانه چیست؟

 42. کیوان می‌گوید:

  باتشکر از راهنمایی خوبتان.
  ماشین لباس شویی سامسونگ اتومات مدلwb90r4دارم ولی متاسفانه در اول شستشو کلیه آب را تخلیه میکندو گویی برنامه شستشویش بهم ریخته. رنج آب بیشتر از مدیوم را قبول نمیکند. دنبال دفترچه فارسی هم هرچه در اینترنت گشتم پیدا نکردم. اگر امکان دارد نحوه برنامه ریزی ان را برایم ایمیل کنید.بالطبع برنامه ی همه ماشین ها تاحدودی یکجور است. اگر هم عیب پیدا کرده که ممنون میشم مطلع ام کنید. هنوز یک هفته نیست که راه اندازی کردمش. باتشکر

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   مصرف کنندهگرامی لباسشوی شما دارای گارانتی میباشد لذا بهتر است با شرکت خدمات پس از فروش سامسونگ تماس بگیرید تا پاسخگوی ایراد لباسشوی باشند

 43. parsa می‌گوید:

  سلام .نظری هستم .از ساری با ۱۷ سال سابقه کار .عضو اتحادیه تعمیرکاران لوازم خانگی.لطفا پیغام خطا .لبتسشویی و ظرفشویی را در سایت بگذارید.شماره تماس بنده.۰۹۱۱۲۳۵۲۷۷۱۴

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام همکار محترم در سایت وجود دارد اما شما میتوانید در سایت ۱۸۸۲دات ای ار هرگونه از اطلاعات که میخواهید را از دیگر همکاران در خواست نماید

 44. وحید می‌گوید:

  ماشین لباسشویی سامسونگ درب از بالا دارم . مدتی هست که وسط برنامه آبکشی اب داخل مخزن میمونه و پیغام عدم تخلیه اب میده . همون موقع اگر درب را باز و مجددا ببندم و استارت کنم اب تخلیه و به کارش ادامه میده. لوله های تخلیه اب وفیلتر هارو چک کردم مشکل نداشتن. ضمنا اگر بدون لباس ماشین کارکنه (فقط با اب خالی) این مشکل دیده نمیشه . لطفا راهنمایی فرمایید.

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام پمپ تخلیه خراب است

   • وحید می‌گوید:

    با تشکر از جواب شما. لطفا بفرمایید قیمت پمپ ماشین لباسشویی سامسونگ درب از بالا مدل WA11V9 چقدر است و آیا امکان تهیه و ارسال از طرف جنابعالی امکانپذیر میباشد؟

    • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

     سلام متاسفانه در حال حضر قیمت قطعات یدکی را نداریم بهترین مزکز استعلام شرکت تولیدی ویا وارداتی محصول میباشد

     • وحید می‌گوید:

      با سلام. بنده ماشین لباسشویی را از برق جدا کردم و پمپ تخلیه را جدا گانه به برق وصل کردم و مخزن لباسشویی را پر از آب کردم . پمپ تخلیه تمام آب را خالی کرد و مشکلی پیش نیامد . لطفا من را راهنمایی کنید که مشکل از کجا میتواند باشد. با تشکر

 45. حجت می‌گوید:

  سلام یک ماشین لباسشویی سامسونگ داریم در مرحله تخلیه مشکل دارد چند بار باید خاموش روشن کنیم تا تخلیه کند کشکل از کجاست
  چ

 46. فاطمه فروزانی / بوشهر می‌گوید:

  واقعا دستتان درد نکنه نگات جالبی بود استفاده کردم. موفق باشید

 47. اصغر ظهرابی می‌گوید:

  لباسشوئی پاکشوما ۹۰۵ قدیمی بعد از پایان کامل برنامه های شستشو دوباره شروع به آبگیری و اجرای برنامه می کند , خواهشا” راهنمائی بفرمائید.

 48. مرتضی می‌گوید:

  سلام. ماشین لباسشویی ما هایر است حالا بعد از روشن شدن و ابگیری خود بخود از چرخه شستشو خارج می شود و عملیات آبکشی انجام نمی شود لطفا راهنمایی کنید

 49. علیرضا می‌گوید:

  سلام . خسته نباشید

  لاستیک دور در ماشین لباسشویی سوراخ شده و در نتیجه ماشین نشتی دارد. لطفا راهنمایی فرمایید که چکار کنم ؟ آیا بوسیله خودم قابل تعویض است ؟ لباسشویی اتوماتیک تکنوگاز است

 50. ASAD می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید،
  مطالب بسیار مفید و آموزنده بود،
  اما در رابطه با لباسشویی تکنوگاز مدل TC8H 800مشکلی برام پیش اومده !
  لباسشویی درحال کاربود بعد از اتمام جهت در آوردن لباسها که مراجعه کردم متوجه شدم لباسها کاملاً آبگیری نشده ، برای تست لباسشویی مجدداً درجه را روی ۱ گذاشتم آب وارد مخزن تاید کوچک می شد ولی داخل مخزن تاید بزرگ نه ، پس از آبگیری کامل لباسشویی هیچ حرکت دیگری نمی کرد ، آن را روی درجات مختلف امتحان کردم فقط روی مرحله ی تخلیه عمل تخلیه را انجام می داد ، در اصل فقط زمان آبگیری و تخلیه عمل مینماید البته آبگیری از مخزن کوچک . یه چیزایی در مورد برق میدونم اما جون این تخصصیه لطفاً جهت پرداخت نکردن هزینه های زیاد به تعمیرگاه بنده را راهنمایی فرمایید.
  باتشکر ، توفیقات روز افزون شمارا از خداوند منان خواستارم.

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام متاسفانه شرکت تکنو پاسخگو مشتریان خود نمی باشد اگر برای شما ممکن است همین مشکل را در سایت wwww.1882.ir مطرح نماید تا خریداران متوجه برند تکنو باشند
   اما مشکل شما ممکن است از شیر برقی باشد اگر لباسشوی شما دارای دو وردی اب باشد

 51. مصطفی می‌گوید:

  سلام ممنون از اطلاعاتی که در سایت تون منتشر کردید در صورت امکان به این پرسش بنده نیز جواب دهید
  علت اینکه هنگاه خاموش بودن لباس شویی داخل آن پر آب میشه چیه ؟در ضمن لباس شویی به برق متصل است همچنین میخواستم درخواست کنم که محصولات توت را همراه با قیمت هاشون برام میل کنید ازتون ممنون میشم .

 52. شکراله صفری می‌گوید:

  سلام ،از به موقع جواب دادن و راهنمای کردن شما نهایت سپاس را دارم واز خداوند منان برای شما وتمام همکارانتان آرزوی سربلندی دارم انشاء الله ، در ضمن می خواستم بپرسم که آیا برد الکترونیکی قابل تعمیر هست وچه قدر هزینه دارد لطفا راهنمای مجدد بفرمائید و مدل دستگاه من dwk-8114c دوو می باشد (لباسشوی)
  متشکرم

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام برد کنترل ها اکثرا قابل تعمیر هستند اما باید متخص تعمیر برد را داشته باشید چرا که متاسففانه بدلیل عدم ورود قطعات یدکی بردکنترل یک سوم قیمت لباسشوی می باشد

 53. مظاهر می‌گوید:

  باسلام وتشکراز توضیحات مبسوط شما ماشین ما ازنوع ازمایش است ومدت ده سال است که کار میکند به تازگی خودبخود درمواقعی که خاموش است پراز آب میشود
  واخیرا نیز موقع شستو وشو اب را پس از شستو شو تخلیه نمیکرد پمپ را ازمایش کردم سالم بود خودم با ور رفتن به ان مشکل را برطرف کردم بطور شانسی اما بطوریقین نمی دانم طور شد که مسئله حل شدلطفا اگر نظری دارید مرقون بفرمایید. با تشکر

 54. daraei می‌گوید:

  سلام ،از راهنمایهای بی دریغتان نهایت سپاس را دارم، یک ماشین لباسشویی ال جی مدل WD-80130F دارم، چند وقتیکه در اواسط کار خاموش میشه و متوجه شدم با جابجا کردن جای فاز و نول (زمان زدن دوشاخه به پریز برق) در هر بار مشکل رفع میشه، میخواستم بدونم مشکل از چیه؟ چیکار باید کنم؟ اگر ایرادش غیر تعمیر برد و سیم پیچی باشه تا حدودی خودم می تونم انجام بدم، لطفاً مرا راهنمایی فرمایید.
  متشکرم

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام دراقع شما با جابجای فاز نول تقریبا کار ربست را انجام میدهید بهتر است یکبار دستگاه را خاموش روشن نماید اگر درست نشد حتما با خدماتپس از فروش شرکت تماس یگیرد تا پس از تعمیر گارانتی تمیرات داشته باشید

 55. اصغر ظهرابی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  تایمر الکترومکانیکی ماشین پاکشوما ۹۰۵ بعد از بازشدن و تعویض قاطی کرده (شماره و نظم برنامه ها به هم خورده ) چگونه می توان تنظیم کرد .

 56. محمد. شجاعی می‌گوید:

  با سلام وتشکر از مطالب مفید تون ماشین لباسشویی ما مدلش AFD738ابسال هستش بعضی وقتها خشک کن کار میکنه بعضی وقتها هم کار نمیکنه کلید خشک کن هم چک کردم درست هستش علاوه بر این فقط در مرحله خشک کن تخلیه همزمان با آبگیری داره لطفا. برای رفع عیب راهنمایی. کنید. ضمناً ارتفاع. شیلنگ تخلیه هم درست هستش

 57. آتنا می‌گوید:

  باسلام.ماشین لباس شویی ما مدلش bauknecht است.۷سال به خوبی کار کرد.ولی حدود پنج ماهی است از قسمت فیلتر لباسشویی آب میاد.یعنی وقتی ماشین آب میکنه از فیلترش خالی میکنه.فیلترراهم تمیز کردیم ولی درست نشد.لطفا راهنمایی کنید

 58. علی می‌گوید:

  با تشکر از اطلاعات مفیدی که دادید ، من یک لباسشویی دو قلوی ال جی دارم که چند روزی است در مخزن اصلی شست و شو آب را به کندی تخلیه می کنه . اگه امکانش هست راهنماییم کنید .

 59. sam می‌گوید:

  سلام لباسشویی سامسونگ دارم که در مرحله خشک کردن خراب میشه و پیغام ue می ده اگه ممکن راه نمایی کنید

 60. محمد می‌گوید:

  سلام سوالی ازخدمتتان داشتم .علت این که ماشین لباس شویی برنامه ابگیری را اجرا نمی کند چیست؟

 61. محمد می‌گوید:

  با سلام
  لطفا علامتهای روی ماشین لباسشویی ارج و نحوه شستشو و زمان دقیق آنها را می خواهم
  متشکرم

 62. محمد حسینفتحی می‌گوید:

  با سلام
  موقع شروع به کار لباس شویی ارور de توسط سیستم نمایش داده می شود و مانع کار کردن و شستن لباس ها می شود
  لباسشویی LG می باشد

 63. جواد می‌گوید:

  مرسی بسیار عالی بود مخصوصا قسمت هیدرو استاتیک که این جانب هیچ اطلاعی از ان نداشتم امیدوارم در تمام امور زندگی موفق باشید

 64. علي محمدي می‌گوید:

  چرا ماشین لباسشویی Hyundai مرکز خدمات ندارد؟
  برای نصب آن ۴ تا پیچ پشت آنرا باید باز نمود؟

 65. موسوي می‌گوید:

  سلام
  من یک ماشین لباس شویی میتسوبیشی ژاپنی ۱۱۰ولت دارم .الان بعضی مواقع که می خوام تنظیمات شستوشو را انجام دهم صفحه نمایش چشمک می زنه و خاموش می شه .کسی هست راهنمایی ام کنه.یا تعمیر گاهی سراغ دارید که اینطور برد هایی را تعمیر کند.اینم شمارمه۰۹۱۷۵۹۴۶۴۴۳از استان فارس هستم

 66. amir می‌گوید:

  با سلام . ممنون از راهنمایی تون . ماشین لباسشویی من حایر و پنج رنگ سیمی که از موتور خارج میشن از سوکت بیرون زده و رنگ سیمهای سوکت اون طرفی که از بدنه ماشین به موتور وصل میشه با رنگ سیمهایی که از موتور خارج میشه فرق داره من چطوری باید این سیم ها رو بهم وصل کنم که دچار آسیب دیدگی ماشین نشه.لطفاً کمکم کنید یا عکس موتور با سیم خاج شده رو برام بذارید.ممنون

 67. مجتبی کرمی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من لباسشویی ال جی اتوماتیک دارم پودر ماشین رو استفاده نمیکنه و مجبور میشم
  دستی آب بهش اضافه کنم تا پودر بره داخل ماشین. لطفا راهنمایی کنید مشکل کجاست؟؟؟؟

 68. dariush می‌گوید:

  با عرض سلام من فقط یک لباس در ماشین لباسشویی سامسونگ انداختم بر روی تایم کوتاه ولی پس از شستشو درب لباسشویی باز نمی شود . چه کار کنم؟ لطفا” راهنمایی کنید

 69. حقیقی می‌گوید:

  سلام لباسشویی بوش مدل was32794eu دارم اخطار e11 میده هیچ عملی انجام نمیده چیکار کنم؟

 70. لیلا می‌گوید:

  با سلام. لباس شویی pars4250 دارم که وسط شستشو در دور تند به شدت میلرزه و یک دفعه صدای خیلی بلند میده. ممنون میشم راهنمایی کنین

 71. محمد می‌گوید:

  با سلام خسته نباشید از راهنماییهای شما سپاس گذارم لطفا ارور SEدر لباسشویی ال جی را شرح دهید.لبسشویی پس از آبگیری حرکت نمیکند با تشکر

 72. هادی می‌گوید:

  سلام-ماشین لباسشویی ما بااینکه درش را میبندیم ارور میدهد و شروع به کارنمی کند میکروسوئچش را هم آزمایش کردیم سالم است.

 73. حسن می‌گوید:

  سلام آ ا گ لا وامات دارم و آبگیری و تخلیه إنجام میدهد اما موتور نمی چرخد،ضمنن پشت خازن برق دارم اما بعد از از رگلاتور نه ،چه کنم؟

 74. جواد اسدی می‌گوید:

  سلام من یک ماشین لباس شویی ال جی ۷ کیلویی wm-127nt2 دارم دیشب بعد از تخلیه لباس ها مشکل نداشت اما امروز که سراغ آن رفتم دیدم روشن نمیشود هیچ یک از کلیدها کار نمیکنند مقدار خیلی کم بوی سیسم سوختگی از پشت ماشین به مشام میرسد اما موقع زدن دکمه پاور یک صدای تیک بسیار آرام از دستگاه شنیده میشود اما بازهم روشن نمی شود کابل رابط برق را تا محل اتصال کنترل کردم هیچ سوختگی ندارد لطفا راهنمایم کنید

 75. جواد اسدی می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی ال جی ۷ کیلویی wm-127nt2 دارم دیشب بعد از خشک کردن لباس ها آن هارا خارج کردم و درب ماشین را طبق معمول باز گذاشتم تا خشک شود اما صبح بعد از زدن دکمه پاور دیدم دستگاه روشن نمیشود کابل برق را چک کردم مشکلی نداشت اما موقع زدن دکمه پاور فقط یک صدای تیک بسیار ضعیف شنیده می شود و همچنین از پشت دستگاه بوی سیم سوختگی بسیار ضعیفی به مشام میرسد هیچ کلیدی کار نمیکند صفحه ال ای دی روی ماشین هم خاموش است احتمالا مشکل از برق دستگاه است اما نمیدانم از کجا میتواند باشد لطفا راهنماییم کنید ممنون از پاسخ گویی بسیار عالی شما

 76. احمد اسدی می‌گوید:

  سلام من یک ماشین لباسشویی آریستون دیجیتال مدل AL89X Margherita دارم که دور تند آن خوب کار می کند ولی در دور کند موتور کار می کند ولی زورش نمی رسد لگن را بجرخاند در حالیکه در دور تند براحتی با سرعت بالا میچرخد مقدار لباسی که در لگن نیز می ریزم کم است موتور آن از نوع ذغالی بدون خازن است و موتور را نیز به تعمیر گاه برده ام و گفته اند که سالم است از طرفی در دور تند نیز خوب کار می کند لطفا مرا راهنمایی نمایید با تشکر

 77. رضا می‌گوید:

  سلام من یک لباسوشیی سامسونگ دارم که از زیر لباسشو یی آب بیرون میاید کسی میدونه مشکل از کجاست

 78. ahmad می‌گوید:

  خیلی از مطالبتان استفاده نمودم وقردان زحماتتان می باشم لطفا اگر برایتان مقدور باشد نقشه کامل سیم بندی لباس شویی ۶۶۲linox ایتالیایی را برایم بگذارید

 79. ahmad می‌گوید:

  خیلی از مطالبتان استفاده نمودم وقدردان زحماتتان می باشم لطفا اگر برایتان مقدور باشد نقشه کامل سیم بندی لباس شویی ۶۶۲linox ایتالیایی را برایم بگذارید

 80. حسین می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید من یک ماشین لباس شوئی اوشن مدل kn850دارم مدتی است روبرنامه کارنمی کند قبلا خوب کار میکرد .بعدا پس از شستشو باید کلید برق را باید قطع میکردم ودوباره رو برانمه آب کشی قرارمیدادم تا عمل آآبکشی راانجام میداد ولی ازامروز کلا قاطی کره آب وارد ماشین میشود وتخلیه هم میکند ولی عمل شستشورا انجام نمی دهد وکلید برنامه خود بخود میچرخد ودر هروقع در یک جا توقف میکند ودوبار پس از روشن شدن کلید برق اب راتخلیه وابگیری راانجام میدهد ودوار کلید خود بخود میچرخد لطفا راهمائی کنید باتشکر

 81. تبریزی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید لباسشویی ما برنامه هاش قاطی کردن و بهم خورده و تایم شستشو کم شد لطفآ راهنمایی کنید

 82. سوگل می‌گوید:

  باعرض سلام لباسشویی suniya مدل۶۶۰دارم.۸۰۰دوره.۶کیلوییه.فقط چن تا کارکرد با۱۲تابرنامه یعنیآپشن سرعت و دمانداره.با برنامه syntheticملحفه یا روکش تشک میندازم که وزنش زیادنیست و ضخیم نیست و دراصل یک ساعت طول میکشه رو ۲ساعت طول میکشه بشوره.بعضی مواقع وسطاش خطامیده چراغ خشککنش چشمک میزنه ک به دفترچه ش رجوع کردم میگه از زمان آب پرشدنش گذشته و شاید شیرآب بازنباشه که انطور نیست. البته بعضی مواقع شلوارلی هم میزارم هم اینجوری میشه.دوستان راهنمایی کنیدبخسته م کرد این لباسشویی.رای لباس کوچک همچین مشکلی نیست.دراصل برای شستن ملحفه و روکش تشک گرفتم ک اینقدر منو ادیت میکنه

 83. سیدمصطفی وهابی می‌گوید:

  سلام لباسشویی ازمایش ۲۰۰۳ دارم، برنامه شستشو تمام میشه وتخلیه اب صورت میگیره
  بعد دوباره ابگیری میکنه به محض اینکه هیدروستات عمل میکنه شروع میکنه به تخلیه این عمل هی پشت سر هم صورت میگیره و برنامه دیگه جلو نمیره علت این مشکل چیه چکار باید کنم سیم کشی تایمر رو چک کردم درسته،سیم های هیدروستات هم سر جاش بسته شده.

 84. سیدمصطفی وهابی می‌گوید:

  سلام لباسشویی ازمایش ۲۰۰۳ دارم، برنامه شستشو تمام میشه وتخلیه اب صورت میگیره
  بعد دوباره ابگیری میکنه به محض اینکه هیدروستات عمل میکنه شروع میکنه به تخلیه این عمل هی پشت سر هم صورت میگیره و برنامه دیگه جلو نمیره علت این مشکل چیه چکار باید کنم سیم کشی تایمر رو چک کردم درسته،سیم های هیدروستات هم سر جاش بسته شده.
  اگه زحمتتون نمیشه یه نسخه از جواب رو به ایمیلم بفرستین.ممنون

 85. محمد می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی سامسونگ مدل b1225GWW ، ecobubble دارم. مدتی است پس از اتمام کار به طور کامل و بدون اشکال در زمان خاموشی آب کثیف داخل آن جمع می شود. لطفا در مورد علت و رفع اشکال آن راهنمایی بفرمایید.

 86. هوشیار می‌گوید:

  سلام لطفا” بگویید لباسشوی ارج تک تایمر را چگونه تاید ریزی کنیم؟

 87. صفائی می‌گوید:

  از شما خواهش می کنم راهنمائی ام کنید چرا ماشین لباسشوئی ام بعد از اتمام شستشو خشک نمی کنه تازگی ها اینجوری شده .مدلش اینه ماشین لباسشویی درب از جلو کنوود KWMA5/10000 LW

 88. mohamad می‌گوید:

  سلام خسته نباشیدببخشید ماشین لباس شویی ما دوقولو حایرهست بعد چند روز هست موتورش کار میکنه اما خشک کنش کار نمی کنه از کار افتاده.مشکلش چیه؟؟؟؟؟؟

 89. محمد می‌گوید:

  خیلی خوب است ولی بروزش کنید مطالب را

 90. Sahar می‌گوید:

  سلام
  می خواستم بدونم اگه تو ماشین لباسشویی کمتراز ظرفیتش لباس بذاریم ،مثلا به جای ۷ کیلو ۲کیلو بذاریم،آیا برای موتور یا سایر قطعات داخلیش مشکلی ایجاد میشه؟
  (ماشین لباسشویی LG مدلdirect drive WF-7702-WTD باظرفیت ۷ کیلو)
  ممنون.

 91. عسگری می‌گوید:

  باسلام ماشین لباسشویی اتوماتیک مارک ( دوو ) دارم پس از استارت معمولا بعد از ۱۰ یا ۲۰ یا ۳۰ دقیقه کلاً ماشین خاموش میشود نماینده شرکت پارسا سرویس آمد برد ماشین را برای تعمیر باز کرد فرستاد برای چک و وقتی آورد فرمود برد سالم است و ایراد را انداخت به گردن برق منزل و فیوزهای مینیاتوری ! فیوزهای منزل را عوض کردم اما همچنان این مشکل وجود دارد پس از چند بار خاموش شده بالاخره یک بار میشوید ! لطفاً جهت تعمیر مساعدت و راهنمایی بفرماید.با تشکر

 92. علی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید اطلاعات بسیار مفیدی دراختیار کاربران قرار میدهید من یک لباسشویی الجی مدل WF-7501WLDدارم مدتی است در دور تند شستشو صدای اضافه مثل صدای هلیکوپتر میدهد لطفا مرا راهنمایی کنید.

 93. داود می‌گوید:

  سلام
  چند روزی هست ماشین لباسشویی ما بعد از شستن کامل لباس و تخلیه لباسها آب داخل مخزن لباس شویی همچنان میاد مثلا پس مدت ۳ ساعت بعد از شستن لباسها اگر درب لباسشویی باز باشد آب به بیرون میریزد با اینکه لباسشویی خاموش است.
  مشکل از ترمواستاتیک هست؟ممنون میشم یه شماره هم بدید.

 94. mostafa می‌گوید:

  لطفادرموردتعمیربرالکترونیکی ماشین لباسشویی ایندزیت ومراکزتعمیراطلاع دهید

 95. علی می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی اتوماتیک تسمه ای(ایندوزیت ۱۰۸) دارم که عمل شستشو لباس رو انجام داده ولی گاهی با ورود به مرحله بعد ؛ تایمر مکانیکی برنامه؛ شروع به چرخش مداوم میکند و ماشین لباسشویی در همین مرحله (تخلیه آب کثیف و چرخش آرام درام) باقی مانده و به تخلیه آب و چرخش آرام ادامه میدهد تا جایی که موتور از چرخش آرام ایستاده ولی همچنان موتور تخلیه کار میکند.
  گفتنی است موتور رو تعمیر ؛ اورنگ و بلبرنگ های شافت و موتور تخلیه را تعویض کردم.
  مشکل از کجاست ؟
  سپاس

 96. مرتضی قربانی می‌گوید:

  با سلام میخواستم بدونم اگه لباسشویی ۸ کیلویی سامسونگ اتوماتیک (اکو بابل) ارورر bE2 بده مشکلش چیه باتشکر

 97. رضا می‌گوید:

  من یک ماشین لباسشویی آرچلیک دارم که درحین شستشو چندین نوبت stop دارد لطفا راهنمایی نمایید مشکلش چیست؟

 98. مسعود می‌گوید:

  سلام وقت بخیر /ماشین لباسشویی AEG دارم که هنگام کار خشکن صدا ولرزش دارد. لطفاً راهنمایی فرمایید

 99. علیرضا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید .
  ماشین لباسشویی سامسونگ ۱۲۸۲B دارم و مدتی است که با لباسها مقداری کثیفی ( مثل تکه های رسوب ) به رنگ قهوه ای و نرم مانند ، خارج میشود . دور لاستیک در و دور مخزن بسته شده چطور می توانم آنها را پاک کنم

 100. فادیا می‌گوید:

  سلام من ماشین اسنووا ۵ کیلوی خریدم از جا پودری آب میاد بیرون لطفا راهنماییم کنید

 101. علي می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید من لباسشویی آ ا گ دارم مدل L98690fl الان سه سال که از این لباسشوی استفاده میکنیم در یک ماه اخیر هر لباسی رو که تحویل میده با کف هست حتی چند بار بعدش هم آبکشی کنیم باز هم کف دارد به اندازه یک بند انگشت هم از شوینده استفاده می کنیم باز به همینطور است چند بار از نمایندگی ها هم امدن متوجه نشدن فیلتر رو تمیز کردیم یک روز کامل همش بدون لباس یا مواد شوینده شستشو دادیم باز همینطوره ممنون میشم راهنمایم کنید

 102. یلدا می‌گوید:

  سلام لباسشویی ال جی دارم هنگامی که برق خانه قطع شد لباس ها درون ماشین بود پس از اتصال برق چگونه ان را روشن کنم که از همان جای قبلی شروع کند به شستن؟
  وقتی دکمه روشن کردن رو میزنم از اول شروع به شستن میکنه یه بارم اصلا نشست و یه بارم علامتpfنشون داد کمکم کنین؟

 103. شیدا می‌گوید:

  سلام
  توی اشپزخونه ما جایی که برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته اند فاقد لوله فاضلاب هست و فقط شیر اب قرار داره, جاشم روبروی سینک ظرفشویی یعنی سمت دیگه اشپزخونه است, میخواستم بدونم امکانش هست که ۴ متر لوله کشی کنیم و به فاضلاب وصل کنیم خروجی ماشین لباسشویی را یا مشکلی برای ماشین پیش میاد.ماشین لباسشویی سامسونگ است. خواهشا راهنمایی کنید

 104. شریعت می‌گوید:

  لباس شویی سامسنگ مدل p8085 دارم . خطای ۴ می زند . یعنی مشکل آب دارد ولی فشار آب کافی است و پمپ داریم. یک با ر از ورودی جلو مقداری آب ریختم آب گیری کرد آب از شیشه جلو بالاتر آمد مجبور شدم خاموس کنم و در حالت اسپین گذاشتم تا آب تخلیه کند. لطفآ راهنمایی کنید و بفرمایید مشکل چیست .

  • محمود می‌گوید:

   دوست عزیز
   مشکل اب هم میتواند به فشار اب زایاد باشد و هم میتواند مربوط به فشار اب کم باشد واما اینکه میگویید اب از شیشه جلو بالا تر امد یعنی چی ؟ معمولا میزان ابگیری به برنامه شستشوی شما بستگی دارد به هر حال اگر غیر عادی اب بالا امده باشد مربود به هیدروستات ودر جدید ها مربوط به هیدور سنسور است

 105. نسیم می‌گوید:

  سلام. خواستم بپرسم ماشین لباس شویی دیجیتال بهتره یا ولومی؟

  • محمود می‌گوید:

   دوست عزیز هر چقدر امکانات ماشین لباسشویی بیتر باشه به هر حال از کارایی بیشتری برخوردار است که این کارایی فقط میتواند از برد فرمان بگیرد در ماشین لباسشویی های ولومی کارایی محدودی دارد

 106. مهرداد جهانکار می‌گوید:

  سلام خسته نباشید مدت یک ماهی میشه که از زیر ماشین لباسشویی (سامسونگ)هنگامه شستشو آب خارج شده ولی مورد خاصی پیدا نکردم تمام شلنگ و بست ها رو چک کردم چکار باید بکنم مرسی

 107. سعید می‌گوید:

  ماشین لباسشویی سامسونگ دیجیتال دارم یهو حین کار برقش قطع شد و دیگه روشن نمیشه سرویس کار اومد دید جداگانه همه ی بخش هاش سالمن فقط پنلشو نتونست چک کنه چون موم کاری شده.ایرادش از کجا میتونه باشه؟

 108. علی اکبر می‌گوید:

  سلام لباسشوی دو قلو ابکشیش خراب شده ابشو تخلیه نمیکنه از چیه

 109. مجتبی ابراهیمی می‌گوید:

  با سلام در مورد سامسونگ مدل b1280D در ابتدای کار در زمانهی بالای ۵۰ دقیقه با ظرفیت کم لباس نمیتواند بچرخد و زور میزند اگر موتور خراب باشد در حالت خشک کن هم باید مشکل داشته باشد که اینطور نیست پس موتور باید سالم باشد ولی نمی دونم چه عیبی داره که در ابتدای شستشو جون چرخوندن نداره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • محمود می‌گوید:

   دوست عزیز دو حالت ممکن است برای موتر پیش امده باشد یکی خازن راه انداز ضعیف شده باشه ویا سیم پیچ اولیه سوخته باشد موتو لباسشویی از دوسیم پیچ تشکیل شده که اولی دور کم قدرت بالا و دومی قدرت کن سرعت بالا

 110. Amir می‌گوید:

  با سلام
  یک موتور ماشین لباسشویی که نیاز به سرویس معمولی داشت که پس سمباده زدن هسته روتور و جداره داخلی استاتور ، بعد از بستن متوجه شدم که چپ گرد آن به سختی (بدون کمک دست ) راه میفته و پس از حدود ۱۰ ثانیه بعد از تکانهایی متوقف میشه و بدون حرکت می ماند تا نوبت به راست گرد برسد و راست گرد اون بدون هیچ مشکلی می چرخه…سیم پیچ ها رو که چک کردم هیچ ایرادی نداشت!
  میشه لطف بفرمایید راهنماییم کنید؟

 111. عارف می‌گوید:

  سلام لباسشویی ارج مدل ۴۲۴۰دارم برق به لامپ خبر ومیکرو سوییچ درب می اد هر دو عمل می کنند یعنی درب قفل ولامپ روشن می شود ولی ابگیری نمی کند شیر برقی هم سالم است فاز پشت شیربرقی هست ولی نول نیست لطفا راهنمایی بفر مایید لطفا نقشه مدار الکتریکش هم برام بزارید

 112. سید حسن می‌گوید:

  با سلام و احترام
  ماشین لباس شویی ال جی ۵ کیلویی
  مشکل:قبل از روشن شدن ماشین آب وارد ماشین می شود,یعنی ماشین اگه خاموش هم باشه آب وارد ماشین می شود.
  در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس از شما

 113. لیلا می‌گوید:

  سلام
  ماشین لباسشویی ال جی ۷ کیلویی دارم. وقتی روشن میکنم یه کلید قرمز رنگ که روش یه خط کشیده شده روی صفحه روشن میشه موقع استارت شستشو. دستگاه کار میکنه اما آب خیلی کم وارد ماشین میشه. علتش چی میتونه باشه؟

 114. سعید سیار می‌گوید:

  سلام.خدا خیرتون بده.لباسشویی indesit دارم .مدتیه لباسها رو خوب نمیشوره . راه حلش چیه.ممنون

 115. رضا می‌گوید:

  با سلام و تشکر
  من لباسشویی ارج مدل ۴۲۲۴ دارم.مدتی است که لباسهای کوچک (مثلا جوراب) از درام وارد مخزن فرعی می شود. بعضی دوستان گفتند دیگ عقب رفته.البته درام از لاستیک دور درب فاصله حدود ۱ سانتیمتر گرفته.
  لطفا راهنمایی فرمایید.

 116. رویا می‌گوید:

  سلام خسته نباشی من ی لباس شویی مدل سامسونگ ۱۲۰۰۶کلیلو حدود ۵ساله به هاش کار میکنم امروز یهویی حین کار کردن خاموش شد والانم همه دکمه هاش کار میکنه بجز قفل درب که باز نمیشه باید از زیر با دست بازش کنم خواستم راهنماییم کنی چیکارش کنم ممنون

 117. حمید می‌گوید:

  سلام
  ضمن سپاس
  ماشین لباسشویی ما پاکشوماست
  در مرحله آبکشی کمی آب از زیرش هم راه میفته
  لطفا راهنمایی کنید

 118. amir می‌گوید:

  سلام.ایا لباسشویی اتومات سامسونگ باگیر کردن پمپ تخلیه بردان ایراد میکند؟

 119. نازنین می‌گوید:

  با سلام
  ماشین لباسشپیی من توشیبا هست و دوقلو ۴ بار ابش را پر کردم گذاشتم بدون لباس بچرخه و ابشا خالی کردم در هر ۴ بار یکسری تکه ها و خردهایی شبیه پلاستیک مشکی پوسیده در اب شناور و ته نشین می شد الان چه اقدامی بکنم مهم نیست یا باید با تعمیر کار تماس بگیرم در ضمن هیچ اشکال دیگری در هیچیک از سیستمهاش نمی بینم همه چیز مثل قبله اما این خرده های پلاستیکی در اب مشاهده میشه از راهنمایی شما سپاسگزارم

 120. علی می‌گوید:

  سلام میگم علت یکسره کار کردن ماشین لباسشویی چیه
  وقتی روشنن میکنی خودش خود به خود کار میکنه باید حتما از برق درش بیاری تا دیگه کار نکنه
  لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

 121. نادر می‌گوید:

  سلام یک ماشین لباسشویی هیتاچی خرابه ارور٩میزنه کلیه قطعات چک کردم متوجه شدم وقتی روی خشک کن میره میخواد دور بگیره شماره دور موتور روی صفحه نمایش نمیزنه قسمت زیری موتور یک سنسور هوشمند دور موتور داره ممکنه خراب باشه؟لطفا راهنمای کنین اخه من با اهمتر چک کردم سه تا فیش راه داد

 122. hooral می‌گوید:

  سلام عالی بود به ماشین لباسشوئی آبسال مدل AD-536 داریم هراز چندگاهی وقتی روشن میکنیم نه آب میگیره نه آب بیرون می ده وفقط میشوره دیگه از بس پول تعمیرکار دادیم خسته شدیم آخه کاری هم نمی کنن یکی دوماهه همونطور میشه تورا به خدا راهنمایی کنین

 123. مهدی می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی آبسال مدل ad536 مخزن جمع آوری ضایعات دارد ؟ در کجا واقع شده و برای تمیز کردن اون چه باید کرد؟

 124. سفرچي می‌گوید:

  سلام ما یه.لباسشویی دوو تمام اتومات داریم هنگامی که وارد مرحله خشک کن میشه دیگه موتر نمیچرخه که خشک کنه و ارورe8 رو میده هنگامی که در این مرحله شیر تخلیه پایین لباسشویی باز میکنیم کارشو تموم میکنه و هنگامی که خالی کار میکنه هم ایراد نمیده تموم میکنه سه بار از نمایندگی اومدن نتونستن درست کننن موتور و واترپمپ عوض کردن لطفا راهنمایی کنید ممنون

 125. علیرضا می‌گوید:

  با سلام خدمت شما
  لباس شویی ال جی داشتم خود به خود آب توش پر می شه ایراد از کدام قسمت هست

 126. سینا می‌گوید:

  در دنیای وب فارسی امروز، چنین مطلب غنی و کاملی کمتر پیدا میشه. واقعا دمتون گرم بسیار عالی بود

 127. بهزاد می‌گوید:

  سلام
  ماشین لباسشویی سامسونگ که بعداز اخطار he2 متوقف میشه وبرای ادامه باید روشن وخاموش بشه.ایراد از کجاشه
  ممنون میشم

 128. اسی می‌گوید:

  سلام ی ماشین لباسشویی هایسنس دارم که بعد از یک دقیقه کار کردن از کار کردن می ایسته و بوغ میزنه ممنون میشم کمکم کنید

 129. حمید رضا سهرابپور می‌گوید:

  با سلام
  سوالی در مورد ماشین لباسشویی باگنشت دارم .
  فشار آب منزل خوب است ولی مقدار آب ورودی جهت شست وشو کم است که مجبور به ریختن آب از مسیر شارژ پودر هستم خواهشمن است راهنمایی بفرمایید.
  لباسشویی معمولی مل WA5056 کیلویی۷

 130. علی می‌گوید:

  با سلام
  شیرهایی که آب داخل جاپودری میریزند بنظرم دچار رسوب گرفتگی شدن و آب با فشار خیلی کمی وارد جاپودری میشه.
  خواستم ببینم راه حلی داره؟

 131. صادق می‌گوید:

  باسلام .لباسشویی زیروات ما ارور e15 نشان میدهد و کار نمیکنه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 132. shahin می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  مدل ماشین لباسشویی ال جی هفت کیلویی مدل wd-12160fb
  می باشد مدتی است که ماشین بد خاموش شدن پر از اب می شود
  لطفا راهنمایی فرمایید
  ممنون

 133. عسل می‌گوید:

  با سلام من لباسشویی سانیو دیکوا dd-1275alcwدارم موقعی که استارت پیوز زدم در صفحه کنترل بجای ساعت u4 نشان میدهد وقفل در کار نمیکند ولی بعداز اینکه درشو باز وبسته کردم شروع بکار میکنه لطفا راهنماییم بکنید چون در شهر ما نمایندگیها کمک نمی کنند متشکرم

 134. زهرا می‌گوید:

  با سلام مدل لباسشویی من بوش می باشد وقتی خاموش بچه من دست می زند و خود به خودی کار میکند و همه میگویند اون لباسشویی چینی است ولی فروشنده می گفت اصل المان است و برای من هم مثل خانم عسل به من کمک نمی کنند خواهش می کنم کمکم کنید با تشکر

 135. علی می‌گوید:

  سلام
  ماشین لباس شویی LG 7kgما بدون دلیل خاموش و دیگر روشن نشد.بانمایندگی تماس گرفتیم که بعد از مراجعه و بازدید ماشین لباسشویی عنوان کرد که برد کامل سوخته و ۷۰الی ۸۰هزار تومان هزینه تعمیرش میباشد.بعد از انتقال دستگاه به نمایندگی حال با بنده تماس گرفته و عنوان نمودند ۵۰۰هزار تومان هزینه تعویز برد می شود.بنده چکونه میتوانم این اختلاف ۴۳۰هزارتومانی را هضم کنم؟لطفا راهنمایی کنید که بنده باید چه کنم.
  ممنو

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   شما میتوانید از طریق سایت http://www.1882.ir در قسمت شرکت لوازم خانگی ال جی گدایران
   مشکل محصول خود را مطرح نماید تا مدیریت خدمات پس از فروش شرکت لوازم خانگی بکو پیگیر گارانتی یا خدمات پس از فروش لباسشویی ال حی شما باشد

 136. ehsan می‌گوید:

  سلام من یه لباسشویی ارج دارم کاملاسالمه فقط به خاطرپارگی شیلنگ خرطومی آبش که زیردستگاه هستش کارنمیکنه هرجاگشتم نبود.راهنماییم کنیدازکجاتهیه کنم?

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   شما میتوانید از طریق سایت http://www.1882.ir در قسمت شرکت لوازم خانگی ارج مشکل محصول خود را مطرح نماید تا مدیریت خدمات پس از فروش شرکت لوازم خانگی بکو پیگیر گارانتی یا خدمات پس از فروش ارج شما باشد

 137. زهره می‌گوید:

  باسلام لباسشوییم توشیبا ۱۵ کیلویی هست. لباسها روباهربرنامه ای میذارم خوب آبکشی نمیشه ولک سفید بهشون میمونه ازپودرهم استفاده نمیکنم مشکل چیه خواهش میکنم ازطریق ایمیل راهنماییم کنید باتشکر زهده ازاهواز

 138. saeid می‌گوید:

  با سلام.
  ماشین لباسشویی توشیبا اتومات سطلی که ترانز برق دارند…این ماشین تمامی نوشته هاش به زبان ژاپنی می باشد..خواهشمند است برای برنامه آن راهنمایی نمایید . با تشکر

 139. حساس می‌گوید:

  لباسشویی ایندزیت من دیگش نمیچرخه در صورتیکه همه مواردش سالمه مثل ابگیری تخلیه گرمشدن اب واجرای همه برنامه ها به جز گردش دیگ

 140. موسی می‌گوید:

  سلام از این اطلاعاتی که در اختیار ما می زارید تشکر میکنم
  ما یک لباسشویی سامسونگ درب بالا داریم که چند وقته وقتی لباسهای خشک شده را ازش میاریم بیرون به روی لباس ها مقداری از رسوبات است که مزبوط است به لباسهای قبل تر که این چند ساله لباسشویی شسته است واین رسوبات در واقع چرک هایی است که درون دستگاه خشک شده است می خواستم بپرسم آیا راهی هست که خودم لباسشویی را تمیز کنم؟ آیا مایعی است که درون آن بریزم وخودش ، خودش را تمیز کند ؟چون احتمال می دهم که از لایه درونی این ها کنده می شوند
  با تشکر از شما

 141. محمود می‌گوید:

  باسلام
  ضمن عرض تشکر خواستم بگم چرا گزینشی جواب سوالها رو میدین چند نفر راجب باز نشدن درب لباسشویی سوال کردند اما پاسخ ندادین درحالیکه پاسخ جند سوال که جوابشون خراب بودن شیر برقی بوده مکرر و پشت سرهم جواب دادید

 142. امید می‌گوید:

  سلام من تو خونه یه ماشین لباسشویی indesit تمام اتوماتک دارم ولی چند وقتیه برنامه شستشوش به هم ریخته پدرم تعمیرات جزیی بلده ولی نه خیلی تخصصی میگه تایمرش خراب شده دادیم براش پیدا کنن گفتن اصلا توی بازار پیدا نمیشه میخواستم بدونم ایا میشه تایمر یه لباسشویی یه مارک دیگه یا یه مدل دیگه از همین سازنده رو به جای تایمر خرابش جایگذین کرد؟؟
  ممنون میشم سریع جوابمو بدن که کار عجله ایه.مرسی

 143. حامد می‌گوید:

  سلام
  ما یک لباسشویی داریم کاربراتورش کار نمیکنه هی ریپ میزنه راهنمایی بفرمایید

 144. مهتاب می‌گوید:

  سلام ما یک لباس شویی ال جی داریم مدل۱۰B9QDT2 که سه سال است خردیده ایم عیوب زیادی دارد ازجمله فقط ورودی اب سرد دارد ومدام پریز برق را اب میکند هیچ وقت نمیتوانم لباس ها را با اب ۳۰ درجه بشورم همیشه اب سرد باشد تا پریزاب نشودمدام اتصال میکند دو شاخه ندارد وسه شاخه است وبا یک تبدیل دوشاخه شده وسپس به برق شهر وصل میشود وهرچند وقت یکبار باید ان را عوض کنیم چون داغ میکند واب میشود لطفا راهنمایی کنیدبارها سرویسکار امده ومیگوید سیم کشی خانه مشکل دارددر حالی که از محافظ هم استفاده میکنیم ویخچال ودیگروسایل مشکلی ندارند

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام تبدیل دو به سه که استفاده میکنید ایراد دارد از تبدیل دو به سه استاندارد استفاد نماید وبه هیچ عنوان دوشاخه اصلی را قطع ننماید

  • علی می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   حالا که اینطوره دیگه از تبدیل استفاده نکن . برو یه دو شاخه صنعتی بخر بجای سه شاخه فابریک ماشین ، وصل کن . که البته باید سه شاخه ماشین رو با سیم چین از کابلش جدا کنی بعد دوشاخه خریداری شده رو وصل کنی
   باسلام
   در پاسخ عزیزی که فرموده سه شاخه اصلی را قطع نماید
   سه شاخه فابریک دارای فیوز جلوگیری از نوسانات برق میباشد با قطع کردن سه شاخه آسیب و خسارت جدی به لباسشویی تحمیل خواهد شد
   با hحترام آریا کیش

 145. فاطمه می‌گوید:

  با سلام
  ماشین لباسشویی ۷کیلویی ال جی دارم که به مدت یک سال ازش استفاده کردم.
  الان که رو برنامه تنظیمش میکنم و روشنش میکنم پس از مرحله شستشو به مرحله آبکشی که میرسه دیگه کار نمیکنه، البته برقش وصله و چراغهای روی ماشین روشن هستند اما دیگه کار نمیکنه. ضمنا در مرحله شستشو هم پودرها رو از داخل محفظه استفاده نمیکنه. لطفا راهنماییم کنید. ممنون.

 146. امیر می‌گوید:

  با سلام و احترام
  ماشین لباسشویی مدل ۴۲۶۰P پارس مشکل آبگیری و تخلیه آب داره
  یعنی روی هر برنامه ای که قرار بدیم،آب داخل مخزن ریخته و چند دقیقه ای شستوی اولیه رو انجام میده بعد مقدار آب را داخل مخزن افزایش میده تا شستشوی ادامه پیدا کنه ولی بعد از اینکه آب داخل مخزن بالا میاد سریعا پمپ تخلیه روشن شده و آب را تا مقدار قبلی تخلیه و این قضیه چند مرتبه ادامه پیدا میکنه و بقیه کارهای شستشو درست انجام میشه.
  هیدروستات سالمه(با این حال با تعوض هم مشکل حل نشد.)
  میتونه عیب از تایمر باشه(با وجود اینکه در تمام برنامه ها این مشکل وجود داره)؟؟؟!!!
  راهنمایی کنید لطفا
  ممنون

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام احتمالا درصورت سالم بودن شیر برقی وهیدروستات شلنگ رابطه مخزن پمپ به هیدروستات پاره ویا مخزن پمپ روسوب دارد
   بااحترام آریا کیش

 147. مهرداد می‌گوید:

  سلام
  من یک لباسشویی سامسونگ دارم که وقتی دکمه استارت را میزنیم آبگیری انجام میشود ولی دیگ اصلی نمی چرخد حتی با دست هم امتحان کردم تکان نمیخورد مثل اینکه جام باشد مشکل چیست امکان دارد راهنمایی کنید
  با تشکر

 148. محمد می‌گوید:

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبی که گذاشتید رو سایت
  ماشین لباسشویی سامسونگ دارم که یه ساله و اندی هست که کار میکنه. اما چند روزیه متوجه شدم از قسمت زیر ماشین (قسمت فیلتر منظورم نیست) نزدیک پیچ تنظیم سطح نشتی آب داره. قطره قطره آب میده و زمان آخر کار ماشین هم بیشتر دیده میشه. ممنون میشم راهنمایی کنین.

 149. نواب می‌گوید:

  سلام
  اول تشکر اونهم زیاد
  سامسونگ big wash مدل B1280D
  از دیروز ناگهانی در اتمام شستشو و برای رفتن به حالت خشکن ( از دقیقه ۸ به ۷ ) پرش میکنه و دوباره عملیات تخلیه رو انجام میده
  آیا مشکل خاصی براش پیش اومده ( قطعات اصلی دچار عیب شدن ) و یا فقط برد تنظیمات دچار اشکال شده
  من تحملش رو دارم تو رو خدا راستش رو بهم بگین بازم برام ماشین لباسشوئئ میشه؟؟؟؟

  • آریا کیش آریا کیش می‌گوید:

   سلام احتمالا با ریست کشیدن دوشاخه ازبرق ووپس از چنددقیقه مجدا وصل نمودن بردکنترل درست شود )درغیر اینصورت با شرکت سامسونگ به شماره۸۵۲۲-۰۲۱ تماس بگیرید

 150. مهتاب می‌گوید:

  سلام لباس شویی زرووات ۷کیلویی که حدود ۹ سال است خوب کار میکردبه تازگی مشکل تخله اب دارد گاهی در هنگام شستشو به محض اب گیری اب را تخلیه میکند یعنی اب وارد مخزن نمیشود وساعت ها اب را هدر میدهد وبا حرکت دادن برنامه مشکل رفع میشود ملش دکمه ای نیست برنامه اش را با پیچ تنطیم میشود لطفا زود راهنمایی کنید

 151. mohsen می‌گوید:

  سلام ببخشید ماشین لباس شویی من coral هست یه دفعه حین ابکشی اب قطع شد بعد از یک ساعت که اب وصل شد شستوشو رو ادامه داد و لباسارو خشک کرد بعد از اون روز هر دفعه که لباس میشوره فقط تا ابکشی انجام میده ولباس ها رو خشک نمیکنه و ابکشی و تکرار میکنه و تایم ماشین تموم نمیشه لطفا راهنمایی کنید

 152. بهار می‌گوید:

  با سلا ضمن تشکر از مطالب شما درخواست راهنمایی دارم
  لباسشویی من سامسونگ است و بعد از شستن لباسها درب لباسشویی متاسفانه باز نمی شود و نشانگر قفل بر روی صفحه دیجیتال نشان داده می شود چندین بار خاموش و روشنش کردم منتهی همچنان در همان حالت است
  تقاضای راهنمایی دارم
  ممنونم

 153. شهاب می‌گوید:

  سلام ما لباسشویی دایرکت درایو دوو داریم روشن کردم چند دقیقه بعد خاموش شد دیگه روشن نمیشه.
  زنگ زدم نمایندگی میگه فیوزش سوخته.
  میتونم خودم عوض کنم؟
  کجا قرار گرفته؟

 154. مهدیه می‌گوید:

  باسلام لباسشویی من ال جی ۷ کیلو هستش مدتیه دکمه های spinوtemp هنگ میکنند و جابجا نمیشن جین کار کرده هم صدای دینگ می دهد همون صدایی ک مخصوص دکمه هاس انگار که دکمه رو می زنی صدا میده گاهی اوقاتم دکمه استارتش کار نمی کنه یا هنگ می کنه .نمایندگی ال جی ندارم اینجا می ترسم بیرون خرابش کنند لطفا بگین ایرادش چیه

 155. zahra می‌گوید:

  سلامامیدوارم فقط جواب بدید
  ماشین لباس شویی مدل پاناسونیک دوقلو داریم ک یهو مشکل دار شد. کلید شستو شو ک میچرخونیم بعد از چند دقیقه میپره سرجای اولشو خاموش میشه. دوباره میچرخونیم باز ب همین ترتیب . راهنمایی کنید لطفا

 156. جواد احمدی می‌گوید:

  لباسشویی سامسونگ چگونه restart کنم

 157. محمد می‌گوید:

  سلام لباسشویی سامسونگ بیگ۱۲۸۰داریم قسمت آبیگیری جاپودری آن جرم گرفته آب کم میاد راهنمایی کنید چه کارکنم

 158. amir می‌گوید:

  با عرض سلام
  من یک لباسشویی تکنو ۵کیلویی دارم که جدیدا لباس داخلش میریزم بعد از یک مقدار کار کردن دیگه برای شستشو در جا میزنه درجه صدا می ده اما دیگ می خواد بچرخه اما پس از یه تکون کوچیک می مونه ولی وقتی مقدار لباسو کم می کنم خوب میشه

 159. مهدیه می‌گوید:

  باسلام لباسشویی من ال جی ۷ کیلو هستش مدتیه دکمه های spinوtemp هنگ میکنند و جابجا نمیشن حین کار کردن هم صدای دینگ می دهد همون صدایی ک مخصوص دکمه هاس انگار که دکمه رو می زنی صدا میده گاهی اوقاتم دکمه استارتش کار نمی کنه یا هنگ می کنه .نمایندگی ال جی ندارم اینجا می ترسم بیرون خرابش کنند لطفا بگین ایرادش چیه

 160. پرنیان می‌گوید:

  سلام. لباسشویی من اسنوا هست و یکماهی هست گرفتیم. این سری که ازش استفاده کردم هر ده ثانیه موتورش یه صدایی میداد و دور تندش خیلی طولانی میشد تا ۵دقیقه صبر کردم دیدم ادامه داره ری استارتش کردم ولی بازم دور تندش طولانی میشد.. موقع کار مقداری آب توی جاپودری ریختم تا هم جاپودری تمیز بشه هم پودری که جا مونده بود بره.. ممکنه به این دلیل مشکل پیدا کرده باشه؟ البته قبلش پتوی یک نفره باهاش شستم مشکلی نداشت

 161. بهنام می‌گوید:

  سلام، بنده ماشین لباسشویی سپهر الکتریک مدل SE 376 دارم تا مدتی پیش خوب کار میکرد. مدتی است که لباسها را خوب تمیز نمیکند
  ۱- بر روی برخی از قسمتهای لباسهای مشکی چیزی شبیه خاک باقی میماند که با بهم مالیدن پاک میشود.
  ۲- پودر صابونی که در داخل جا پودری ریخته را در میان لباسها باقی میگذارد و در آب حل نمیشود.
  ۳- لباسها را خوب تمیز نمیکند.

  اقدامات انجام شده:
  از طرف نمایندگی تعمیرکاری برای تعمیر دعوت گردید و سفارشاتی ارایه کرد که رعایت شد اما نتیجه نبخشید.
  از قرصهای ضد جرمگیری استفاده شده است تا جرمهای داخل دیگر و مسیر شستشو جذف شود.
  از پودرهای اوریچینال و خوب استفاده شده است.
  ورودی آب سرد و گرم کنترل گردید هر دو سالم است.
  هیتر و المنت دیگ سالم است.
  منتظر راهنمایی شما هستم . ممنون

 162. مازیار می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید . لباسشویی اتوماتیک سپهر الکتریک ۵ کیلویی دارم مدتهاست در قسمت نرم کننده تخلیه انجام نمی شود و دور آخر آبکشی یا آب و یا نرم کننده باقی می ماند . مشکل از کجاست .

 163. محمدی می‌گوید:

  باسلام
  من لباسشویی اتوماتیک هوور دارم
  قدیمی
  ولی ۵سال بیشتر استفاده نکردم
  حالا مشکلم باهاش اینه ک تعمیرگاهم بردم باز وقتی خالیه خوب میچرخه ولی لباس ک توش میریزم حتی جون یه دور چرخوندن لباسارم نداره
  مشکلش چیه
  کمکم کنییییییید
  لطفا.

 164. خلیلی می‌گوید:

  سلام ممنون از راهنمایی شما
  لباسشویی سامسونگ ۶ کیلویی اتومات ما روی قفل کودک قرار گرفته و درب آن باز نمیشود
  لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

 165. س.فرجی می‌گوید:

  با سلام. لباسشویی ما مدتی است که موقع چرخش دور تند(تخلیه و موقع خشک کردن ) تکان های شدید داره که لباسشویی رو جابجا میکنه . لطفا راهنمایی کنید علت از چیست؟

 166. ایمانی می‌گوید:

  سلام,لطفا در مورد طرز کار ماشین لباسشویی میتسوبیشی توضیح بفرمایین,ژاپنی نوشته نمیدونم چطور کار میکنه,آب رو هم کامل تخلیه نمیکنه,دست دومه,بنظرتون نیاز به سرویس داره؟

 167. کامران می‌گوید:

  سلام
  ماشین لباسشویی هیتاچی اتوماتیک سطلی دارم که آب گیری قطع نمیشه و یکسره در تمام مراحل آب گیری ادامه داره حتی وقتی در حال خشک کردن هست.
  دلیلش چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 168. ناصر علی اصفهانی می‌گوید:

  سلام من یک ماشین لباسشویی کنوود مدل۹۰۰دارم می‌خواستم بدانم برای پا بین آوردن مصرف برق میتوانم هیتردستگاه را از مدار خارج وبجایش از یک شیر مخلوط آب سرد و گرم استفاده کنم
  در ضمن دستگاه پس از دستشویی اولیه وتخلیه آب وکف شستشوهای بعدی را فقط با آب انجام میدهد اگر این چنین است دیگر به سه بار آبکشی نیاز ندارد

  با تشکر از راهنمایی های شما دوست عزیز

 169. ناصر می‌گوید:

  سلام
  من یک لباسشویی تکنو ۵کیلویی دارم که حین کار در هنگام شستشو در جا میزنه فکر میکنم رله اورلودش خراب شده اما نمیدونم کجاست میشه کمکم کنین تا درستش کنم .ممنونم

 170. پژمان می‌گوید:

  خیلی عالی ود

 171. امانج می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید من یک ماشین لباس شوی دوو دارم کهدو سالی میشه خریدم .وقتی میزنم به پریز بدون اینکه روشنش کنم شروع به ابکشی میکنه.وهیچ کدام از اعمال لباس شوی رو انجام نمیده لطفا کمک کنید

 172. مهدیه می‌گوید:

  خواهش میکنم جواب بدین یبار دیگه هم فرستادم.باسلام لباسشویی من ال جی ۷ کیلو هستش مدتیه دکمه های spinوtemp هنگ میکنند و جابجا نمیشن حین کار کردن هم صدای دینگ می دهد همون صدایی ک مخصوص دکمه هاس انگار که دکمه رو می زنی صدا میده گاهی اوقاتم دکمه استارتش کار نمی کنه یا هنگ می کنه .نمایندگی ال جی ندارم اینجا می ترسم بیرون خرابش کنند لطفا بگین ایرادش چیه

 173. امیر حسینی می‌گوید:

  با سلام
  ماشین لباسشویی من magic هستش که ارور E21 داده و درش قفل شده و کاری انجام نمیده
  help…

 174. مهدی عاطف می‌گوید:

  با سلام درلباسشویی آزمایش وقتی آب در مرحله اول وارد مخزن میشود تمامی آب از زیر دستگاه خارج میشود علتش چیست

 175. مهدی عاطف می‌گوید:

  با سلام درلباسشویی آزمایش وقتی آب در مرحله اول وارد مخزن میشود تمامی آب از زیر دستگاه خارج میشود علتش چیست لطفا کمکم کنید

 176. مریم می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ماشین لباسشویی سامسونگ ۵ کیلیویی لاستیک دربش رجاره پارگی شده با نمایندگی تماس گرفتیم گف ۲۰۰ تومن هرینش میشه شوهرم اون قسمت پارکی چسب ابکی زده میترسم روشن کنم ماشین لباسشویی دچار سوختگی بشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 177. حسین می‌گوید:

  با سلا من یک ماشین لباسشویی سامسونگ ۵٫۵ کیلیویی دارم . الان چند روز است که موقع آب گیری از زیر ماشین آب چکه می کنه . ضمناً بلبرینگ های آن هم صدا میده خواهشا در مورد نحوه تعمیر آن مرا راهنمایی کنید

 178. امیری می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  یه لباسشویی پاکشوما ۷ کیلویی دارم که چندوقت پیش ارورde داد و با بررسی های که انجام دادم متوجه شدم میکروسوییچ در ایراد داره و اونو عوض کردم، بعداز تعویض به محض اینکه دوشاخه رو برق زدم یه صدای سایشی جیغ مانند میده و موتور با لرزش زیاد شروع به چرخش میکنه، ممنون میشم از راهنماییتون.

 179. امیری می‌گوید:

  با سلام مجدد و عرض خسته نباشید خدمت عوامل این سایت، من دوم تیرماه میخواستم از شما در خصوص مشکلی که واسه ماشین لباسشوییم پیش اومده راهنمایی بگیرم ولی متاسفانه بعداز گذشت چهار روز از مطرح کردن مشکلم هنوز هیچکدوم از عوامل شما هیچ جوابی به من ندادن و ظاهرا سایت شما هیچ احساس مسؤلیتی درقبال پاسخگویی به مردم رو نداره، ای کاش این سایت شما که به صورت خداپسندانه و خیرخواهانه برای. رفع اشکال و جوابگویی به سؤالات مردم بنا شده بود یه مقدار بیشتری احساس مسؤلیت میکرد و یه خورده سروسامون میگرفت. ممنونم از بذل توجهتون و با آرزوی توفیق خدمتگزاری در راه خدا

 180. زهرا می‌گوید:

  اموزش بستن درب یا سر ماشینلباسشویی

 181. علی می‌گوید:

  باسلام
  ما به تازگی یک لباسشویی سامسونگ ۵٫۵ کیلویی مدل p8085 دست دو خریدیم که دفنرچه راهنما ندارد .
  اگر برایتان مقدور باشد این دفترچه را برای من بفرستید .alizabihi501@yahoo.com
  خیلی خیلی ممنونم

 182. حمید می‌گوید:

  سلام علیکم .لباسشوی شارپ درب جلو اتوماتیک دارم که با برق ۱۱۰ کار میکنه.چند مدتیه که به محض استارت کردن خطای c14 نشون میده و کار نمیکنه .تعمیرگاه هم سر درنمیاره چون دست دوم خریدم ودفترچه راهنما نداره.میشه لطفا بگین این خطا مربوط به چیه؟ممنون

 183. آهنگر می‌گوید:

  با سلام ماشین لباسشویی ما MGاست شیرالکتریکی آن را تعمیر کردم اما متاسفانه ماشین فقط شستشو میکند ودیگر آبکشی نمیکند ودرهنگام شستشو نیز آب داخل محفظه نرم کننده می ریزد لطفا راهنمایی کنید

 184. Abbas می‌گوید:

  سلام لباسشویی پاک شو ما مدل۱۰۱۶۴ دارم .وقتی روشنش کردم دمای آب که توسط خودمون تنظیم میشه روی ۱۰۰۰ موند و کار نکرد خاموشش کردم خطاب pe میده.چکار کنم کمک کمک کمک

 185. Abbas می‌گوید:

  سلام ماشین لباسشویی مدل ۱۰۱۶۴ دارم وقتی روشنش کردم دور خشک کن موتور که توسط خودمون کنترل میشه روی ۱۰۰۰ موند وقتی که خاموشش کردم.خطای pe میده و کار نمی کند.هم اکنون نیازمند یاری شما هستم .کمک کمک کمک

 186. مهیا می‌گوید:

  سلام
  لباس شویی LG مدل ۶۱۲nw
  با شلنگ آب درب لباس شویی رو شستم الان آب داخلش درب جمع شده باید چیکار کنم؟
  با تشکر

 187. fereshteh می‌گوید:

  با سلام
  ماشین لباسشویی LG دارم ک آب وارد مخزن جاپودری نمیشود لطفا راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم تا درست بشود

 188. fereshteh می‌گوید:

  باسلام ماشین LG دارم که آب وارد مخزن جاپودری نمیشه لطفا راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم تا درست بشه

 189. F.A می‌گوید:

  مرسی از مطالب خوبتون

 190. امید می‌گوید:

  سلام لباسشویی ابسال دارم که آبگیری نمیکند چطوری رفع عیب کنم؟

 191. سعید می‌گوید:

  واقعا عالی بود
  من دوره تعمیر لباسشویی رو چندسال پیش گذرانده بودم اما تا الان احتیاجم نشد
  از مطالب هیدروستات و رفتن کف داخل ان و لرزش لباسشویی بینهایت استفاده کردم
  امکان داره تایمرهای قدیمی لباسشویی رو با تایمرهای جدید عوض کرد؟و اصولا یک تایمر همه کاره برای ماشینهایی که تایمرشون گیر نمیاد استفاده کرد

 192. سعید می‌گوید:

  یک سوال دیگه
  ماشین درهنگام شستشو و چپ و راست زدن خیلی ویز ویز میکند صدای لرزش دارد احتمالا لرزش موتوره
  ولی درهنگام ابکشی موتور خیلی راحت وبدون سروصدا کار میکند

 193. محمد می‌گوید:

  سلام حدود ده ساله از ماشین لباسشویی اتوماتیک آبسال استفاده میکنم .آیا نیازی به باز شدن ، گریسکاری و سرویس قطعات متحرکش داره ؟

 194. مریم می‌گوید:

  لباسشویی ۷کیلویی سامسونگ دارم که در جا پودریش باز نمیشه قفل کرده اصلا تکون نمیخوره مشکل از کجاست؟ در ضمن قبلا باز میشد چند وقته این مشکلا پیدا کرده (جا پودری تمیزه )

 195. جهان می‌گوید:

  سلام خدمت شما
  . لباسشویی پارس مدل ۴۲۵۰.
  مشکل کار نکردن موتور را دارم. ورود و خروج آب طبق برنامه انجام میشه.
  در ضمن تعمیر کار بدلیل خرابی میکروسوئیچ سیم آن را یکسره کرده و در حال کارکردن میتوان درب لباسشویی را باز کرد. مدتی ( ۲۰ روز) موتور با همین شرایط کار کرد.
  اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
  ضمنا نقشه سیم بندی میکروسوئیچ را هم میخواستم.

 196. محمد می‌گوید:

  سلام . چرا دیگه پاسخ سوالات مخاطبان رو نمیدید . ظاهرا سایت کلا تعطیل شده .!!!

 197. علی می‌گوید:

  TIMER EAS 9087.B ARDO-OCEAN
  با سلام بنده نقشه سیم کشی تایمر لباسشویی اوشن میخوام که تایمرش مدلش این که نوشتمه راستش بعضی سیمهاش کد های روش پاک شده منم یاد ندارم اگر میشه لطف بزرگی میکنید اگر نقشه وصل فیش ها رو به این کیت تایمر بهم بفرستید به ایمیلم مثلا سیم با کد ۳۴ هست رو کیت تایمر وصل میشه کد ۲۹ به ۲۹ تایمر ۱۳ به ۱۳ روی تایمر بقیش همینطور بهم بگید اخه بعضی سیمها پاک شده کد روش منم یکی دوبار اشتباه وصل کردم فیوز پرید لباسشویی اوشن مدل اس ۱۶۰ کمکم کنین لطف بزرگی میکنید ممنونم

 198. احمد اهوازی می‌گوید:

  یک ماشین حایر دوقلو دارم یک پتو را در ان گذاشتم و اب زیادی جذب کرده بود کمی چرخید بعد ایستاد..تایمر ان به صورت خلاص میچرخید ….بعد از در اوردن پتو جهت تست خرابی ان .تایمر به حالت کارکرد صحیح برگشت ولی موتور نمیچرخد لطفا راهنمایی فرمایید

 199. سعید می‌گوید:

  سلام واقعا خسته نباشی و دست مریضا به شما میگم مطلب جالب بودن و یه مشکل که اخیراً در لباسشویی gorenje هست اینه که برنامه شستشوی نیمه کار ممونه اگه اطلاعات در این مورد دارد ممنون می شم کمک کنید بازم سپاسگزارم از شما

 200. شه بخش می‌گوید:

  سلام ماشین لباس شوی من موتورش یک طرف میچرخه عیبش چیه ممنون میشم راهنمای کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *