طرح تعویض لوازم خانگی فرسوده در کشور اجرا می شود

مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و فن‌آوری وزارت صنایع و معادن از رایزنی و هماهنگی این وزارتخانه با سازمان بهره‌وری انرژی ایران برای اجرای طرح تعویض لوازم خانگی فرسوده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنایع ومعادن به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)محمود لیایی افزود: در راستای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باید مصرف لوازم خانگی انرژی‌بر و فرسوده در کشور کاهش یافته و لوازم خانگی نو جایگزین آن‌ها شوند.
وی با اشاره به این‌که هم‌اکنون برای اجرای طرح تعویض لوازم خانگی فرسوده با تولیدکنندگان داخلی در حال مذاکره هستیم، افزود: ‌برای اجرای این طرح پنج قلم از لوازم خانگی پرمصرف شامل تلویزیون، یخچال، وسایل سرمایشی و گرمایشی، ماشین لباس‌شویی و جارو برقی در نظر گرفته شده است.
به گفته وی لوازم فوق بیش از ۷۰ درصد از برق مصرفی خانوار را به خود اختصاص می‌دهند.
مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و فن‌آوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن اضافه کرد: هم‌اکنون در حال بررسی اجرای طرح فوق هستیم تا مشخص کنیم تسهیلات باید به تولیدکننده داده شود یا مصرف‌کننده یا هر دو. همچنین در حال بررسی این موضوع هستیم که دولت به تولیدکنندگان یارانه سود تسهیلات ‌آن‌ها را پرداخت کند تا عملا تسهیلات آن‌ها قرض الحسنه شود.
وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن قانون هدفمند شدن یارانه‌ها مردم به سمت خرید لوازم خانگی کم‌مصرف رفته و در این شرایط اجرای طرح فوق با استقبال روبه‌رو خواهد شد. البته برای اجرای این طرح به فرهنگ‌سازی نیز نیاز است.
مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و فن‌آوری وزارت صنایع و معادن همچنین با اشاره به این‌که بر اساس برخی آمار سالانه حدود ۸۰۰ هزار دستگاه کولر گازی غیراستاندارد وارد کشور می‌شود، عنوان کرد: بر اساس برخی شنیده‌ها امسال تاکنون حدود ۷۰۰ هزار دستگاه کولر گازی به صورت قاچاق از مرز بانه وارد کشور شده است.

این نوشته در اخبار ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 2,943 بار نمایش داده شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *