مهندس محمد حسین مولاخواه مدیر کل بازرسی ویژه

 

مهندس محمد حسین مولاخواه مدیر کل بازرسی ویژه

سازمان حمایت از مصرف کنندگان           

مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با ارائه جزییات بازرسی از واحدهای تولیدی و عرضه‌کننده لوازم خانگی و صوتی و تصویری، از استرداد ۲۱ میلیون تومان به شاکیان و مصرف‌کنندگان توسط عرضه‌کنندگان کالا و خدمات خبر داد.
همچنین به گفته او لوازم خانگی نرخ مصوب ندارد و فروشندگانی که کالای معیوب به مصرف‌کنندگان بدهند مجازات خواهند شد و فروش کالا همراه با هدیه که خریدار تمایلی به خرید آن ندارد نیز تخلف محسوب می‌شود.محمد حسین مولاخواه در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد نظارت بر بخش تولید و فروش لوازم خانگی و صوتی و تصویری اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارش عملکرد نظارت بر تولید، واردات، توزیع، قیمت و رسیدگی به شکایات مربوط به لوازم خانگی، صوتی و تصویری، در ماه‌های گذشته تعداد سه هزار و ۲۴۵ فقره گزارش و شکایت مردمی از انواع یخچال، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، تلویزیون و موارد دیگر این بخش، دریافت شده و مورد رسیدگی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری‌ها و اقدامات بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در مجموع مبلغ ۲۱۰ میلیون ریال توسط عرضه‌کنندگان کالا و خدمات به شاکیان و مصرف‌کنندگان مسترد شده است.
مولاخواه اضافه کرد: همچنین در شش ماهه اول سال‌جاری بیش از ۱۴۰ هزار مورد بازرسی نوبه‌ای و موردی از بخش‌های مختلف تولیدی، واردکننده و صنفی صورت گرفته که بیش از دو هزار و ۸۰۰ فقره پرونده تخلف در خصوص گران‌فروشی و درج نشدن قیمت و سایر تخلفات به ارزش ۴۲۵ میلیون ریال تنظیم شده و به ادارات کل تعزیرات حکومتی استان‌ها برای رسیدگی ارسال شده است.طبق آمارهای این مقام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ۵۱ درصد از شکایات مردمی، ۵۴ درصد از کل پرونده‌های متشکله، ۶۱ درصد از میزان تخلفات کشف شده و ۷۱ درصد از وجوه برگشت داده شده به شکیات مربوط به کالاهای وارداتی بوده است.
* مجازات عرضه‌کنندگان کالای معیوب
وی متذکر شد: چنانچه کالا و خدمات معیوب به مصرف‌کننده عرضه شود و به واسطه آن عیب، خساراتی به خریدار وارد شود، متخلف علاوه بر جبران خسارت، به پرداخت جزای نقدی حداکثر تا معادل چهار برابر خسارت در تعزیرات حکومتی محکوم خواهد شد.
مولاخواه در ادامه توضیح داد: وضعیت توزیع و قیمت انواع لوازم خانگی و صوتی تصویری اعم از تولید داخل و وارداتی به صورت مستمر با توجه به فهرست آخرین قیمت اعلامی از سوی شرکت‌ها در سطح نمایندگی‌ها و مراکز فروش و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور و مدیریت بازرسی و نظارت اصناف کشور و سازمان حمایت بررسی و رصد می‌شوند.
* لوازم خانگی نرخ مصوب ندارد
به گفته او در حال حاضر این کالاها جزو اقلام غیرمشمول نرخ‌گذاری مصوب بوده و این نظارت‌ها صرفا توسط واحدهای تولیدی و واردکنندگان با رعایت مبانی و ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای تولیدی و وارداتی سازمان حمایت صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: به منظور پیشگیری از بروز تخلقات احتمالی، ممنوعیت‌های مندرج در قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان از جمله فروش اجباری یک یا چند نوع کالا و خدمات به همراه کالا و خدمات دیگر و تبلیغات خلاف واقع و ارائه اطلاعات نادرست و فریب‌دهنده به مصرف‌کننده و تحمیل شرایط که موجب افزایش قیمت شود، علاوه بر اطلاع‌رسانی عمومی به طور مکتوب نیز به شرکت‌های واردکننده و تولیدی لوازم خانگی و صوتی و تصویری و اتحادیه کشوری لوازم خانگی و گروه واردکنندگان و نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی برای اقدام لازم اعلام شده است.
* فروش کالا همراه با هدیه تخلف است
مولاخواه یادآور شد: ما معتقدیم نظارت بر گلوگاه‌های تولید و واردات از هرج و مرج در بازار و اجحاف به مصرف‌کنندگان جلوگیری خواهد کرد. همچنین فروش کالا همراه با هدیه یا فروش به صورت دو محصول با بهای کمتر از مجموع قیمت دو کالا در جشنواره‌ها و فروش‌های ویژه که خریدار تمایلی به خرید آن ندارد، مصداق تحمیل شرایط از سوی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات و فروش اجباری محصولات تلقی شده و در صورت شکایت پیگرد قانونی در پی خواهد داشت.
وی در مورد تخلفات نیز به یک مورد اشاره کرد و گفت: از جمله موارد مهمی که در این بخش به سازمان حمایت واصل و پس از رسیدگی و انجام عملیات بازرسی منجر به کشف تخلف شد، مربوط به یک شرکت تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی بود که ماشین لباسشویی را در یکی از کشورهای آسیای شرقی تولید و پس از انجام واردات، در محل کارخانه اقدام به نصب برند خود بر روی دستگاه می‌کرد و گران‌فروشی نیز داشت.
وی ادامه داد: همچنین براساس شکایت نمایندگی خارجی دارای گواهی فعالیت در ایران، شرکت واردکننده‌ای دیگری نیز لیبل یخچال و یخچال فریزر این نمایندگی را پس از واردات به صورت غیرمجاز دستکاری می‌کرد و به برند خود تغییر می‌داد که این مورد نیز شناسایی و به تعزیرات حکومتی معرفی شد.
مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: عموما کالاهای قاچاق یا بجامانده از انبار گردانی و ویترینی شرکت‌ها، فاقد ضمانت‌نامه رسمی و کامل شرکتی و دارای قیمت پایین‌تری در سطح بازار یافت می‌شوند، بنابراین مصرف‌کنندگان حتما در موقع خرید و تحویل دستگاه خریداری شده به ضمانت‌نامه‌های رسمی و معتبر آن توجه کنند و فروشنده باید این موضوع را به اطلاع خریدار برساند. در غیر این صورت، به سهم خود در برابر تخلفات مسئول و پاسخگو خواهد بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر این، با توجه به تنوع محصولات و برندها و شدت رقابت در بازار به مصرف‌کنندگان توصیه می‌شود قبل از هرگونه خرید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌ها و قیمت‌های مورد نظر خود، از طریق مراکز بورس کالا، نمایندگی‌های فروش، اینترنت، نشریات و مجلات موجود تحقیق کرده تا خرید مطمئنی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
زمان درج خبر: ۰۱/۰۹/۹۰ ۱۳:۴۴

این نوشته در اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.
این مطلب 2,872 بار نمایش داده شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *